Orientalny krótkowłosy

Kot Orientalny krótkowłosy ? brat kota Syjamskiego o jednobarwnym umaszczeniu. Smukłe ciało, giętki grzbiet i styl w poruszaniu się. Występują mniej więcej w 40 odmianach.

Pochodzenie

Chcąc otrzymać odmianę kota syjamskiego, który będzie posiadał jednolite umaszczenie hodowcy skrzyżowali koty Syjamskie z kotami amerykańskimi i brytyjskimi, które były krótkowłose o jednolitym umaszczeniu. Dzięki temu połączeniu powstały koty Orientalne, występujące w licznych odmianach kolorystycznych. 1970 roku w Wielkiej Brytanii, zaklasyfikowano tą rasę jako zupełnie nową. Znów w 1972 roku, zaakceptowane zostały przez inne kraje Europejskie.

Wygląd

Budowa ciała wygląda dokładnie tak samo jak przypadku kota Syjamskiego. Jest średniej wielkości, o nieco wydłużonym tułowiu. Szczupły co można zauważyć po opinającej jego szkielet skórze. Gdy porusza się sprawia wrażenie bardzo elastycznego, pełnego wdzięku i elegancji kota. To co odróżnia kota Orientalnego od Syjama to  jego umaszczenie. Co ciekawe koty obu tych ras można ze sobą kojarzyć a więc podczas jednego miotu mogą przyjść na świat reprezentanci obydwu tych ras. Waga kota orientalnego, ze względu na to, że jest dość szczupłym, średniej wielkości kotem wynosi od 2,5 do 4,5 kilogramów. Proporcjonalna do ciała głowa o średniej wielkości. Głowa ma kształt klina o wyraźnie wypukłej czaszce. Na głowie dobrze osadzone, dość duże na dole szerokie, zwężające się ku górze szpiczaste uszy. Głowa osadzona jest na szczupłej i dość długiej szyi. Jeśli chodzi o wielkość oczy są one średnie. Kształtem przypominające migdały, nieco skośne. Ozy są koloru zieleni, jak w większości przypadków kotów orientalnych. Tułów dość długi i szczupły, lecz dobrze widać na nim umięśnienie. Tylne kończyny nieco dłuższe od przednich. Ogólnie są długie i umięśnione jak reszta ciała. Stopy są proporcjonalne, lecz małe kształtem przypominają owal. Poduszeczki pod łapami są koloru odpowiadającemu kolorowi umaszczenia. Ogon jest bardzo długi , u nasady cienki, zakończony dość spiczasto. Szata jaka pokrywa kota Orientalnego jest krótka, delikatna i lśniąca. Ich futro wyraźnie odbiega od tego u innych ras, ponieważ dobrze przylega do ciała i jest sprężyste. Jeśli chodzi o barwę, mogą występować w czterech odmianach. Są to jednokolorowe, jednobarwne bez prążków, jednobarwne bez ciemnych zakończeń włosów, oraz te z ciemniejszymi zakończeniami włosów. Jednak najbardziej spotykaną a zarazem najstarszą odmianą są koty o jednobarwnym kolorze. Nie można zapomnieć, że na głowie kota Orientalnego znajduje się charakterystyczna dla nich litera M, która może występować w różnych kolorach. Koty orientalne mogą posiadać wady dziedziczne, jednak podczas przeprowadzenia selekcji hodowlanej można je łatwo wykluczyć. Wady genetyczne jakie mogą wystąpić to : karłowaty wzrost, deformacja szczęk, zwiększona lub zmniejszona ilość palców oraz deformacja oczu.

Charakter

Niezwykle towarzyskie, posiadające ogromny temperament koty. Charakter jest nieco zbliżony do kotów Syjamskich, lecz bardziej opanowany. Również nie zajmują pozycji dominującej, jak jego orientalni kuzyni. Są bardzo radosne i wesołe. Uwielbiają wszelakie zabawy, oraz ruch. Nie lubią przebywać długo w jednym miejscu. Dobrze było by im sprawić jakiś piętrowy drapak, by uniknąć wspinania się po meblach. Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli, dla których są niesamowice przyjacielskie i wobec których są towarzyskie. Mimo iż darzą sympatią wszystkich domowników, zazwyczaj upatrują sobie jedną wybraną osobę, która jest dla nich tą ulubioną. W wychowaniu kota Orientalnego należy pamiętać by to on podporządkował się nam a nie my jemu, co w przypadku jego mocnego charakteru jest to bardzo możliwe. Koty tej rasy są stworzone do życia z innymi kotami, bądź innymi zwierzętami. Dlatego gdy nie możemy poświęcić im zbyt wiele czasu, i pozostawiamy kota w domu na dłuższy samego, warto zapewnić mu jakiegoś kompana. Koty Orientalne źle czują się w samotności. Bardzo ciekawe świata, lubią spacery ? spokojnie dadzą prowadzić się na smyczy, co znacznie ułatwia wychodzenie z nimi na dwór.

Pielęgnacja

Pielęgnacja nie wymaga dużo czasu ani dużych nakładów finansowych. Obumarłą sierść wyczesujemy jedynie w okresie gdy kot linieje. Regularne sprawdzanie uszu, oraz przycinanie pazurków również należy do czynności o których należy pamiętać. Dodatkowo należy dopilnować obowiązkowych szczepień, zarówno w przypadku kota który przebywa na dworze, jak i tego udomowionego, który na dwór nie wychodzi.

Dla kogo kot Orientalny ?

Kot Orientalny doskonale nadaje się dla ludzi którzy mogą poświęcić mu dużo czasu, odpowiednią ilość uwagi oraz miłości. Najlepiej by był to ktoś kto posiada doświadczenie, tj. miał już kota i wie jak z nim postępować. Koty Orientalne są dość delikatne, i lubią gdy tak się je traktuje, dlatego nie koniecznie nadają się dla rodzin z małymi dziećmi. Mimo wszystko doskonale nadają się do życia z innymi kotami, ponieważ są  bardzo towarzyskie i nie lubią być same.