Mowa ciała

Mowa ciała, czyli jak zrozumieć króliki domowe?

Niestety króliki nie potrafią mówić, tak jak ludzie. Dlatego musimy inaczej rozpoznawać ich potrzeby, aby czuły się przy nas bezpieczne i się z nami zaprzyjaźniły. Na początku może to być trudne, ale z czasem dochodzi się do wprawy. Króliki domowe komunikują się z nami za pomocą mowy ciała. Wyrażają przez nią swój nastrój oraz emocja. Abyśmy wiedzieli czego akurat potrzebuje nasz królik, albo co mu jest, musimy nauczyć się rozpoznawać jego potrzeby które wyraża za pomocą ruchów czy ?swojej? mowy. Obserwacja królika, to dla nas najlepsza nauka. Po czasie będziemy bez problemu ?dogadywać się? z naszymi pupilami. Żeby wam pomóc opiszę parę charakterystycznych dla króliczków gestów, ruchów, odgłosów.

 

 • Tupanie:

Jest to oznaka nadchodzącego zagrożenia. Króliki wyczuwają nadchodzące zagrożenie i próbują ostrzec przed nim. Mogą na przykład ostrzegać przed przyjściem jakiegoś gościa, gdyż maja wyczulony słuch i mogą słyszeć np. odgłosy z ulicy. Może to być też oznaka bólu, dlatego, jeśli królik ciągle tupie, to powinniśmy iść z nim do weterynarza.

 • Głośne węszenie:

Królik zaczyna węszyć, gdy na przykład wyczuje jakiś interesujący go zapach i chce odnaleźć jego lokalizację. Króliki często węszą, kiedy są niezadowolone. Chcę, by wyeliminować przyczynę ich niezadowolenia. Robią to na przykład, gdy ktoś narusza ich prywatność.

 • Głośne i ciche zgrzytanie zębami:

Ciche zgrzytanie zębami u królików domowych oznacza najczęściej zadowolenie. Króliczek jest zadowolony na przykład wtedy, gdy go głaszczemy. Głośne zgrzytanie może oznaczać reakcje na ból. Wtedy powinniśmy jak najszybciej zwrócić się z tym do lekarza weterynarii.

 • Podbieganie z opuszczonymi uszami i wysuniętą głową:

Taka postawa królika oznacza atak. Nie myślcie, ze to atak w ramach zabawy. Możemy się po tym spodziewać całkiem poważnego ataku. Dlatego uważajmy na to, gdyż królik potrafi naprawdę mocno ugryźć. Najważniejsze to, żeby nie odpowiadać agresją na agresje!

 • Pisk lub krzyk:

Gdy nasze pociechy piszczą lub krzyczą może to oznaczać, ze są czymś przerażone. Króliki głośno krzyczą zazwyczaj przed śmiercią i ten krzyk zapada łatwo w pamięć.

5 Responses “Mowa ciała”

 • Alusia:

  Szukam takiego krulika jak na zdj?ciu jaka to rasa?

 • Anonim:

  mój króliczek wydaje z siebię dzwięki są ciche takie jak muwi u u u przy kicaniu nie wiem czemu to dobrze czy źle ?

 • zuza:

  Czy to prawda że króliki nie są tak przyjazne jak inne zwierzęta?- prosze o szybką odpowiedź!

  • Sylwia:

   Ja miałam królika przez 10 lat i był wspaniały ! przychodziła do mnie (samica to była) na łóżko kładła się ze mną przytulała i lizała mnie po nosie uwielbiała jak ją głaskałam i spała ze mną była przyjazna i mogłam jej ufać jak wszystkie króliki lubiła wszystko gryźć ale to zwierze i nie rozumiała :( zdechła w zeszłym roku :(

 • Anonim:

  Lal!juz wiem jak sie opiekowac moim kroliczkiem Bugsem!!!