Kontrola stanu zdrowia

Kontrola stanu zdrowia naszego królika

Mając pod opieką królika musimy pamiętać, że jak każdy zwierzak on też miewa choroby i trzeba się nim intensywnie opiekować. Kontrolujmy stan zdrowia naszego królika przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jeśli tylko zauważymy jakiś objaw, który będzie nas niepokoił trzeba zgłosić się z naszym pupilkiem do weterynarza. Pamiętajmy, że nie możemy czekać, aż zwierzakowi przejdzie, ponieważ taka zwłoka może okazać się zła w skutkach, a nawet może to doprowadzić do śmierci naszego królika. Objawy chorobowe u królików postępują w bardzo szybkim czasie, dlatego wizyta u weterynarza w sytuacji, kiedy widzimy, że coś jest nie tak jest konieczna.

Jednymi z najczęstszych objawów choroby jest duży spadek masy ciała. Jest to łatwo zauważyć, dlatego obserwujmy naszego zwierzaka, kiedy widzimy, że nie je, to jest powód, by sprawdzić to u weterynarza. Gdy królik zaczyna nas gryźć (a nie robił tego wcześniej) i gdy piszczy przy dotykaniu go, to także oznacza, że coś jest nie tak. Często u królików chorych występują zaburzenia równowagi, paraliż czy też drżenie. Zaniepokoić nas może także to, jeśli królik siedzi cały czas w swoim domku lub jeśli nie rusza się z jednego miejsca.  Spowolnione ruchy także nie są dobrym omenem. Jeżeli zauważymy na ciele królika ślady krwi, rany, ropnie, czy jakiekolwiek strupy po ranach to powód, by odwiedzić weterynarza, bo może okazać się, że nasz królika na przykład sam siebie okalecza, co jest spowodowane oczywiście chorobą. Króliki mogą mieć także podobne objawy do ludzie, mówię tu na przykład o biegunce, krwi w moczu, wypadaniu sierści (poza okresem linienia), opuchliznach (np. opuchnięte powieki), łzawieniu (lub często ropiejących oczach), częstym kichaniu, uporczywym kaszlu, sinieniu się i zaburzeniach w oddychaniu. Oprócz tych objawów występuje także: obrzmienie i zmiany w okolicach sutków i narządów płciowych, wzdęte ciało (powłoki brzuszne napięte), obrzmienie warg, nagły wysięk z nosa, również ropny, zmętnienie oczu albo zaczerwienienie gałek oczu, zewnętrzne lub wewnętrzne spękanie uszu, drapanie się po uszach, sierść matowa i zmierzwiona, częste oddawanie moczu, sklejona sierść w okolicy odbytu oraz kończyny zgięte pod nietypowym kątem.

Jeśli tylko zauważaliście jakiekolwiek z tych objawów to najwyższy czas zgłosić się z naszym pupilem do weterynarza. Bardzo ważne jest by pamiętać, że nie możemy liczyć na to, że mu przejdzie, bo królik, to nie człowiek? nie powie, co i gdzie go boli.

Komentarze: “Kontrola stanu zdrowia”