Orientalny długowłosy

Orientalny długowłosy kot  pochodzi z grupy do której należą koty Syjamskie.  To co odróżnia go od Syjama to umaszczenie. Drugą rzeczą jest pochodzenie ? kot Orientalny długowłosy nie jest rasą naturalną, ponieważ powstał przy pomocy hodowców. Kot Orientalny w wersji długowłosej nazywany jest często Mandarynem bądź kotem Jawajskim.

Wygląd

Różnica jaka dzieli kota Orientalnego długowłosego i krótkowłosego, to długość jego futra. W przypadku kota Orientalnego długowłosego, jego sierść nie jest do końca aż tak bardzo długa ? podobnie jest w przypadku kota Balijskiego. Jego futro przybiera średnią długość. Dodatkowo to co ich odróżnia to jeszcze ogon, który w porównaniu z gołym ogonek krótkowłosego, jest puszysty i pierzasty. Wyróżniamy następujące odmiany barwne w jakich mogą występować: biały, rudy, kremowy, koloru kości słoniowej, czarny, niebieski, kasztanowy, lawendowy, cynamonowy, płowy, mieszany czyli koloru białego z inną barwą, cieniowane (ciemniejsze końcówki włosa), podstawowej barwy z rudawymi plamami, prążkowane, pręgowane, cętkowane, bądź białe w połączeniu z dzikim umaszczeniem.

Charakter

Inteligentne i mądre potrafiące wczuć się w sytuację domowników. Bardzo wesołe, o żywym temperamencie. Uwielbiają zabawę do której są zawsze chętne. Prócz zabaw, wszelkie pieszczoty sprawiają im dużą przyjemność. Uwielbiają przebywać w czyimś towarzystwie, są przyjacielskie. Bardzo nie lubią być pozostawione na długi czas w domu bez opieki. Gdy nie ma właścicieli w domu, wykazują z tego powodu tęsknotę. Doskonale dogadują się z innymi zwierzętami, szczególnie z kotami ? które na nieobecność domowników, na pewno  częściowo zastąpią im ich towarzystwo. Doskonale nadają się dla ludzi posiadających dom z ogrodem ponieważ lubią się wspinać w czym są świetne. Gdy nie mamy możliwości zapewnienia kotu ogrodu, i mieszkamy w bloku ? warto nasze mieszkanie wyposażyć w drapak, najlepiej piętrowy, na którym kot spokojnie będzie mógł zaspokoić potrzebę wspinaczki. Przy okazji wspinania się, będzie miał możliwość zdarcia pazurków.

Pielęgnacja

Mimo odmiany długowłosej, podobnie jak ten krótkowłosy, nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Kot potrafi zadbać sam o siebie, lecz w przypadku tej odmiany warto regularnie go szczotkować, ze względu na długą sierść. Prócz wyczesywania futra, należy pamiętać by stawiać się na obowiązkowych szczepieniach. Obcinanie pazurów, oraz czyszczenie uszu również należy do zabiegów pielęgnacyjnych.

Żywienie

Nie wymagają specjalnych diet, ponieważ nie mają określonych upodobań co do żywienia. Ich dieta po prostu powinna składać się z odpowiednich ilości mięs ? zarówno gotowanych jak i surowych, warzyw oraz nabiału. Nie należy im podawać mleka. Uzupełnieniem diety będzie karma sucha, którą należy zaaplikować do miseczki, do której kot będzie miał łatwy, stały dostęp.