Scottish fold

Scottish fold czyli szkocki kot zwisłouchy. Zachwycający wyglądem, charakteryzujący się oklapłymi uszkami. Wyjątkowo przyjacielski i radosny. Rasa ta powstała w 1961 roku, w Szkocji. Mimo dokładnej selekcji podczas hodowli Scottish fold nie jest uznawany i przede wszystkim nie jest dopuszczany do wystaw kotów rasowych.  

Historia

Powstały przypadkiem, o charakterystycznych dla tej rasy małych, zwisających jak sama nazwa wskazuje uszach. Niestety maja genetyczną skłonność która prowadzi do zniekształceń w okolicy nasady ogona i kończyn tylnich. Posiadanie tej wady doprowadziło do nie uznawania tej rasy przez angielski związek hodowców. W Polsce pierwsze koty pojawiły się w 1997 roku.

Wygląd

Szkocki fold jest średni co do wielkości. Ma dość silną, mocną budowę ciała. Jego waga waha się w przedziale między 2,5 a 6 kilogramów. Głowa przypomina nieco głowę brytyjskiego kota, jest ona okrągła. Wypukły płat czołowy, oraz kości policzkowe. Krótki nos. Piękne, duże oczy o okrągłym kształcie. Oczy przybierają kolor w zależności od swojego umaszczenia. Szeroko osadzone, na końcach lekko zaokrąglone, małe ? charakterystyczne dla tej rasy oklapnięte uszy. Możemy wyróżnić dwa rodzaje okrywy, są to koty krótkowłose i długowłose. Sierść jest bardzo przyjemna, miekka w dotyku i bardzo gęsta. Ich umaszczenie może być w dowolnym kolorze, jednak wyklucza się umaszczenie jak u kotów syjamskich oraz koloru czekoladowego a także lawendowego. Barwa kota powinna pasować do koloru oczu.

Charakter

Szkocki fold posiada niezwykle przyjazny i łagodny temperament. Bardzo towarzyski, uwielbiający spędzać czas na zabawach bądź innych aktywnych czynnościach, nawet gdy mijają mu lata nie traci na to chęci. Również lubi spędzać czas na pieszczotach które uwielbia. Dzięki oklapniętym uszom sprawia wrażenie bardzo spokojnego, cichego i nieśmiałego -  i w rzeczywistości ma to odbicie na jego charakterze. Nie wykazuje chęci na wspinanie się i skakanie po meblach a więc możemy być o nie spokojni. Szybko przywiązuje się do swoich właścicieli, z którymi uwielbia spędzać czas. Nadaje się również do przebywania z innymi zwierzętami, szczególnie kotami ale i również psami. Dobrze sprawdza się w łapaniu myszy pomimo opanowanego wyglądu posiada wszystkie kocie instynkty łowcze.

Dla kogo Scottish fold ?


Idealnie nadaje się do chowania w domu, ze względu na wyjątkową odporność na różnego rodzaju choroby. Generalnie Scottish fold jest raczej domatorem. Znakomicie odnajduje się nawet w małym mieszkaniu ponieważ nie potrzebuje wiele miejsca, wystarczy wygodna ciepła kanapa na której będzie mógł leniuchować.

Pielęgnacja

Pielęgnacja folda nie jest zbyt wymagająca i trudna. Regularne szczotkowanie futra w przypadku odmiany krótkowłosej, mniej więcej raz w tygodniu, by pozbyć się obumarłego włosia i pozwolić na wyrastanie nowego. W przypadku odmiany długowłosej powinno się go czesać znacznie częściej. Dodatkowo, czyszczenie uszu oraz przycinanie za długich pazurów również należy do podstawowej pielęgnacji. Obowiązkowe szczepienia czy odrobaczanie są kolejną rzeczą o której należy pamiętać.

Żywienie

Scottish fold jest rasą odporną na wszelkie choroby. Należy jednak pamiętać o odpowiednim żywieniu kota. Należy zapewnić pełnowartościową dietę, odpowiednio dostosowaną do rozwoju kota. Uzupełnieniem diety może być woda. Ważne by jedzenie było zawsze świeże, i podawane w  czystych miskach.