Choroby królików

Każdy, kto posiada lub zamierza posiadać królika musi wiedzieć o nim jak najwięcej. Powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, co nieco na temat chorób naszych pupilków. Musimy znać objawy tych chorób, żeby móc je rozpoznać i pomóc także weterynarzowi w szybkiej i bezbłędnej diagnozie. Poniżej znajdziecie krótkie opisy najważniejszych chorób.

 

Opieka nad królikiem...

Opieka nad królikiem...

Choroby kości

Króliki, tak jak ludzie chorują na różnego rodzaju urazy kręgosłupa, złamania czy nawet rzadką osteoporozę. Jak rozpoznać, że nasz królik ma chorobę kości? Najłatwiej zobaczyć to, gdy królik kuleje lub rana jest widoczna. Możliwy jest też paraliż, ale to nie sposób przeoczyć. Żeby zapobiec tym chorobom przede wszystkim musimy odpowiednio opiekować się królikiem i zabezpieczyć dom przed możliwymi niebezpieczeństwami?

Choroby oczu

Naszego pupila mogą także zaatakować choroby oczu. Są one wszystkim znane, bo oprócz królików chorują na nie także ludzie. Najpopularniejsze z chorób atakujących oczy są jaskra, zaćma oraz zapalenie spojówki. Zdarza się także uszkodzenie oka. Jeśli zauważymy, że królik ma szarą mgiełkę na oku, jego oko jest zaczerwienione, łzawi lub jego powieki są posklejane, to znak, że trzeba zgłosić się do weterynarza. Żeby temu zapobiec musimy przede wszystkim dbać o dobrą higienę króliczków?

Choroby uszu

Piękne, uszy są domeną wielu królików, jednak zdarza się, że one też chorują. Podstawowymi chorobami uszu królika są świerzb uszny, zapalenie ucha oraz utrata słuchu, (która może być także następstwem choroby). Objawy to m.in. potrząsanie głową, drapanie uszu, wyciek wydzieliny ropnej z ucha i problemy z utrzymaniem równowagi. Takie objawy zauważone u królika powinny zacząć nas niepokoić?

Pchły

Pchły to owady, które atakują nie tylko koty i psy, ale również inne zwierzęta, w tym króliki. Jeżeli kupimy królika z niepewnych źródeł, to może zdarzyć się sytuacja, w której będzie on miał pchły. Królik może zarazić się pchłami także od innych zwierząt, bądź, kiedy przebywa na dworze. Pchły łatwo zauważyć, a królik zarażony pchłami drapie się. Pchły oczywiście trzeba usunąć z królika, aby nie zaraziły go one żadną poważną chorobą?

Choroby układu oddechowego

Chorobami, które mogą zaatakować układ oddechowy królika miniaturki są zapalenie płuc, katar czy przeziębienie. Dolegliwość związana z układem oddechowym to także zadławienie lub zakrztuszenie. Objawy tego rodzaju chorób są podobne do objawów człowieka, m.in. brak apetytu, trudności z oddychaniem czy ślinienie się. Kiedy zauważymy takie objawy trzeba zwrócić się o pomoc do weterynarza?

Komentarze: “Choroby królików”

  • vissy:

    Należy także pamiętać o chorobach ząbków – niestety to także dość powszechne schorzenie, a króliczek przy stanie zapalnym strasznie się męczy, potem usuwanie i antybiotyki co nie jest dla niego przyjemnością.. dlatego należy badać swoje króliki czy aby nie mają opuchniętej żuchwy – w początkowej fazie choroby ząbki można uratować, później już niestety nie.