Syjamski

Na wstępie warto zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach kot syjamski tej rasy cieszą się bardzo wysokim zainteresowaniem. Istnieje ku temu pewien powód, a mianowicie koty syjamskie nie tylko są sympatyczne i przyjacielskie, ale również ich wygląd zewnętrzny zadziwia każdego właściciela.

Wygląd i budowa ciała

Kolejnym powodem może być również ich charakterystyczna średnia wielkość ciała. Natura obdarzyła ich muskularną i niezwykle smukłą sylwetką. Ich głowa, dość umiarkowanej wielkości jest dość klinowata. Wszystko to zaczyna się od czubka nosa i w miarę kierunku uszu rozszerza się. Uszy natomiast są ogromnych rozmiarów, a ich miejsce osadzenia jest dość wysokie. Dodatkowo koty syjamskie są znane ze swojej cudownej szyi oraz szczupłych i chudych nóg (proporcjonalnych do reszty tułowia). Ponadto, kociaki mają wspaniały długi ogon o niezwykle spiczastym czubku, podczas wędrówek ogon wygina się na wszystkie strony.

Jeśli mowa o znakach rozpoznawczych, najważniejszą rzeczą u tej rasy są ciemnoniebieskie oczy w kształcie migdałów(ukośne) oraz ich przenikliwość(w momencie pierwszego spotkania nowego właściciela z kotem, wzrok zwierzaka przeszywa w głąb swojego pana). Ponadto, dodatkowym atutem owej rasy są sprężyste kończyny – zwinne i szybkie ruchy kota pomagają mu dotrzeć wszędzie. Warto wiedzieć, że zwierzaki te posiadają dosyć krótkie futerko, ale co ciekawe, jest ono delikatne i miękkie w dotyku(doskonale przywiera do tułowia). Ogon, stopy, uszy i głowa muszą posiadać liczne znaczenia, w innym przypadku brak znaczeń powoduje wadę. Zabarwienia mają przeróżną barwę, mogą być one: liliowe, kremowe, rude, niebieskie, ciemnobrązowe a nawet ciemnobrązowe szylkretowe.
Należy również zainteresować się innymi odmianami które mogą wystąpić w barwie, a są to: barwa pręgowana, szylkretowa bądź szylkretowo-pręgowana. W szczególności ciekawostką tej rasy jest zmiana umaszczenia od momentu urodzenia. Zatem kociaki tuż po urodzeniu mają zazwyczaj barwę białą bądź kremową i dopiero po jakimś czasie(okres kilku dni) możemy zauważyć na ich ciele jakieś wyraźnie oznaczenia barwne. Jednakże dopiero po osiągnięciu 8 miesiąca życia jesteśmy w stanie  w pełni opisać naturalne i dojrzałe umaszczenie owłosienia.
Mówiąc o wadze swojego pupilka należy zapewne wiedzieć, ze jest ona tak naprawdę uzależniona od diety kota, aktywności dziennej, jak i w szczególności od płci i wieku. Jeśli chodzi o osobniki dorosłe, to koty płci męskiej osiągają wagę pomiędzy 2,5 kg a 4,5kg, płeć żeńska natomiast między 2,5kg, a 3,5kg. Sami zatem możemy zauważyć, ze są one kotami o smukłej i wyprofilowanej budowie ciała. W żadnej sposób nie można równać ich z  ”fotelowymi leniuchami” ponieważ uwielbiają ruch i podwórkowe szaleństwa.

Towarzysz życia

Koty syjamskie są wspaniałym towarzyszami życia. Towarzyskie i pełne miłości są wierne domownikom. Nienawidzą samotności i znoszą bardzo trudno rozłąkę ze swoim panem. Zatem powinniśmy wywnioskować, że nie możemy zdecydować się na ta rasę kota jeśli ciągle wychodzimy i nie ma nas w domu, ponieważ tęsknota za właścicielem może powodować uszczerbki na zdrowiu kota. Dodatkowo w momencie kiedy pan zachoruje jego podopieczny również podupada na zdrowiu i choruje razem z panem(upodobnia się do niego).
Jak już wspominałam koty te są wierne i bardzo przywiązane do wszystkich osobników żyjących w domu. Są one bardzo uczuciowe i wrażliwe. Mimo miłości do całe rodziny wybierają one jednego z pośród domowników i starają się go pilnować i nie odstępować na krok, uwielbiają najszczególniej pieszczoty od tego wybranka i domagają się ich bardzo często. Ważnym faktem jest to, ze koty syjamskie bardzo szybko łapie kontakt nie tylko z domownikami czy innymi ludzkimi osobnikami, ale również z innymi zwierzętami. To daje nam możliwość zakupy dodatkowego psa lub drugiego kota. Jednak są momenty kiedy jedno zwierze jest zazdrosne o drugie, ponieważ każde z nich chce mieć swojego opiekunka tylko na własność.
Wiemy, ze koty syjamskie są bardzo niezwykle ruchliwymi kotami, uważane są za typowych ekstrawertyków. Jego śmiałość i wrodzona ciekawość powoduje ze jest on odważnym zwierzakiem nie posiadającym nici strachu. Jako inteligentny kot uwielbia naukę po przez zabawę, słucha swojego pana, można zatem nauczyć go paru trików np. przynoszenia równych przedmiotów, skakania, siadania, turlania, dawania łapy, przybiegania na rozkaz i wiele innych urozmaiconych sztuczek.
Co śmieszne jest bardzo gadatliwym kotem, wydaje przeróżne melodie, mruczy a nawet popiskuje. Jeden z powodów „rozmów” jest chęć zwrócenia na siebie uwagi ponieważ kocha gdy się wszyscy nim zajmują. Jak każdy człowiek na ziemi tak i kot miewa wahanie nastroju, wtedy może być uciążliwy w wychowaniu i niezbyt słuchać i wykonywać rozkazy swego pana. Jednak mimo wszystko jest odpowiednim kandydatem do zabaw z dziećmi. Uwielbia zabawy po podwórku i różne psoty. Kiedy chce osiągnąć jakiś cel w powiązaniu z tym ze jest bardzo upartym kotem wykorzystuje do tego swoje piękne spojrzenie i cudowny głosik, co powoduje, ze nie da się oprzeć temu zwierzęciu.  Wierność, oddanie i miłość do rodziny są wspaniałymi zaletami tej rasy. Kochają bezwarunkowo i oddają się swoim opiekunom a uczucia kierowane do nich odwdzięczają z taką samą mocą.

Jak już sami zauważyliśmy koty tej rasy są stworzone do życia rodzinnego, liczne zalety tylko upiększają jego wartość. Cudowny przyjaciel i kandydat do zabaw z dziećmi a także idealny towarzysz do spacerów.

Pielęgnacja

Kupując kota syjamskiego warto wiedzieć, ze jego pielęgnacja nie zajmuje wiele czasu i nie przeszkadza w życiu codziennym. Wiadomo, Syjamy posiadają krótka sierść która należy przeczesać kilka razy w tygodnia. Jednak, że jest to sierść o krótkich rozmiarach akt czesania zajmie kilka minut. Ponadto doskonale dobrana szczotka pozwoli na bardziej komfortowe wyczesywanie. Dla każdej rasy kota wyprodukowano inne rodzaje szczotek, zatem należy wybrać się do weterynarza lub sklepu zoologicznego i zakupić odpowiednią dla naszego kociaka szczotkę.
Co wiadome, pupilek nasz musi być raz na jakiś czas kąpany, zatem warto nauczyć kota wchodzenia do wody już od najmłodszych lat. By podkreślić gładkość i lśniące futerku należałoby polerować je szmatką od góry w kierunku dołu. Dodatkowo regularne przycinanie pazurków bardzo dobrze wpływa na rozwój kota i jego higienie. Do czynności tej potrzebujemy odpowiednich obcążków które możemy uzyskać u weterynarza. Ważne również jest czyszczenie oczu i uszu. Zakup odpowiednich drapaków rozwiąże problemy z obdartymi melbami i poobgryzanym krzesłami. Drewno dla kotów również pomaga zedrzeć paznokcie, zatem pomaga w pielęgnacji kota. Syjamy żyją dość długo – nawet do 20lat, wiec w momencie podjęcia decyzji zakupu warto się jeszcze raz zastanowić ponieważ mamy obowiązek opiekować się nim przez długie lata jego życia.

Dieta i choroby

 Nie należy zapominać że dobrze zbilansowana dieta dzienna jest pełni ważną rolę w życiu i hodowli zwierzęcia. Karma(sucha) o dobrej jakości musi być podstawowym posiłkiem każdego dnia. Ponadto, gotowane mięso(drób, wołowina, wątroba) ewentualnie możemy zamoczyć karmę i również podać jako dodatek. Warto zapamiętać! Mięso wieprzowe, ser żółty, ziemniaki, konserwanty i produkty mączne są zabronione. Jeśli chodzi o picie to idealnym rozwiązaniem jest czysta woda.
Koty syjamskie posiadają wrodzona wadę wzroku(wypadniecie trzeciej powieki, entropie lub zapadniecie gałki ocznej) zatem nie mogą przebywać poza domem w czasie zmroku i po zapadnięciu nocy, ponieważ ich wzrok jest słaby i nie widza zbyt dobrze. Jeśli wyhodowujemy je w mieszkaniu to w trosce o bezpieczeństwo dla pupilka należy albo zamykać balkon na noc, albo zabezpieczyć barierki na balkonie w celu uniknięcia wypadków. Dodatkową informacją jest fakt że koty te cierpią na deformacje mostka tzw. syndrom żaby oraz zmaga się z dysplazją stawów biodrowych – potrzebują dużo aktywności ruchowej by tego zapobiec.