Kocia anatomia

W dzisiejszym artykule chciałabym przedstawić kocią anatomię. Zaczynając od kręgosłupa, który jak wiadomo jest oparciem całego kociego ciała chciałabym opisać dokładną budowę kręgosłupa. Otóż jest on nieco inny od ludzkiego, ponieważ kręgi są umieszczone o wiele luźniej od siebie, oczywiście jest ich więcej ponieważ koty posiadają ogon, który również składa się z kręgów. Koty nie mają kości krzyżowej, a ich obojczyk jest tylko tkanką obojczykową w klatce piersiowej, te cechy sprawiają, iż koty są bardziej ?elastyczne? i mają możliwość większego wyginania ciała oraz przemieszczanie się przez różne miejsca, które wydają się niemożliwe do przemieszczenia.

Kocia anatomia

Kolejną ważną rzeczą w budowie kota są jego oczy. W całkowitych ciemnościach koty również jak ludzie mają problemy z widzeniem, ale wystarczy tylko odrobina światła a wzrok wyostrza się do tego stopnia, iż są w stanie same coś upolować. Trzecia powieka kota ( bo tyle ich ma) nazywana jest migotką i pełni funkcję ochronną. Koty są zdolne do widzenia dwuocznego, a to umożliwia im ocenę odległości w jakiej się znajdują od ofiary, z racji że koty bezbłędnie musza znać odległość od swojej ofiary jest to cecha niezastąpiona. W nocy kocie oczy świecą sięw kolorach zielonkawych bądź złotych. Spowodowane jest to szerokim rozwarciem źrenic. Kocia źrenica zbudowana jest szczelinowo, a to oznacza, że taka budowa chroni przed zbyt dużym natężeniem światła.

Oczy kota!

Przechodząc do kocich uszu należy wspomnieć, iż jest no narząd bardzo, bardzo wrażliwy i czuły. Koty słyszą o wiele lepiej niż inne zwierzęta np. psy. Mają możliwość kierowania małżowiny usznej w kierunku dźwięku tak aby ocenić z jakiej odległości i z jakiego kierunku on dobiega. Ucho wewnętrzne jest bardzo pomocne w utrzymaniu równowagi. Ta funkcja jest podstawą dla zwierzęcia tak zwinnego jak kot.

Kolejnym ważnym narządem są inne receptory dotyku, za które uznawane są wąsy czyli inaczej włosy zatokowe. Zbudowane z zatoki żylnej zakończonej nerwami umożliwiają czucie dotyku oraz odgrywają ważną rolę w orientowaniu się w terenie. Oczywiście poza wąsami całe kocie ciało ma dobrze rozwinięty zmysł dotyku. Język ma budowę brodawkową, spełnia to bardzo ważną rolę w kocim dbaniu o futerko, które podczas? wylizywania? jest czyszczone, a język działa tak samo jak szczotka do włosów.

Kocie pazury mają dla każdego kota naprawdę ogromne znaczenie. Odgrywają ważną rolę w ataku jak i w polowaniu i obronie. Oczywiście pomagają tez przy wspinaniu się np. na drzewa, a to jest zajęcie każdego kota. Kiedy kot nie używa pazurów są one ?schowane? ale w razie potrzeby zawsze są one widoczne. Jest to bardzo charakterystyczna kocia cecha. Jedynym zwierzęciem z rodziny kotowatych, które tego nie stosuje jest gepard.

Każdy kot ma długi ogon, który wbrew pozorom ma dużo zastosowań. Chroni koty przed owadami i ułatwia wspinaczkę. Teraz przejdźmy do zębów. Kocie zęby składają się z takiej samej ilości jak u innych drapieżników, czyli 30 zębów w skład tego wchodzą 4 kły, które służą do chwytania ofiary i sprawnego gryzienia mięsa.

KOT

Kolejną rzeczą, której nie można pominąć są kończyny. Dzielimy je na przednie i tylnie. Przednie połączone są mięśniami i Ściegnami, w taki sposób aby ruch nie sprawiał żadnych problemów. Kończyny tylnie są o wiele bardziej mocne i stabilne. Tworzy je staw biodrowy. Kocie kości i mięśnie są mocne i mało narażone na schorzenia. Ze względu na te mocne kości i mięśnie nawet podczas upadku z wysokości kotu nic się nie dzieje, czyli upada na przysłowiowe 4 łapy. W skład budowy kości wchodzą związki mineralne, wapń i fosfor. Kości tworzą szkielet utrzymujący całe ciało oraz chroniący narządy wewnętrzne.

Mam nadzieję, że przedstawione informacje będą dla Was przydatne. Życze miłego czytania i w razie problemów zapraszam do zadawania pytań.