Choroby kości

Choroby kości

 

Nie tylko ludziom zdarzają się urazy kości, złamania, czy też różnego rodzaju choroby kości. Może to także spotkać naszego pupila. Dlatego uważajmy na niego przede wszystkim.

kości
Zacznę od urazu kręgosłupa. Jest to dość często spotykany uraz, jeśli nie uważamy na króliki. Na przykład, jeżeli królik wyrwie nam się z rąk i upadnie na ziemię, to może nabawić się urazu kręgosłupa. Może się to także zdarzyć w przypadku, kiedy królik spadnie na przykład ze stołu, na którym znalazł się przez przypadek. Z królikami jest jak z dziećmi? trzeba ciągle na nie uważać. Zastanawiacie się pewnie, jak rozpoznać uraz kręgosłupa, kiedy nie byliście obecni przy ?wybrykach? swego pupila. Objawy są dość proste do zauważenia. Królik miniaturka może mieć duże problemy z poruszaniem się, może kuleć. W gorszych przypadkach (jeżeli doszło już do uszkodzenia kręgosłupa? czego Wam nie życzę) możliwy jest paraliż. Wtedy jest już poważniejsza sprawa, bo wiadome jest, że to trudniej wyleczyć niż skręconą, czy zwichniętą łapkę. Nasz uchatek może mieć wtedy także problemy z wydalaniem moczu lub kału. Oczywiście powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, ze sami nie możemy królikowi stawiać diagnozy. W tych przypadkach konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, który po zrobieniu Rentgena zapewne rozpozna uraz, jakiego nasz królik się nabawił i powie nam co dokładnie powinniśmy robić.  Lekarze zazwyczaj przepisują jakieś leki, zalecają masaże (tak właśnie masaże dla królików) i tym podobne. Musimy w tym czasie pamiętać o odpowiedniej higienie naszego pupila, gdyż ona sam może sobie nie radzić. W czasie dopóki nie wyzdrowieje trzeba mieć na niego oko prawie cały czas.

Jak już pisałam wcześniej bardzo często zdarzają się u królików domowych złamania. Króliki są bardzo ruchliwe i wszędzie ich pełno, dlatego nie trudno o tego typu uraz. kości2Może się to zdarzyć, gdy nasz królik będzie biegał i skakał po pokoju i uderzy się łapką o coś twardego lub gdy łapka utknie mu w jakiejś szczelinie i wyciągając uszkodzi sobie ją. Na szczęście tonie jest aż tak poważny uraz, jak uraz kręgosłupa, jednak nie możemy go bagatelizować. Rozpoznać złamanie można bardzo łatwo. Od razu zauważymy, kiedy nasz królik przestanie być tak ruchliwy, jak kiedyś, kiedy będzie kulał i nie będzie obciążał tej łapki (na przykład w czasie skoku). Oczywiście z tym przypadkiem także musimy udać się do weterynarza, aby zrobił Rentgena i stwierdził, jakie leczenie trzeba zastosować. Oczywiście konieczne jest unieruchomienie łapki na parę tygodni, a czasem konieczna jest także operacja. Niestety zdarzają się też przypadki, w których konieczna jest amputacja nogi. Jednak nie martwcie się, ze wasz królik po takiej operacji nie będzie miał już w sobie tyle radości, co wcześniej. One szybko się przyzwyczajają do takich sytuacji. Oczywiście w zapobieganiu tego typu wypadków może pomóc odpowiednie przygotowanie naszego domu, o czym możecie przeczytać w artykule pt. ?Zagrożenia, jakie czekają na królika w naszym mieszkaniu?.

Mało znaną i rzadko (na szczęście) występującą choroba u królików jest osteoporoza. Doprowadza ona do ubytku masy kostnej (tak samo, jak w przypadku ludzi). Doprowadzić to może oczywiście do złamań, pęknięć kości oraz ogólnych problemów z kośćmi, a także z zębami. Przyczyną tej choroby może być na przykład dostarczanie królikowi za małej porcji ruchu. Uchatek musi się wyszaleć, a w swej klatce ma raczej małe możliwości, dlatego oby nie doprowadzić do tej choroby trzeba dostarczyć mu miejsce, gdzie może się ?wyszaleć?. Jeżeli wprowadzimy w życie królika dietę wysokobiałkową, to ona także może spowodować osteoporozę. Do tej choroby może także dojść w przypadku braku wapnia w diecie królika. Oczywiście może walczyć z tą chorobą, aby nasz królik czuł się lepiej, a przede wszystkim bardziej komfortowo. Przede wszystkim królik musi mieć możliwość wybiegania się i to codziennie, ale o tym już było wspominane. Powinien mieć ona także dostarczaną odpowiednia ilość siana lub trawy, które są bogate w wapń. Dzięki odpowiedniemu traktowaniu naszego pupila możemy uchronić go przed niepotrzebnymi chorobami i zapewnić mu szczęśliwe życie, którym będzie się cieszył przez długie lata.

Komentarze: “Choroby kości”