Sterylizacja i kastracja

Sterylizacja i kastracja należą do najbardziej popularnych oraz najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych. Liczba właścicieli, którzy decydują się na poddanie swojego podopiecznego temu zabiegowi stale rośnie. Wpływ na to ma troska o zdrowie pupila. Kotki są bardzo płodnymi zwierzętami, zdarzają się mioty liczące po 7 kociąt. Kotka może wydać kilka miotów w ciągu roku. Znalezienie nowych domów dla takiej liczby młodych jest nie lada wyzwaniem. Sterylizacja ma na celu pozbawienie nas tego kłopotu. Niechciane kotki często trafiają do schronisk, gdzie nie mają większych szans na przeżycie. Zabiegi opisywane w poniższym artykule wykonywane są w dzisiejszych czasach rutynowo, w większości gabinetów weterynaryjnych w Polsce. Korzyści zdrowotne dla naszych podopiecznych płynące z wykonania opisywanych operacji przekonują właścicieli.

sterylizacja kotki

Czym jest kastracja i sterylizacja?

U kotek wykonuje się sterylizację. Polega ona na wycięciu jajników oraz macicy, dokonuje się jej w narkozie. Kastrację natomiast przeprowadzamy u kocurków i polega ona na usunięciu jąder, ten zabieg również przeprowadzany jest w narkozie. Efektem zabiegu jest całkowita i nieodwracalna bezpłodność do końca życia zwierzęcia.

Kiedy można przeprowadzić zabieg?

Niektórzy weterynarze decydują się na bardzo wczesną kastrację i sterylizację kociąt. Znane są przypadki, w których kocięta opuszczające hodowlę (3-4 miesiąc życia) są poddawane zabiegowi. Z reguły jednak czeka się dłużej, aż kot będzie nieco starszy. Sterylizacja przed pierwszą rują w przypadku kotek nie jest odradzana przez specjalistów. Są jednak zwolennicy poglądu, że należy kotki sterylizować po pierwszej ruji. Istnieje jednak ryzyko iż nasza kotka popadnie w tzw. ruję ciągłą i wówczas trzeba zastosować blokadę hormonalną w celu wyciszenia przed zabiegiem. Nie należy sterylizować kotek w czasie rujki. Dobrym czasem na sterylizację jest wiek od 6 do 12 miesiąca życia.

Kastracja jest z reguły wykonywana około 6-7 miesiąca życia kocura lub wówczas, gdy jego mocz zmieni zapach na bardzo intensywny. Dojrzałe kocury mają bowiem bardzo silny instynkt znaczenia terenu, czasem zdarza się to również u dojrzewających kotek.

Sterylizacja kotki nie wpływa negatywnie na jej psychikę, nie jest także konieczne, aby miała przedtem kocięta. Kotka kieruje się instynktem, nie ma świadomości tego, że może mieć kocięta. Dopiero po urodzeniu kociąt instynkt karze jej zająć się nimi i odchować najsilniejsze i najzdrowsze kociaki z miotu. Sterylizując kotkę zanim zdąży ona zajść w ciążę nie tylko nie narażamy jej na wiele komplikacji okołoporodowych, ale także zapobiegamy przyjściu na świat kolejnego miotu kociąt, które być może bardzo trudno będzie wydać. Fundacje i schroniska przepełnione są kociętami, których nikt nie chce, dlatego musimy się liczyć z tym, że część kociaków zostanie z nami na zawsze.

Kastracja kocura w młodym wieku jest w przypadku kotów żyjących w domu praktycznie koniecznością. Dojrzewający kocur najprawdopodobniej będzie znaczył teren, czyli oddał niewielkie ilości moczu na różne sprzęty i w różne miejsca mieszkania. Taka jest jego natura i nie da się tego wyeliminować w inny sposób, jak tylko przez kastrację. Nie należy z nią czekać zbyt długo, gdyż znaczenie może się później utrwalić, jako zachowanie nawykowe. Sterylizacja-bedzie-droga_lightbox_fullMocz dojrzałego niekastrowanego kocura ma bardzo nieprzyjemny zapach i trudno jest go usunąć, dlatego praktycznie wszyscy właściciele kotów żyjących w domach decydują się na ich kastrację.

Plusem przemawiającym za wykonywaniem zabiegu sterylizacji i kastracji w młodym wieku zwierzęcia jest fakt, że w tym wieku rzadziej zdarzają się jakiekolwiek komplikacje wynikające ze złego zrastania się rany pooperacyjnej, a zwierzęta szybciej dochodzą do siebie po zabiegu.

 

 

Komentarze: “Sterylizacja i kastracja”