Snowshoe

Snowshoe czyli w tłumaczeniu ? śnieżne buty. Nazwa tych kotów pochodzi właśnie od ich łap, których końcówki są koloru białego. Drugą nazwą, która szczególnie spotykana jest w Stanach Zjednoczonych jest Silver Laces Cat ? w tłumaczeniu kot ze srebrnymi sznurówkami. Snowshoe pochodzą właśnie z USA, gdzie by uzyskać takie koty skrzyżowano ze sobą kota syjamskiego lecz tego starego typu (teraz jest to kot Tajski) z kotem amerykańskim krótkowłosym, o dwukolorowej barwie. Koty ze śnieżnymi butami są krótkowłose. Ich pokrywa jest niezwykle miękka i gładka w dotyku. Doskonale przylegający do skóry, błyszczący włos nie zawiera podszerstka. Koty posiadają dość masywną, dobrze umięśnioną i średniej wielkości budowę. Koty tej rasy nie są ani za duże ani za małe ? wprost idealne. Mają elegancką postawę na co wskazuje ich smukła, nieco wydłużona sylwetka. To wszystko zawdzięczają swoim przodkom.

Wygląd

Zaczynając od głowy Snowshoe mają ją szeroką o nieco trójkątnym kształcie klina. Kontury są bardzo delikatne, lekko zaokrąglone. Czaszka również jest nieco zaokrąglona, a nos prosty o proporcjonalnej wielkości do głowy. Widoczne, wysoko znajdujące się kości policzkowe, podbródek o mocnej budowie. Jeśli chodzi o oczy ? są one średniej wielkości, kształtem przypominające owal. Kształt i wielkość oczy odziedziczyły po kotach amerykańskich. Kolor oczu to głęboki niebieski, bardzo wyrazisty, który znów odziedziczony został bo Syjamach. Głowa osadzona jest na szyi średniej długości. Łapy proporcjonalne do ciała, również średniej wielkości. Przednie łapy nieco krótsze od tylnich. Ich podstawą jest owal. Ogon jest stosunkowo gruby szczególnie u nasady, zwężając się ku końcowi.

Jeśli chodzi o kolorystykę w jakiej występują Snowshoe to podstawowym wzorcem jest kolor typowy dla Syjamów z umaszczeniem seal point czyli z rozłożonymi białymi znaczeniami kończyn, przede wszystkim symetrycznym. W przypadku przednich łap znaczenie to sięga pierwszego stawu, a w przypadku tylnich jest to drugi staw. Również charakterystyczna jest odwrócona litera V na pyszczku kota w kolorze białym. Litera ta jest symetrycznie rozstawiona, która rozchodzi się w kierunku dolnej szczęki. Snowshoe występują w odmianach barwnych podobnych do Syjamów. Są to ciemnobrązowa, czekoladowa, niebieska i liliowa. Rzadziej występująca odmiana to czerwona i cynamonowa. Znaczenia jakie występują na głównej barwie to mitted, jak u Ragdolla bądź bicolor czyli z dużą ilością białego.

Charakter

Snowshoe to koty z natury bardzo aktywne. Przepełnia je nadmiar pozytywnej energii i ruchliwość. Wszędzie ich pełno. Posiadają bardzo przyjazny i pogodny temperament. Są bardzo otwarte na świat. Prócz miłego usposobienia i energiczności cechuje je również niebywała inteligencja. Bardzo szybko się  uczą. Potrafią szybko zdobyć zaufanie i sympatię właścicieli. Snowshoe bardzo szybko przystosowują się do nowego miejsca integrując się z domownikami. Koty te nie należą do tych z rodzaju samotników wręcz przeciwnie ? potrzebują dużo czasu i uwagi poświęconej ze strony opiekunów. Są niezmiernie towarzyskie, co za tym idzie również kontaktowe. Doskonale dogadują się z innymi zwierzętami, szczególnie z kotami z którymi będą mogły współdzielić zabawę. Uwielbiają pieszczoty, a więc gdy ich nie dostają będą zwracać na siebie uwagę innym domowników. Z pośród nowej rodziny do której należą, wybierają sobie w szczególności jedną osobę z którą zawsze spędzają najwięcej czasu i darzą ją największą sympatią. Bardzo szybko przywiązują się do ludzi, a więc warto pamiętać o tym podczas gdy zdecydujemy się na wzięcie kota do domu. Gdy czegoś bardzo pragną szybko to osiągają wykorzystując to co dała im natura czyli patrzą na nas swoimi pięknymi, wielkimi oczami z błagalnym wzrokiem. Dodatkowo często pomiaukują swoim barwnym głosem.

Hodowla

Większość federacji felinologicznych na świecie, nie uznaje kotów Snowshoe ponieważ jest ich mała ilość. Mimo wszystko koty te są dopuszczane do dalszych hodowli. Dopuszcza się nawet te z fenotypem kotów amerykańskich czyli takie ze wzorem szylkret bądź pręgowanym,  także te bez barwy białej odziedziczone po fenotypie kota syjamskiego.

Komentarze: “Snowshoe”