Pielęgnacja kotów

Witam wszystkich. Koty to są to świetne stworzenia, które potrafią być najlepszym towarzyszem człowieka. W dzisiejszym artykule chciałabym skupić uwagę na pielęgnacji kotów.Dużą troskę należy ofiarować kotom, które mają kontakt z innymi kotami bądź ludźmi, które są trzymane w domu ze względu na rasę, wiek lub porę roku lub koty w złym stanie zdrowotnym, mającym problemu różnego rodzaju, zapalenia lub są atakowane przez pasożyty. Te zwierzęta bardzo dbają o swoją czystość i higienę. Na pewno każdy z Was widział kotka, który godzinami potrafi wylizywać swoje futerko. Na tym właśnie polega utrzymanie czystości w odpowiednim stanie przez te czworonogi. Pielęgnację kotów chciałabym podzielić na kilka etapów w zależności od części ciała naszego pupilka.

Mokry kot

Zacznę od sierści. Pielęgnacja futra zależy od rasy i rodzaju sierści naszego kotka. Każdy właściciel tego cudownego stworzenia powinien codziennie dbać o futerko szczotkując je. Nigdy nie wolno czesać kota na siłę , należy tę czynność wykonywać tak aby sprawiało mu to przyjemność. Koty pozbawione gęstego futra powinny być czesane w kierunku pionowym włosa, a następnie zaczesywane normalnie. Koty, które mają gęste futro potrzebują bardziej starannego czesania. Koty mające długa sierść potrzebują poświęcenia ogromnej uwagi i cierpliwości. Jeżeli takiego kota nie czesze się codziennie, to na jego sierści mogą powstawać niemożliwe do rozczesania kołtuny. Wszystko zależy od rodzaju futerka jak sami widzicie, każdy kot potrzebuje innej pielęgnacji.

Teraz chciał abym nawiązać do sposobu pielęgnacji kocich zębów. Zęby naszych pupili są o wiele bardziej odporne na psucie niż zęby ludzkie. Uzębienie kotów jest za to bardziej narażone na powstawanie kamienia nazębnego, któremu możemy zapobiegać żywiąc naszych przyjaciół suchą karmą. Najbardziej na kamień narażone są koty stare, aby się go pozbyć należy zgłosić się do weterynarza , który go usunie. W szóstym miesiącu życia naszego kotka zęby mogą zacząć mu wypadać w celu utworzenia nowych, stałych zębów. Wtedy nasz zwierzak będzie gryzł wiele rzeczy aby złagodzić ból- to działa tak samo jak wzrost zębów u małego dziecka. Należy wtedy kupić zabawki, lub przedmioty przeznaczone do gryzienia aby ułatwić im ten okres.

Zęby

Następnym krokiem pielęgnacji są oczy. Te zaś nie wymagają poświęcania tak dużej uwagi jak inne części ciała. U niektórych ras kotów gromadzi się brud lub tzw. ?śpiochy? w kącikach oczu. Należy się ich pozbywać przecierając delikatnie to miejsce lekko zwilżona gazą. Jeżeli w kącikach oczu gromadzą się wydzieliny ropne, które utrudniają otwieranie oczu możemy spodziewać się zapalenia, z którym do razu trzeba udać się do lekarza weterynarii.

Jak wszyscy wiemy, koty kojarzone są z ich drapieżnymi pazurami, o które również trzeba odpowiednio dbać. Od czasu do czasu powinno się przycinać pazury, aby te nie wrastały się w łapkę. Koty potrafią same zdzierać i ostrzyć pazury, lecz koty które trzymane są cały czas w domu nie mają takiej możliwości, gdyż odbywa się to przy drapaniu twardych rzeczy np. beton lub wspinaniu się na drzewa i płoty. Pazury na tylnich łapach są krótsze niż na przednich, więc można je samemu przycinać trzeba tylko posiadać przeznaczone do tego celu przybory. Takim przyborem są cążki do obcinania pazurów, które są niezastąpione. Obcinanie pazurków naszego kota nie należy do łatwych czynności. Przydatna przy tym zabiegu będzie pomoc innej osoby, ponieważ nie jest to łatwa czynność. Druga osoba musi przytrzymać zwierzę aby pozostało w nieruchomej pozycji, gdyż ułatwi to przebieg zabiegu oraz nie narazi na jakieś negatywne skutki uboczne np. krzywe obcinanie.

Pazury

Jak widać jeśli decydujemy się na przyjęcie do naszego domu zwierzaka, musimy pamiętać że oprócz zabawy z nim konieczne jest też odpowiednia troska. Nigdy nie pozostawiamy zwierząt samych sobie, gdyż może doprowadzić to do wielu problemów. Każdy z nas powinien być odpowiedzialny za zwierzę, które przygarnia pod swój dach. Czasem nasi czworonożni przyjaciele potrzebują dużo opieki i czasu, lecz każdy z nas świadomie powinien się decydować na rodzaj gatunku. W zależności od rasy i wieku opieka i troska na pewno różni się drobnymi detalami. Sposobem czesania, obcinania pazurków itd. Każdy z nas musi pamiętać , że zwierzę to nie zabawka i należy wiedzieć co jest dobre i potrzebne dla naszego pupila. Nigdy nie powinno się kupować zwierząt w prezencie, gdyż nie każdy potrafi opiekować się i traktować godnie taką istotę, która też ma uczucia i potrzebuje zainteresowania. Zachęcam więc do czytania moich artykułów na pewno znajdziecie dla siebie odpowiedni temat, który pomoże Wam w rozwiązywaniu problemów. Jeśli ktoś ma więcej pytań zapraszam do kontaktowania się.