Turecki Angora

Kot Turecki Angora w obecnych czasach uznawany jes jako skarb narodowy Turcji. Posiada niebanalny wygląd uzupełniony o równie ciekawy charakter. Nazwa kota – Turkish Angora wywodzi się od Ankary (początkowo zwanej Angorą) skąd właśnie pochodzi ten kot.

Wygląd

Tureckie Angory to koty o średniej wielkości. Ich waga waha się między 3 a 6 kilogramów. Ich ciało jest piękne i smukłe, zwracające na siebie uwagę. Całość umieszczona jest na dość długich łapach. Tylnie jak w przypadku niektórych kotów, są nieco dłuższe co sprawia, że ich ruchy są jeszcze bardziej eleganckie. Głowa w kształcie trójkątnego klina, o płaskim czole, dość szerokim. Nos prosty, dość długi. Oczy kształtem przypominają migdały, są nieco skośne. Kolor oczu jest dopasowany do koloru całości. Uszy stosunkowo duże, u nasady szerokie, zwężające się ku spiczastemu zakończeniu. Wewnątrz uszu zazwyczaj znajdują włosy w kępkach. Tułów jest smukłej budowy, dość szczupły. Ogon jest dość długi, porośnięty gęsto sierścią. Szata Tureckiej Angory nie zawiera podszerstka. Z wyglądu jest zawsze lśniąca a w dotyku przypomina jedwab. W okolicach szyi, klatki piersiowej oraz przy tylnich kończynach sierść jest stosunkowo dłuższa. Dopuszcza się wszelkie umaszczenia dla tej rasy.

Charakter

Turecka Angora posiada bardzo wyjątkowy o niebanalny charakter. Angory są kotami niezmiernie inteligentnymi. Pozytywne nastawienie do otaczającego świata to również ich domena. Świetnie dogadują się z ludźmi, do których emanują entuzjazmem. Uwielbiają wszelkie zabawy, i gdy tylko będą miały na nią ochotę będą nas do niej zachęcać. Angory posiadają dobrze rozwinięty instynkt łowiecki a więc różne zabawy w których będą mogły go wykorzystać będą idealne. Prócz silnie rozbudowanego instynktu myśliwskiego posiadają także umiejętność wspinania się na duże wysokości, skąd uwielbiają podziwiać otaczający świat. Szybko przyzwyczajają się do swoich właścicieli, i chętnie towarzyszą im w codziennych, zwykłych czynnościach. W zamian również oczekują uwagi poświęconej im z naszej strony. Gdy koty poczują się niedopieszczane na pewno dadzą nam o tym poznać, byśmy mogli to szybko nadrobić. Równie dobrze jak z ludźmi Angory świetnie porozumiewają się z innymi zwierzętami. Turkish Angora posiada wrodzony instynkt przywódczy, a więc lubią być w centrum uwagi. Równie chętnie podobnie jak psy, witają gości u progu domu, z chęcią zapraszając ich jak gdyby byli gospodarzami.

Pielęgnacja

Kot Turecki Angora nie posiada podszerstka zupełnie jak Turecki Van. Brak podszerstka czyni kota idealnym osobnikiem do pielęgnacji. Futro nie posiada skłonności do kołtunienia się. Futro jest zawsze błyszczące, nigdy nie matowieje. By utrzymać naturalne piękno pokrywy Angory należy je systematycznie (miej więcej dwa razy w tygodniu) szczotkować, odpowiednio przystosowaną szczotką. Gdy będziemy regularnie je szczotkować, futro będzie jeszcze bardziej jedwabiste. Szczególnie warto o tym pamiętać w okresie zimowym gdy włosia jest nieco więcej. W większości przypadków kot nie radzi sobie sam w czyszczeniu swojego futra z brudu ? a więc powinniśmy mu od czasu do czasu zapewnić kąpiel. Nie ma jednoznacznego zdania co do upodobań Angory do kąpieli, jednak gdy małego kota przyzwyczaimy do tego w przyszłości nie będzie wykazywał problemów.

Żywienie

Tureckie Angory nie wymagają specjalistycznych diet i co ważne nie są wybredne jeśli chodzi o jedzenie. Podstawą ich wyżywienia powinna być sucha karma, którą należy uzupełniać mokrą. W większości powinniśmy podawać mu mięso. Uzupełnieniem diety powinna być zawsze świeża woda do której kot powinien posiadać stały dostęp.

Dzięki pielęgnacji, odpowiedniemu żywieniu i miłości jaką zapewnimy naszemu pupilowi, powinien on dożyć nawet 15 lat. Odnotowano przypadki które żyją dużo więcej.

Hodowla

Ze względu iż rasa ta powstała w naturalny sposób, może w niektórych przypadkach dochodzić do dziedziczenia różnego rodzaju poważnych chorób. W przypadku gdy w jakimś pokoleniu występował Pers koty były szczególnie podatne kardiomiopatię przerostową. Choroba ta może dotykać wiele ras kotów. W przypadku Tureckiej Angory choroba ta może przybierać inne skutki niż u innych ras. W związku iż kardiomiopatią u tych kotów ujawniła się dość niedawno nie jest jeszcze do końca przebadana. Kolejną chorobą w przypadku Turkish Angory może być ataksja która związana jest centralnym układem nerwowym, a więc kot nie posiada kontroli nad swoimi mięśniami i nie są one zsynchronizowane. Chorobę zazwyczaj ujawnia się w 2 bądź 4 tygodniu życia, a rozpoznawalna jest poprzez kocie ruchy, które przypominają nieco te jak podczas choroby Parkinsona. Koty cierpiące na to schorzenie wymagają opieki lekarza weterynarii. Często choroba ta doprowadza do braku zdolności do samodzielnego rozwijania się i życia. Nie znana jest przyczyna występowania tej choroby, jednak nadal prowadzone są nad tym badania. Koty białe, z pięknymi niebieskimi oczami, często obciążone są występowaniem u nich głuchoty. W przypadku gdy choroba ta zostanie rozpoznana u kotów rasowych, nie mają one możliwości na dalszą hodowlę. Koty te również nie mogą być krzyżowane z innymi. Nawet głuche koty świetnie radzą sobie w życiu, zastępując to innymi bardziej rozwiniętymi zmysłami.

Komentarze: “Turecki Angora”