Choroby oczu

Choroby oczu

Króliki przeżywają każdą chorobę i musimy wiedzieć, ze przechodzą je tak, jak człowiek. Musimy w tym okresie o nie szczególnie dbać. Kolejnymi chorobami królików są te choroby, które atakują oczy.

oczy

Pierwszą z takich chorób jest zaćma. Tak? właśnie taka choroba, która atakuje nas, ludzi. Zaćma jest to zmętnienie oka. Może ona doprowadzić do ślepoty, dlatego wczesne leczenie może pomóc naszemu uszatkowi. Są dwa rodzaje zaćmy. Pierwsza to zaćma wrodzona, czyli taka, z którą nasz króliczek się urodził, na przykład mógł ja odziedziczyć. Drugi rodzaj, to zaćma nabyta. Może wystąpić w przypadku przebytych chorób (na przykład cukrzycy, czy jaskry), może też być następstwem nieodpowiedniego karmienia czy efektem ubocznym niektórych leków. Jeżeli zauważymy, że nasz królik ma szarą mgiełkę na oku, to znaczy, ze mogła go zaatakować właśnie zaćma. Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że w takim wypadku należy udać się do lekarza weterynarii, aby on zajął się naszym królikiem i zrobił mu potrzebne badania. Możliwa jest sytuacja, w której nasz królik będzie musiał przejść operację.

Następną chorobą, która również jest poważna, jest jaskra. Jest to choroba bolesna, więc trzeba zapewnić w jej czasie naszemu królikowi maksimum wygody i dogodną opiekę. Prowadzi ona do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Zazwyczaj jest ona spowodowana nieodpowiednim, za wysokim ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej (odpowiednie ciśnienie powinno wynosić 15- 25 mmHG). Jak zauważyć, ze nasz królik choruje właśnie na jaskrę? Przede wszystkim oko jest wtedy zaczerwienione i nasz królik odczuwa ból w jego okolicy. Możliwy jest także wytrzeszcz oka oraz biała mgiełka na oku. W tym przypadku, jak w każdym innym należy udać się do weterynarza, który przepisze leki. Możliwa jest także operacja. Pamiętajmy, ze choroba ta może spowodować stratę wzroku, dlatego im wcześniej zgłosimy się do lekarza, tym lepiej dla naszego królika.

Trzecią chorobą jest zapalenie spojówki. Przede wszystkim, żeby nie doprowadzić do tej choroby musimy zapewnić króliczkowi odpowiednia higienę w klatce, ponieważ królik może zachorować przez kurz z siana, z powodu alergii lub bakterii. Może też być spowodowane przeciągiem lub podrażnieniem oka trocinami. Objawami tej choroby może być łzawienie, powieki posklejane ropą oraz spuchnięte powieki, najczęściej zaczerwienione. Także w tym przypadku musimy zgłosić się do weterynarza, aby ten dokładnie obejrzał oko naszego pupilka. Oczywiście weterynarz da nam konkretne wskazówki, co zrobić, jeżeli nasz królik będzie miał zapalenie spojówki.

 

oczy2

Chyba wszyscy wiemy, jaką ważną rolę w naszym życiu pełnią łzy. Tak, właśnie!  To one oczyszczają nam oczy, chronią je przed uszkodzeniem, infekcjami czy wysychaniem. Niestety czasem zdarza się w przypadku królików, że zatyka się kanalik łzowy, który pełni niezwykle ważną rolę w całym procesie związanym ze łzami. Objawy zatkanego kanalika mogą być różne, na przykład może mieć zaczerwienioną powiekę, ropny katar, czy tez ropę w kącikach oka. Uwaga! Często powodem tego schorzenia są

przerośnięte korzenie zębów. Oczywiście w takim przypadku może zdarzyć się potrzeba usunięcia niektórych zębów królikowi. Jednak wszystko stwierdzi weterynarz po wizycie u niego. Oczywiście wizytę wykonujemy możliwie jak najwcześniej.

Zdarzają się także zwykłe uszkodzenia oka królika, które jednak czasem mogą być poważne. Mogą być spowodowane na przykład walką królika z innymi zwierzętami, lub po prostu zabawą. Jeżeli zauważymy, że nasz królik ma spuchnięte i zaczerwienione oko, ropę w kąciku oka, a do tego mruży swoje oko, to znaczy, że powinniśmy wybrać się z nim do weterynarza. On na pewno przekaże nam, co powinniśmy zrobić z naszym pupilem i poda mu stosowne leki, aby go wyleczyć.

2 Responses “Choroby oczu”