Kocia wyprawka

Wstęp – kocia wyprawka

Decyzja o posiadaniu zwierzaka ? niezależnie czy ma być to kot czy pies, czy nawet rybki jest jedną z ważniejszych decyzji w życiu. Na tę decyzję powinni składać się wszyscy domownicy i powinna być ona w efekcie jednoznaczna. Zwierze, w nowym domu odnajduje nową rodzinę której staje się pełnoprawnym członkiem, a więc powinien być kochany.

Zanim zdecydujemy się na posiadanie, w tym przypadku kota powinniśmy odpowiednio przygotować się na jego przybycie, a więc zapewnić mu odpowiednią wyprawkę. Skomponowanie takiej wyprawki wcale nie należy do trudnych rzeczy, poniżej przedstawię propozycję takiej wyprawki aby ułatwić to do minimum.

W takim zestawie powinno znajdować się kilka niezbędnych akcesoriów. Są to :

Miski

Odpowiedni zestaw misek. Najczęściej są to trzy miski kolejno na karmę morką, suchą oraz wodę. Miski zazwyczaj wykonywane są z plastiku, co za tym idzie są tańsze ? lecz poleca się miski np. ceramiczne. Nieco droższe jednak bardziej wytrzymałe oraz higieniczne, łatwiej je umyć całkowicie usuwając bakterie i zanieczyszczenia. Najlepszymi miskami zaraz po tym z czego są wykonane, są takie o dobrej stabilności. Najlepiej z gumową podkładką dzięki której miska się nie przesuwa, po powierzchni podłogi. W przeciwnym razie niekiedy koty bawią się, suwając miskę po podłodze, robiąc przy tym nie mały hałas.

Alternatywami dla misek z kolei droższego rzędu, są karmnik oraz specjalny dozownik na wodę, który dostarcza odpowiedniej wielkości porcję, zawsze świeżego jedzenia.

Kuweta

Kolejną ważną rzeczą jaką należy sprawić naszemu pupilkowi, jest kuweta. Miejsce gdzie kot załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, które powinno być zawsze czyste i schludne. Jest niezbędna.

Najtańszą kuwetą jest zwykła plastikowa kuweta niestety jej wadą jest to, że jest ona odkryta i kot może rozsypywać żwirek poza nią. Kolejną wadą mogą być wydobywające się brzydkie zapachy. Idealną alternatywą dla tego typu kuwety jest kuweta zabudowana, która posiada filtr dzięki któremu brzydkie zapachy nie są wydobywane poza nią. Minusem jest koszt, nieco większy niż koszt zwykłej. Należy jednak pamiętać by co jakiś czas wymieniać filtr pochłaniający.

Całość kociej toalety dopełnia żwirek. Obecnie na rynku mamy duży wybór produktów tego typu. Począwszy od żwirków nie zbrylających po  zbrylające z betonowej glinki, czy silikonu.

Jednakże żwirek można powiedzieć wybiera sobie sam kot, co można łatwo zauważyć czy mu on odpowiada. Do tego wszystkiego należy jeszcze doliczyć plastikową łopatkę która ułatwia sprzątanie kuwety.

 

Transporter

Transporter jest potrzebny do bezpiecznych podróży dla kotów. Najczęściej stosowany w przypadku gdy musimy transportować kota do np. weterynarza. Również idealnie sprawdza się w dłuższych podróżach. Wyróżniamy różne rodzaje transporterów dostosowanych do indywidualnych wymagań.

Mogą to być nieco droższe ? wiklinowe transportery, bądź te tańsze ? plastikowe. Transporter należy do podstawowej wyprawki, ponieważ najlepiej przyzwyczaić kota do jazdy w transporterze, od małego.  Zwłaszcza ze względu na to, że niektóre z kotów panicznie boją się podróży.

Legowisko

Na rynku zoologicznym istnieje wiele różnorakich, nawet zadziwiających wyglądem posłań. Warto pamiętać jednak, że koty lubią odpoczywać bądź spać w różnych otoczeniach, takich jak fotel, kanapa ( w przypadku mojego kota jest to pralka, na której upatrzył sobie spać). Tak więc i to jest przykładem na to, że ile kotów tyle pomysłów na to gdzie mogą spać. Zanim kupimy kocie posłanie, warto zaczekać i zaobserwować, gdzie nasz pupil lubi najbardziej spać i w tym miejscu położyć zakupione posłanie.

Akcesoria do zabawy

Koty uwielbiają wszelaką zabawę i dużo ruchu ? a więc powinniśmy im to zapewnić. W sklepach znajduje się mnóstwo gotowych zabawek, jak myszki na sznurku, piórka czy piłeczki. Przy zakupie  należy kierować się przede wszystkim materiałem z jakiego zabawki są wykonane oraz bezpieczeństwem naszego małego przyjaciela. Jednakże koty nie są aż tak wymagające ? wystarczy odrobina wyobraźni i chęci i taką zabawkę możemy zrobić sami. Nawet kawałeczek sznurka który przymocujemy do patyka, i chwila czasu poświęcona na zabawę da kotu wiele radości i satysfakcji. Mój kot uwielbia np. ganiać za rzuconą mu kulką zwiniętą z papierków po cukierkach. Świetna zabawka a nie wymaga nakładu finansowego.

Prócz zabawek warto zakupić drapak, który prawdę mówiąc również możemy wykonać sami. Wystarczy trochę odpowiedniego sznurka którym owiniemy  deskę i przymocujemy ją do np. drzwi na odpowiedniej wysokości. W sklepach dostępne są jednak bardziej rozbudowane drapaki, po których koty swobodnie mogą skakać czy ?ostrzyć pazurki?. Warto zakupić drapak, ponieważ dzięki temu możemy uniknąć drapania (bo to naturalny u nich odruch) np. mebli, czy wersalki.

Pielęgnacja

Nie wymagają szczególnych pielęgnacji, chyba, że są to bardziej wymagające rasy. Zazwyczaj koty same dobrze dbają o swoją higienę. Koty myją się przez wylizywanie sobie sierści. Aby zapobiec nadmiernemu połykaniu sierści, co prowadzić może do kłopotów z żołądkiem czy wymiotów polecam zakupienie szczotki. Specjalną szczotkę do czesania dla kotów nabyć możemy w sklepie zoologicznym czy nawet w większym markecie. Należy nią regularnie wyczesywać sierść kota.

Warto pamiętać

Kiedy mieszkamy w bloku, zwłaszcza na wysokim piętrze warto pamiętać o jakichś zabezpieczeniach szczególnie  na okna, ponieważ nasze ciekawe świata zwierzaki mogą łatwo wymknąć się na zewnętrzny parapet okna czy balkon, i podobnie jak pewnego razu zrobił to mój kot, pięknego letniego dnia ? odwiedzić sąsiadów.