Problemy z kotem

Wstęp  - problemy z kotem

Przyczyn problemów z kotem może być wiele. Mogą to być drobne problemy z wychowaniem i nieposłusznym zwierzakiem, po nawet problemy zdrowotne. By zapobiec problemom z wychowaniem, zupełnie jak u człowieka należy przywiązywać dużą wagę do nauczenia kota wszystkim podstaw od małego. Wtedy mamy większość, że w przyszłości wyjdzie to na duży plus, i kot nie będzie wykazywał większych problemów. Prócz problemów związanych z wychowaniem, możemy mieć do czynienia z problemami zdrowotnymi których nie wolno zbagatelizować. O tym jak trafnie rozpoznać dolegliwość, warto przeczytać poniższe kilka punktów.

Kot kontra kuweta

Nauka korzystania z kuwety najlepsze efekty przynosi najlepiej od pierwszych chwil pobytu kota w domu, bądź gdy kot jest jeszcze mały. Zaniedbanie tego może doprowadzić w późniejszym czasie do załatwiania się kota poza kuwetą, co nie jest miłym doświadczeniem dla właścicieli domu.
Wybór odpowiedniej kuwety jest jedną z podstawowych wyborów które przynoszą pozytywne lub negatywne skutki. Dla jednych kotów idealna jest zwykła odkryta kuweta, znów dla tych bardziej wymagających zakryta kuweta z drzwiczkami.
Przede wszystkim by kot chętnie korzystał z kuwety należy regularnie ją czyścić bu zapewnić kotu korzystanie z niej w komfortowych i higienicznych warunkach. Żwirek odpowiednio dobrany do kocich upodobań również zachęca do korzystania z kuwety. Uwaga! Niektóre żwirki mogą wywoływać u kotów alergię, przez co również kot nie będzie korzystał ze swojej toalety. Prócz systematycznego czyszczenia kuwety, nie należy zapomnieć o równie regularnej wymianie  żwirku mniej więcej raz w tygodniu. Po opróżnieniu kuwety, przed przystąpieniem do wymiany żwirku na nowy należy ją dokładnie umyć. Ważnym elementem jest również odpowiednie ustawienie kuwety, najlepiej w cichym ustronnym miejscu ku zapewnieniu jak najlepszych warunków.

Nie załatwianie się w miejscu do tego wyznaczonym może być również przyczyną choroby. Zazwyczaj jest to zapalenie pęcherza czy cewki moczowej. Częste oddawanie moczu, oraz ból jaki przy tym jest odczuwalny może skutkować niemożliwością dobiegnięcia do kuwety i w efekcie załatwienie się w dowolnym innym miejscu.

Inne miejsca załatwiania potrzeb fizjologicznych

Częstymi przypadkami jest załatwianie się kota w doniczce, która przypomina mu naturalne środowisko. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku kotów które w domowe życie zostały wprowadzone dopiero po jakimś czasie od urodzenia. Takie koty zdążyły przywyknąć do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w inny sposób. Ziemia z kwiatów doniczkowych przypomina ziemię która jest na dworze. Jest pulchna, kot może w niej łatwo kopać. Zazwyczaj koty mają łatwy dostęp do doniczek, zwłaszcza do dużych znajdujących się na ziemi.

Drapanie ? meble, wypoczynek, ściany

Niezapewnienie kotu dobrego miejsca by zaspokoił potrzebę ścierania zbyt długich paznokci, co stanowi naturalną potrzebę doprowadza do drapania wyposażenia mieszkania które wcale w tym celu nie służy. A więc by nasze meble uchronić przed zniszczeniem, warto wyposażyć dom w drapak dla kota. By zachęcić do korzystania z niego, dobrze sprawdza się posmarowanie go kocimietką która dla kota ma właściwości przyciągające. Pamiętanie o regularnym przycinaniu za długich pazurów zazwyczaj również się sprawdza.
Koty drapią także by oznaczyć ich terytorium. Niekiedy przyczyną drapania jest po prostu chęć zabawy nie do końca zrozumiała dla właścicieli.

Niepohamowana chęć jedzenia

Tak naprawdę, rzadko okazuje się być prawdziwa. Przeraźliwe miauczenie czy siedzenie i proszenie o jedzenie w większości ma na celu zwrócenie na siebie uwagi które zazwyczaj idealnie skutkuje. Podatni na kocie miauki dajemy kotu do zrozumienia, ze jesteśmy na każde jego zawołanie. Im bardziej podatni będziemy tym kot będzie to wykorzystywał, i będzie natarczywy w stosunku do nas. Warto więc powyższe zachowanie ignorować, zazwyczaj przynosi do skutek ? pod warunkiem konsekwencji z naszej strony. Jednak nie możemy do końca wykluczyć problemów ze zdrowiem, gdy zauważymy coś niepokojącego warto wybrać się do weterynarza.

Agresja wobec innych kotów

Wynikająca agresja wobec innych kotów jest kolejnym wynikającym z jego natury wybrykiem. Koty od zawsze walczyły o swoje terytorium, a więc jest to całkowicie normalne i naturalne. Zabiegiem który może zapobiec temu jest poddanie kota sterylizacji bądź kastracji.

Znaczenie terenu w domu

Związane z naturalnym kocim instynktem. Trudno odzwyczaić kota od znaczenia terenu moczem. Jedynym, niestety nie stu procentowym wyjściem z sytuacji jest kastracja bądź sterylizacja kota.
Gdy po powyższym zabiegu kot nadal znaczy teren, bądź nie trzyma moczu należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Skakanie po szafkach i innych wyższych elementach

Wskakiwanie i poruszanie się kota po wysokich szafkach, czy stołach związane jest z jego naturalnym środowiskiem. Do takich zachowań najczęściej dochodzi u zwierząt które mieszkają w blokach, nie mających możliwości wychodzić na dwór gdzie swobodnie mogły by się wybiegać. Nasza konsekwencja w dążeniu by kot nie wskakiwał na wyższe poziomy zazwyczaj powinna poskutkować pozytywnie.
Warto zakupić np. piętrowe drapaki na których kot bez utrudniania życia innym zaspokoi swoje naturalne potrzeby wspinania się.

Skakanie po firanach

Kolejnym z trapiących nas problemów jest to, że kot skacze po firankach i zasłonach. Nowe piękne firany, dugo nie pobędą pięknymi gdy wpadną w kocie szpony, które uwielbiają się po nich wspinać przy okazji zaciągając tak delikatne tkaniny. Oderwaniem uwagi kota od firan jest również konsekwencja w dążeniu do celu. Należy zapewnić mu inne zabawy, które pozwolą mu zapomnieć o oknie z firankami. Zamykanie drzwi podczas naszej nieobecności w domu również się sprawdza, i pozwala kotu zapomnieć o jego zabawie. Niektóre z kotów po prostu z tej zabawy wyrastają same. Również w tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest kupienie fajnego, piętrowego domku do wspinania się.

Uprzedzenie do innych

Nie tolerancja do gości, związana jest najczęściej ze zbyt dużym przywiązaniem do osób w miejscu w którym żyje kot. Szczególnie niedobrze jest gdy kot przywiąże się do jednej wybranej osoby, niestety koty często wybierają sobie swojego jedynego, ulubionego właściciela. Gdy ze strony kota dochodzi do nietolerancji w stosunku do innych można na ten czas przechować go w np. innym pokoju, gdzie zapewnimy mu jakąś ciekawą zabawę. Nie powinniśmy zbytnio rozpieszczać kota, ponieważ prowadzi to do nieodstępowania nas przez kota ani na krok. Gdy w takiej sytuacji pozostawimy kota w innym pomieszczeniu podczas wizyty gości  musimy liczyć się z głośnym miauczeniem, którym będą chciały zwrócić na siebie uwagę oraz przez które wyrażać będą swoje niezadowolenie.