Żywienie

Żywienie

Niezmiernie ważną kwestią jest żywienie królika, czyli sporządzenie odpowiedniej diety dla naszego pupilka. Może by powiedzieć, ze to taka prosta sprawa. Jednak nie! To wcale nie jest takie proste. Każdy królik odmiennie reaguje na różne produkty, dlatego przede wszystkim podczas sporządzania diety musimy obserwować reakcje królika na to, co mu podajemy. Istnieją jednak schematy, którymi powinniśmy się kierować podczas wybierania i sporządzania diety dla naszego pupila.

 

Przede wszystkim w żywieniu królika nie powinno zabraknąć siana, bądź też świeżej trawy. Wiadomo jednak, że nie wszyscy mają dostęp do świeżej trawy, tak wiec siano będzie ją zastępować. Dla królika domowego siano jest czymś takim, czym dla nas chleb. Czyli czymś, co jemy codziennie. Dlaczego siano jest takie ważne w diecie królika miniaturki? Przede wszystkim nie tuczy, czyli jest doskonałe dla zwierzaków, które z jakiegoś powodu muszą przejść na ścisłą dietę. Zawiera także dużo witamin, składników odżywczych i minerałów, które są niezbędne w życiu naszego zwierzaka. Kiedy królik przeżuwa siano, to następuje proces ścierania zębów, co pomaga mu o nie dbać. Dzięki temu królik ma zdrowsze zęby. Pamiętajmy także, ze musimy odpowiednio dobrać siano dla królika. Nie każde siano będzie odpowiednie. Czasem okazuje się, ze jest zepsute lub źle przechowywane, a takie pożywienie może doprowadzić do chorób królika.

Następnym ważnym składnikiem diety króliczej jest woda. Nasz pupil powinien mieć ciągły dostęp do świeżej wody. Najlepiej podawać wodę w specjalnych poidełkach, lecz można ją też podawać w miskach. To wszystko zależy od naszych zasobów. Osobiście polecam poidełka z miseczką. Ważne jest by odpowiednio często czyścić poidełko, aby nie namnażały się na nim bakterie. Konieczne jest wymienianie wody królikowi, co najmniej raz dziennie, a w okresie upałów powinniśmy to robić znacznie częściej. Woda, którą podajemy królikowi nie powinna być prosto z kranu. Najlepiej wcześniej ją przegotować albo stosować wodę mineralna, najlepiej nisko mineralizowaną.

 

 

 

 

Powinniśmy do diety królika domowego wprowadzić także zioła, które dostarczają naszemu pupilowi odpowiednich witamin i składników odżywczych, takich jak: tłuszcze, białka czy minerały. Zioła dość łatwo znaleźć. Chyba każdy zna zioła takie jak: rumianek, stokrotki, mniszek, bazylie, szałwie czy też koperek. Jednak musimy pamiętać przy tym o paru zasadach takich jak te:

  • Nie wolno zbierać ziół rosnących przy drogach
  • Zioła z kosiarki także nie są odpowiednim składnikiem diety, gdyż zawierają nieznaczne ilości oleju silnikowego
  • Jeśli nie znamy danej rośliny nie wolno nam jej podawać królikowi

Kolejnym składnikiem diety naszego pupila powinny być warzywa. Urozmaicą one pożywienie, które dostaje królik. Przynajmniej dwa posiłki dziennie powinny zawierać warzywa. Ważnym elementem podawania warzyw królikom jest ich wcześniejsze umycie i dokładne wysuszenie(czasem też obranie). Nie powinniśmy rozdrabniać warzyw, gdyż króliki muszą gryźć, bo w ten sposób dbają o swoje zęby.

Pamiętajmy, aby uważać na owoce. Oczywiście wszyscy uwielbiają owoce, króliki również. Jednak ten pokarm jest bardzo kaloryczny, dlatego powinien być traktowany przede wszystkim, jako przysmak. Nie powinniśmy wprowadzać go na stałe do diety. Oczywiście zanim podamy taki owoc musimy go dokładnie umyć gorącą wodą, aby usunąć z niego bakterie. Pamiętajmy także, aby nie podawać owoców egzotycznych, bo to może doprowadzić do chorób królika.

Oczywiście jasne jest to, ze każdą nowość w żywieniu powinniśmy wprowadzać pojedynczo i małymi porcjami. To daje nam większą pewność, ze królik nie zachoruje po zjedzeniu tego pokarmu, zresztą łatwiej jest zauważyć zmiany w zdrowiu królika, jeżeli podajemy początkowo małe ilości pokarmów.

 

Kolejna ważna rzecz? Nigdy nie podajemy królikowi domowemu czekolady, ponieważ zawiera ona substancje, które mogą doprowadzić nawet do śmierci królika! Królikowi nie podajemy także mięsa, wędlin oraz sera żółtego.

Komentarze: “Żywienie”