Pierwszy kot w domu

Wstęp – kot w domu

Przyjęcie do domu kota, szczególnie jeżeli jest to pierwszy kot jest dużym przeżyciem, zarówno dla niego jak i właścicieli. Jednak zanim zdecydujemy się na przygarnięcie kota, powinniśmy upewnić się, czy nasze mieszkanie/dom jest odpowiednio przygotowane na przybycie nowego, można powiedzieć członka rodziny. Skompletowanie niezbędnych akcesoriów jest podstawą. Są to odpowiednie miski, kuweta ze żwirkiem i łopatką, drapak czy transporter. Niezbędna jest również odpowiednia kocia karma. Możecie o tym przeczytać w oddzielnym artykule ?Kocia wyprawka?

Jak przygotować dom ?

Zanim zamieszka z nami kot, należy być pewnym, że mieszkanie bądź dom w którym ma mieszkać jest przygotowane do jego przybycia we wszystkich aspektach. My ? jako odpowiedzialni posiadacze kota powinniśmy przystosować swoje życie do trochę innego stylu. Powinniśmy nauczyć się nie zostawiać w widocznych, dostępnych dla kota miejscach rzeczy które w efekcie zabawy mogą być dla niego niebezpieczne. Są to w szczególności foliowe reklamówki, włóczki, cienkie i długie nitki, czy wszelkiego rodzaju skrawki materiału. Małe przedmioty również należy usunąć, ponieważ kot może je połknąć. Szczególna uwaga powinna być skierowana również na sprzęty gospodarstwa domowego jak żelazko, grzejnik, piecyk ? nie powinniśmy zostawiać ich nagrzanych w miejscu gdzie kot bez problemu może do nich dojść, lub na nie wskoczyć przy czym parząc się.

Okno i znajdujące się na nim rośliny ? kolejne niebezpieczne dla kota miejsce. Jeżeli chodzi o okno i balkon należy odpowiednio je zabezpieczyć by zapobiec wypadnięciu kota. Kot nie powinien przebywać na balkonie zwłaszcza gdy mieszkamy na wysokim piętrze. W przypadku roślin warto sprawdzić czy w naszym domu nie posiadamy roślin które są dla zwierząt niebezpieczne. Jeżeli tak się zdarzy dla bezpieczeństwa kota, należy je niezwłocznie usunąć. Koty lubią skubać i podgryzać roślinki a więc musimy mieć pewność, że nie zagrozi to ich zdrowiu. Warto też zwrócić uwagę na ustawienie kwiatów by nie doszło do zrzucenia ich gdy kot wespnie się na parapet.

Na koniec najważniejsza kwestia, bez której wszystkie powyższe nie zadziałają. Gdy kot jest mały musimy nauczyć go gdzie może wchodzić a gdzie jest to kategorycznie zabronione. Musimy być w tym konsekwentni, a na pewno przyniesie to zadowalające efekty.

Podróż

Gdy udajemy się po naszego nowego zwierzaka.. Zależnie od tego skąd bierzemy kota należy wykonać inne czynności. Gdy bierzemy kota ze schroniska najlepszą opcją jest zabranie go od razu do weterynarza, zwłaszcza gdy możemy mieć podejrzenie że z jego stanem zdrowia coś jest nie tak. Istnieje teza, że z wizytą u lekarza weterynarii należy nieco odczekać, ponieważ może to być stresujące dla kota. Jednak gdy w grę wchodzi jego zdrowie najlepiej zrobić to od razu. Koty brane z hodowli, zazwyczaj są przebadane przez lekarza już wcześniej, i spokojnie można zabrać je do domu.

By ułatwić transport kota, warto zaopatrzyć się w transporter, który pomoże nam bezpiecznie przewieź naszego pupilka. Transporter ten znajdzie swoje zastosowanie również w późniejszych chwilach życia, podczas wizyt u lekarza weterynarii, czy transportu w jakiekolwiek miejsce. Podczas podróży kota do nowego domu, może zdarzyć się kilka niespodzianek jak np. przeraźliwe miauczenie, bądź nawet załatwienie się do transportera. Wszystko to spowodowane jest stresem związanym z tą podróżą. W zależności od dystansu jaki musimy pokonać warto mieć przy sobie ręczniki papierowe, miseczkę oraz wodę, którą będziemy mogli podać kotu, zwłaszcza w okresie wysokich temperatur. Zazwyczaj większość zwierząt zestresowana podróżą nie ma ochoty na jedzenie i picie, ale przezorny zawsze ubezpieczony.


Pierwsze chwile w nowym miejscu

Pierwsze chwile kota w nowym domu, są zarówno stresujące dla niego jak i dla nas. Warto od pierwszych chwil wstawić kota do kuwety, aby wiedział gdzie będzie miejsce załatwiania jego potrzeb fizjologicznych. Po równie stresującej podróży kot na pewno skorzysta z kuwety, i zapamięta to miejsce. Należy zwrócić uwagę na to by kuweta zawsze stała w jednym miejscu ? by zapobiec dezorientacji kota, która może spowodować załatwiania się w innych miejscach niż to dozwolone. W pierwszych dniach kot będzie poznawał nowe otoczenie, które z czasem zaakceptuje.

W przypadku kota już dorosłego, sytuacja wygląda trochę inaczej. Taki kot potrzebuje więcej czasu by zaklimatyzować się w nowym miejscu. W czasie gdy kot będzie się oswajał z nowym otoczeniem, i zanim je zaakceptuje nie należy na siłę wyciągać go gdy na przykład ulokuje się w jakimś ustronnym miejscu. Kot dostosuje się do nowego miejsca w odpowiednim dla siebie tempie.

Każdy kot ze względu na odmienny charakter ma inne podejście do zmiany miejsca zamieszkania.
W takiej sytuacji należy wykazać się dużą wyrozumiałością w stosunku do niego. Nie należy kota do niczego zmuszać. Dobrze było by ograniczyć wszelkie hałasy by kot w spokoju przyzwyczajał się do nowego miejsca. Przed zabraniem kota do domu, w zależności czy był to kot mały czy już dorosły, dobrze było by dowiedzieć się kilka informacji na jego temat. Co kot jadł do tej pory, jaki był używany żwirek do kuwety czy co lubi robić, jakie zabawy. Takie informacje pomogą nam zbliżyć do siebie kota, przez zapewnienie mu idealnych warunków, podobnych do tych z przed przybycia do nowego miejsca.