Dlaczego właśnie kot?

Witam w tym wpisie chciałabym przedstawić informacje dlaczego właśnie kot jest dobrym przyjacielem dla człowieka i dlaczego warto przyjąć pod swój dach to zwierzę oraz kilka informacji na temat pierwszych dni kocich po przyjściu na świat. Jak wiadomo i jak opisywałam w poprzednim artykule, z kotami związana jest długa historia. Były one czczone i wywyższane, ale też wierzono, że są ?uosobieniem? zła, lub za zawierzę które ma jakieś powiązania z magią.

Prawdziwa przyjaźń

Koty są stworzeniami niezależnymi, dlatego też często mowa o tym, iż kot chodzi własnymi ścieżkami. Koty są trzymane zarówno w domach, w blokowiskach jak i w gospodarstwach. W gospodarstwach często ludzie uważają koty za potrzebne w celu pozbywania się gryzoni takich jak myszy. Kot jest bardzo pożytecznym stworzeniem. Jeżeli zależy nam na stworzeniu więzi ze zwierzęciem, to kot jest wbrew pozorom świetnym kompanem. Koty bardzo przywiązują się do ludzi. Świetnym przykładem są osoby starsze, które mają kota i widać, że kot bardzo blisko trzyma się swojego właściciela. Jeżeli w stosunku do kotów okazujemy jakieś uczucia na pewno odwdzięczą się tym samym. Zwierzęta te, kiedy ?czują się? potrzebne z przyjemnością łaszą się do swojego właściciela nie odstępując go na krok.

Koty same dbają o swoją higienę, więc nie trzeba poświęcać uwagi na mycie ich itd.. Najważniejsze jest to, że nie załatwiają się byle gdzie, lecz robią to w wyznaczonym miejscu do kuwety, przysypując swoje odchody żwirem, który jest w kuwecie. Kocie potrzeby nie należą do wygórowanych. Wystarczy im sama obecność i zainteresowanie, a naprawdę potrafią to odwzajemnić. Koty są bardzo inteligentnymi stworzeniami i dużo uczą się od ludzi, z którymi przebywają. Mimo, iż posiadają swój charakter, to jeśli są dobrze traktowane na pewno potrafią dużo zaobserwować pozytywnych cech w zachowaniu człowieka.

Koty są naprawdę piękne, jest wiele ras, gatunków więc można wybrać rodzaj w zależności od naszych upodobań. Nie stwarzają wielu problemów, są idealnym towarzyszem, kiedy w domu jest małe dziecko. Co prawda zrzucają sierść jeśli są krótkowłose, ale nie są to duże ilości i można się z tym jakoś pogodzić. Niektórzy ludzie kochają koty do tego stopnia, że nawet celowo kupują parkę, alby stworzyć własną hodowlę i mieć małe.

Człowiek i kot!

Opowiem Wam kilka ciekawostek na temat małych kotów. W momencie, kiedy przychodzą na świat mają od 10-15 cm. Mieszczą się w jednej ręce. Małe kotki ważą nie więcej niż 120g. Przychodzą na świat ślepe. Początkowo nie potrafią nawet chodzić i we wszystkim są zależne od swojej matki. Ale z racji, że koty później stają się bardzo samodzielnymi stworzeniami, to zależność ta szybko zanika. Pierwszą widoczną rzeczą u dobrze rozwijających się kotów jest to, że zaczynają otwierać oczy. Praktycznie wszystkie koty po otworzeniu oczu mają je w kolorze niebieskim lub szarym, a właściwy odcień pojawia się około po 12 tygodniach życia. Kotka, która wydała na świat małe zaczyna mieć instynkt macierzyński Sama karmi małe jeżeli nic nie staje na przeszkodzie. Koty, które mają już 3 tygodnie zazwyczaj mogą zacząć przyjmować pokarmy stałe. Jeżeli kotka nie odczuje instynktu macierzyńskiego, brakuje jej pokarmu lub coś innego stanie na przeszkodzie, należy dokarmiać koty w sposób ?sztuczny?. Można to robić za pomocą butelki ze smoczkiem, lecz należy pamiętać że krowie lub kozie mleko nie jest odpowiednim mlekiem dla kotków, gdyż zawiera zbyt mało substancji odżywczych. Można wtedy użyć mleczka skondensowanego lub sproszkowanego zalewając mniejszą ilością wody. Jeżeli nauczymy kota w dzieciństwie jeść różnorodne rzeczy, to później w dorosłym życiu nie będziemy mieli problemów z żywieniem tych zwierząt, ponieważ będą przyzwyczajone do wielu rzeczy. To działa w zupełnie ten sam sposób jak u małych dzieci. Jeśli chodzi o załatwianie to sami musimy nauczyć naszego kota korzystania z kuwety. Najlepiej jest zacząć to robić w czasie, kiedy kot ma już 3,4 tygodnie. Kuweta powinna być w miejscu widocznym, zacisznym, ale łatwo dostępnym żeby kot nie musiał szukać jej w celu załatwienia swych potrzeb. Należy jak najczęściej kłaść tam koty, aby wiedziały że to miejsce należy właśnie do nich. Kiedy kot chce się załatwić sygnalizuje to uniesionym sztywno ogonem oraz przykucnięciem. Dorastanie kotów to kwestia 6 miesięcy. Wtedy stają się całkowicie samodzielne i potrafią wszystko zrobić same. Koty uwielbiają się bawić, drapać, także warto jest zainwestować w jakieś akcesoria które mu to umożliwią.