Rosyjski niebieski

Rosyjski niebieski

Koty tej rasy są średniej wielkości oraz smukłe. Kot rosyjski ma stosunkowo długie nogi lecz mimo tego małe i okrągłe łapki. U tej rasy pojawiają się cechy kotów orientalnych- mogą się pojawiać ze względu na wcześniejszą konieczność krzyżowania z m.in. kotami syjamskimi. Ich oczy są w kształcie migdałków, zwykle w kolorze zielonym. Uszy są duże i postawione.

Rosyjski

Koty te posiadają niebiesko-szarawe, puszyste futro. Skóra jest niebieska (co widać wyraźnie na wewnętrznej stronie ucha). Lawendową barwę powinien mieć nos oraz podszycie łapek. Charakterystyczne jest umaszczenie „podwójnego futra” „połysk” jest spowodowany bezbarwnymi końcówkami szarego włosia dodatkowo jest ono miękkie w dotyku ze względu na Podszerstek (jedynie koty kartuskie mają podobne, podwójne futro). Ze względu na recesywny gen czarnego koloru z „niebieskich” rodziców mogą powstać wyłącznie koty „niebieskie”. Niepożądaną cechą są jakiekolwiek wtrącenia koloru białego.

Jeżeli od małego są blisko swoich właścicieli bardzo się do nich przywiązują i nie mogą bez nich żyć. Młode kotki są bardzo ciekawe świata i otoczenia. Uwielbiają zabawy i są bardzo zwinne. Są bardzo przyjacielskie i bawią się wieloma rzeczami np. kłębkiem wełny. Uwielbiają to. Wyjątkowa inteligencja kota rosyjskiego pozwala mu na nauczenie się prostych sztuczek, w tym aportowania. Kochają spokój, tak więc życie towarzyskie właścicieli jest dla nich niekomfortowe. Są nieufne wobec obcych ludzi. Koty rosyjskie są bardzo ciekawe wszystkiego co nowe. Bardzo długo zajmuje im wychowanie potomstwa, troszczę się o nie nawet przez pół roku co dla kotów jest wyjątkowo długim czasem. Ze strony opiekuna potrzebują znacznej uwagi. Pozostawione samym sobie będą to bardzo mocno przeżywać. Kot rosyjski jest wyjątkowo eleganckim i wyrafinowanym stworzeniem.