Ruja u kotek

Ruja ? czym jest ?

Ruja to nic innego jak okres płciowej aktywności, związany z owulacją do której wtedy dochodzi. Ruja u kotek występuje w momencie gdy jest ona dojrzała płciowo, a więc posiada ona możliwość rozmnażania się. Innymi słowami mówiąc, jest to czas kiedy kotka gotowa jest na ciążę. Pierwsze ruje mogą pojawić się między 5 a 12 miesiącem życia. Ruje występują zazwyczaj co miesiąc, lecz jest to zależne od cech danej kotki. Gdy dochodzi do zapłodnienia, generalnie mamy pewność, że taka kotka zostanie matką. Ruja może występować kilka dni, a nawet w okresie do dwóch tygodni. Mniej więcej dwa dni trwa okres przedrujowy, a resztę czyli od 3 do 10 dni ruja właściwa, czyli czas kiedy może dojść do zapłodnienia.

Ruja u kotek złożona jest z dwóch okresów. Jest to okres przedrujowy oraz okres rui właściwej.

Okres przedrujowy ? charakterystyczne dla tego czasu u kotki jest to, że staje się ona wtedy bardzo miła. Specyficznego miauczenia podczas tego okresu nie można pomylić z niczym innym. Tak samo jak pocierania głową o na przykład nasze nogi bądź meble. Kotka zazwyczaj nie może wtedy ustać w miejscu przebierając łapkami, bądź przewracając się na plecy. W okresie przedrujowym nie dochodzi  jeszcze do zapłodnienia. Okres przedrujowy w niektórych przypadkach może w ogóle nie nastąpić.
Gdy występuję średnio trwa od 1 do 3 dni.

Ruja właściwa ? w przypadku kotek które już miały małe, ruja właściwa zazwyczaj trwa krócej niż u tych które będą pokryte pierwszy raz. Przeciętnie trwa ona od 5 do 7 dni. Długość rui, zależna jest też od rasy. W przypadku ras krótkowłosych zazwyczaj trwa ona dłużej niż u tych długowłosych. U innych gatunków ruja właściwa może trwać krócej, ale za to liczniej, a u innych rzadziej a dłużej.
Występują objawy takie jak podczas okresu przedrujowego lecz o bardziej nasilonym stopniu. Specyficzne miauczenie jest jeszcze bardziej intensywne, więcej razy przewracają się na grzbiet.
Charakterystyczne jest też wyginanie grzbietu i ustawienie ogona w pozycji bocznej. Podczas rui właściwej kotka dopuszcza do siebie partnera dając się pokryć. Wszystkie objawy są zauważalne dla właścicieli.

Od czego zależy występowanie rui ?

Występowanie rui może zależeć od miejsca gdzie żyją kotki. Jeśli są to wolno żyjące, poza domem kotki do rui dochodzi zazwyczaj wiosną i jesienią, a więc dwa razy w roku. Dzieje się tak ponieważ ich cykl rozrodczy ma powiązanie z działaniami natury takimi jak np. zmieniające się pory roku. U kotek występujących w domu, ruja występuje mniej więcej od dwóch do pięciu razy w ciągu roku. Nie ma reguły na występowanie rui, ponieważ odnotowuje się przypadki kotek u których ten czas występuję co miesiąc, a nawet w co dwutygodniowych odstępach.

Kocie feromony

W okresie rui wytwarzane są feromony, o właściwościach działających przyciągająco na kocury w celu kopulacji. Działają one bardzo intensywnie na męskich osobników kocich. Nawet z najdalszych odległości. Dla ludzi kocie feromony nie są wyczuwalne.

Zachowanie podczas rui

Rzadko zauważyć można widoczne objawy zbliżającej się rui.
Okolice narządów zewnętrznych zmieniają nieco swój wygląd. Stają się mocno ukrwione oraz nabrzmiałe. Zmiany charakteryzujące ruję, to zazwyczaj zmiany w zachowaniu, które dużo łatwiej nam zaobserwować. Ocieranie, i łaszenie się o domowników czy meble jest podstawowym elementem. Przewracanie się w różne strony oraz często donośne, inne niż dotychczas miauczenie.
U niektórych kotek dochodzi do szczególnego pobudzenia niekiedy agresji. Kotki nie mogą znaleźć sobie miejsca, mogą być nieco niespokojne. Podczas rui kotki wytwarzają feromony, którymi przyciągają kocura.

Jak zapobiec rui ?

By zapobiec rui, najskuteczniejszym sposobem jest sterylizacja kotki. Dzięki niej nie dochodzi do powikłań związanych z rują. Sterylizacja gwarantuje również w stuprocentowe zabezpieczenie przed ciążą. By zapobiec kociej ciąży, można stosować również hormonalną antykoncepcję. Należy pamiętać, że konieczne jest powtarzanie serii zastrzyków. Niestety antykoncepcja hormonalna może prowadzić do powstania chorób, nawet nowotworów.