Pchły

Pchły

Jeżeli zakupimy królika z niepewnego źródła albo nawet ze sklepu, (bo tak może się zdarzyć) to możliwe jest, że nasz królik będzie zarażony pchłami. O pchłach chyba każdy słyszał i myślę, ze wielu właścicieli zwierząt zmaga się z problemem pcheł.

pchła

Królik najczęściej zarażony jest pchłami króliczymi (Spilopsyllus cuniculi). Nie myślcie jednak, że kiedy dostaniecie (lub zakupicie) królika bez pcheł, to one się nigdy nie pojawią. Królik może zarazić się nimi na dworze. Możliwe jest też zarażenie się od innych zwierząt mieszkających w waszych domach. Istnieją przypadki zarażenia się (oczywiście przez króliki domowe) pchłami kocimi, psimi lub nawet ludzkimi. Także taką ewentualność musimy brać pod uwagę. Co nie znaczy, że nasz pupil musi się zarazić. Nie musimy martwić się, że nie zauważymy pcheł na króliku. Oczywiście jest to możliwe (pchły, to takie małe uciekające punkciki), ale są też inne sposoby, aby zauważyć, ze nasz królik jest zarażony pchłami. Gdy w sierści pojawią się czarne grudki (oczywiście są to odchody pcheł) to znak, że trzeba wybrać się z królikiem do weterynarza. Jednym z najbardziej zauważanych objawów pcheł jest świąd i częste drapanie się naszego pupila. Tak wiec należy dokładnie go obserwować, bo jeśli nie będziemy się nim należycie opiekować pchły mogą zarazić królika jakąś chorobą. Pchły przenoszą myksomatozę i pomór, ale oczywiście przed tymi chorobami chronią naszego królika szczepienia. Tak wiec, jeśli tylko zauważymy obiady pcheł u naszego królika, to zgłośmy się szybko do weterynarza.

Warto wiedzieć także parę informacji na temat pcheł króliczych. Pchła królicza ma wielkość 1,4 do 2 mm o brązowym zabarwieniu. Pchła składa bardzo dużo jaj (w ciągu trzech miesięcy samica może złożyć 450 jaj). Pchły żyją od 3 do 8 miesięcy, a potem ich miejsce zajmują następne.

Następną chorobą związaną z zapaleniem ucha jest zapalenie ucha środkowego. Jest to oczywiście cześć narządu słuchu