Oswajanie królika

Oswajanie królika

Kiedy zakupimy już królika, to w domu od razu mamy ochotę się z nim zabawić, przytulać go i podawać jedzenie. Niestety królik zazwyczaj na początku wcale nie jest do tego chętny. Trzeba pamiętać, że zostaje przywieziony do nowego miejsca, gdzie wcześniej nie przebywał, że zmienia otoczenie i może się z tego powodu bać. Najważniejsze jest to, by po wsadzeniu go do nowej klatki zapewnić mu należyty spokój. Oswajanie zacznijmy bardzo powoli, a przede wszystkim nie zmuszajmy do niczego naszego królika. Na początku pozwólmy mu zapoznać się z jego nowym domem, którym stała się klatka. Musi go dobrze znać, żeby czuć się w nim pewnie. Później, na powitanie możemy dać królikowi obwąchać naszą rękę. Króliki wąchają nowe miejsca, żeby się z nimi zapoznać. Tak samo będzie z nowymi właścicielami.

Pamiętajcie, że proces oswajania nie jest wcale taki łatwy i szybki. Wszystko zależy od królika i od tego, jak my się zachowujemy. Najlepiej przez pierwsze dni nie wyjmować go z klatki. Jeśli chcecie, aby się do Was przyzwyczaił, to zacznijcie od podawania mu na ręce przysmaków. Jednak, kiedy królik nie chce podejść, to nie podsuwajcie mu ręki? w końcu skusi się zapachem przysmaków i podejdzie. W taki sposób królik zacznie Wam ufać. Następnym krokiem może być głaskanie królika domowego w trakcie jedzenia. Pamiętajcie, aby nie robić nic na siłę. Z czasem królik zacznie wychodzić na zewnątrz i zacznie poznawać nowe miejsca (oczywiście poprzez obwąchiwanie). Takim sposobem powoli zacznie się czuć w tym nowym dla niego miejscu, jak w domu. Z czasem królik da się głaskać, a stąd już tylko kilka kroków do pieszczenia go tak, jak to się pieści króliczki.

Kiedy zaczynamy oswajać swojego królika, to musimy pamiętać, aby przemawiać do niego. To najlepiej na niego działa, gdyż poznaje on nasz głos i później nie boi się go. Powinniśmy też wykonywać powolne spokojne ruchy. Nie można być gwałtownym, bo królik może zacząć się nas bać. Dobrze jest też usiąść z królikiem na podłodze i mówić do niego. To sprawia, że królik zaczyna nas rozpoznawać. Rozpoznaje nas po głosie, po zapachu, po ruchach. Króliki, to inteligentne i ostrożne zwierzęta, wiec tak też trzeba się z nimi obchodzić, bo nie zrazić ich do Nas.

Może zdarzyć się tak, że królik bardzo szybko się do nas przyzwyczai i będzie się czuł w naszym towarzystwie bezpiecznie bez tych wszystkich etapów oswajania. Jednak nie możemy od razu na to liczyć, dlatego bądźmy delikatni i dbajmy o to, by królik czuł się u Nas jak w domu.

2 Responses “Oswajanie królika”