Żywienie kotów

W tym dziale chciałabym nawiązać do żywienia kotów. Jest to bardzo ważny temat, gdyż pożywienie jest jedną z podstawowych funkcji życiowych każdego organizmu. Pokarm należy dobierać w zależności od potrzeb naszych pupili. Nieprawidłowa dieta może doprowadzić do wielu niechcianych skutków ubocznych. Należy tez pamiętać o regularności posiłków w miarę możliwości. Wielu ludzi myśli, że najlepszym pożywieniem dla kota są myszy i inne drapieżniki, które sobie sam zdobędzie.

Maleństwo...

Wiele kotów jest traktowane jak żywe pułapki na gryzonie lecz każdy kot oprócz ciepłego miejsca potrzebuje również odpowiedniego wyżywienia. Bez niego będzie narażony na choroby oraz stan sierści ulegnie pogorszeniu- stanie się szorstka i matowa. Każdy właściciel tego małego czworonożnego stworzenia powinien zadbać o to aby jego towarzysz zjadł codziennie odpowiednią porcję protein, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Koty, które są hodowane w domu mają mniejsze zapotrzebowanie na energię, więc ich dieta powinna być bogatsza w białka oraz zawierać mniej pokarmów wysokokalorycznych. Koty potrzebują również tauryny dostarczanej w pokarmie. Jeśli jest jej niedobór mogą wystąpić skutki uboczne takie jak : zwyrodnienia siatkówki, uszkodzenia mięśnia sercowego, zaburzenia neurologiczne, a w przypadku samic – trudności z zachodzeniem w ciążę, obumieranie płodów, rodzenie się małych kociąt o słabej odporności i wolno rosnących. Koty są podobnie zbudowane, więc ich dieta dla każdego rodzaju rasy jest praktycznie taka sama.

Jednak wielu ludzi popełnia błędy przy karmieniu kotów. Najczęstszymi z nich są : podawanie karmy prosto z lodówki- najprostszy sposób na wywołanie choroby u kota, podawanie karmy nieświeżej, karmienie tylko jednym rodzajem karmy, nie należy przyzwyczajać zwierząt do jednego rodzaju pożywienia, WBREW POZOROM PODAWANIE MLEKA- u większości kotów powoduje to silną biegunkę, podawanie kości oraz ości ryb, które najczęściej wbijają się w miękkie tkanki układu pokarmowego.Każdego kota można karmić gotową karmą, ale dobrze tez jest przyrządzać posiłki samemu. Jeżeli już karmimy kota gotową karmą nie należy sugerować się niską ceną, gdyż tanie pokarmy zazwyczaj nie zawierają żadnych wartościowych składników, lecz są nafaszerowane chemią, która w efekcie może doprowadzić do problemów układu pokarmowego oraz biegunek.

Walka o jedzenie

Kupując karmę musimy zwrócić uwagę na wiek naszego kota oraz to czy ma problemy z nadwagą. Jeśli problemy z tytuły zbyt dużej wagi występują wówczas należy kupować karmę ?light? Należy pamiętać, że u kotów jak u ludzi zbyt duża waga sprawia, że funkcjonowanie organizmu nie jest prawidłowe. Ważne jest by podczas jednego posiłku nie mieszać kilku rodzajów karm, to nie byłoby dobre rozwiązanie. Ich właściwości i działanie nie przyniosą wtedy żadnego efektu. Trzymając się tematu gotowych karm, możemy podzielić je na dwa rodzaje. Są to karmy suche i tzw. Karmy mokre- zazwyczaj w jakichś puszkach kawałki mięs itd. Nie ma teorii na to, który z rodzajów tych karm jest lepszy. To już chyba zależy indywidualnie od upodobań naszego pupila. Mimo dużego podobieństwa każdego z kotów trzeba pamiętać, że każdy organizm ma swoje upodobania i nie należy ich zmieniać na siłę. Warto jest zmieniać rodzaj i sposób podawania pokarmów a później wybrać pożywienie najlepiej przyswajalne przez naszego towarzysza. Nigdy nie wolno kupować tanich produktów i karmić ?na siłę?. Zwierzęta, które z nami mieszkają nie powinny być obiektem, na którym oszczędzamy, gdyż one również potrzebują wysokowartościowych i odżywczych składników do prawidłowego rozwoju. Należy również pamiętać o podawaniu substancji płynnych do picia. Przede wszystkim powinna być to czysta niezbyt ciepła lecz niezbyt zimna woda.

 

Kot przy stole

Mam nadzieję, że moje wskazówki i rady będą bardzo pomocne przy doborze jedzenia dla naszych czworonogów. Każda z gotowych karm zawiera jakieś specjalne właściwości, które powinniśmy dobierać w zależności od zapotrzebowania naszych kotów. Jeśli ich futerko jest w kiepskim stanie wybieramy karmę poprawiającą wygląd futerka. Jeśli kto ma delikatny układ pokarmowy, wybieramy jakieś lekkie jedzenie itd. Pamiętajcie aby odpowiednio dbać o zwierzaki, gdyż one też mają potrzeby i czują. One również mają swoje upodobania i preferują niektóre rzeczy bardziej, a inne mniej. Nie zapominajmy o tym. Kiedy już decydujemy się na sprawowanie opieki nad kotem, konieczne jest zapoznanie się z wszelkimi informacjami na ich temat, aby żyło im się u nas dobrze. Nie zapominajmy nigdy o tym. Zapraszam do czytania kolejnych artykułów. A w razie pytań chętnie odpowiem.