Pers

Pers

Koty perskie są spokojne, bardzo opanowane, idealnie nadające się do trzymania w mieszkaniu. Persy należą do rasy bardzo wyrafinowanej i „pokazowej”. Uwielbiają pieszczoty i zabawy, bardzo szybko wzbudzają zainteresowanie każdego miłośnika kotów, a agresywność i upór są cechami całkowicie nienależacymi do nich.

Pers

Chatakterystycznymi cechami kota perskiego są: okrągła głowa i puszyste, długie futerko. Budowa ciała kota perskiego odpowiada budowie kota od dużego do średniego, przysadzistego i krępego, na krótkich, silnych kończynach, a przy tym nie sprawiającego wrażenia ociężałości. Wszystkie części ciała powinny być harmonijnie rozwinięte; wąski tułów jest tak samo źle widziany jak łęgowaty grzbiet. Wygląd głowy jest cechą rozpoznawczą rasy i od około 20 lat znajduje się w centrum zainteresowania hodowców. Pożądana jest głowa duża i okrągła, z małym i szerokim nosem, mającym u nasady charakterystyczne zagłębienie zwane „stopem”.Profil silnie uwypuklonego czoła tworzy z wierzchołkiem nosa i podbródkiem linię prostą, co u niektórych kotów perskich przestaje wyglądać estetycznie. Powstałym u kotów, w wyniku zabiegów hodowlanych, trudnościom w oddychaniu próbuje się ostatnio zaradzić przez ukierunkowany dobór, w wyniku którego nozdrza stają się szersze.

Małżowiny uszne tej rasy są małe i dobrze owłosione, z zaokrąglonymi wierzchołkami i charakterystycznym dla rasy pędzelkiem włosów we wnętrzu ucha. Ogon kotów perskich jest krótki i puszysty. U kotów perskich najgęstsze jest futerko w okresie zimowym, kiedy grubsze włosy okrywowe są napuszone z powodu obfitości jedwabistego, gęstego podszycia. Podczas zimy futro persów staje się jeszcze bardziej gęste i puszyste. W tym okresie jest bardzo okasałe i zwiększona pielęgnacja jest bardzo konieczna.