Ocicat

Wstęp – Ocicat

Inaczej Ocikat. Kot o smukłej sylwetce Syjama, dzikiej maści jak Abisyńczyk oraz budowie ciała i kolorze futra Amerykańskiego kota krótkowłosego. Jego nazwa wzięła się od Ocelota ? dzikiego kota, który pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, które są również miejscem pochodzenia Ocicata.

Pochodzenie

Jego pochodzenie zawdzięczamy Virginii Daly, hodowczyni pochodzącej z Michigan. Na początku jej celem było uzyskanie kota Syjamskiego, który posiadałby umaszczenie abisyńskie. Po kilku krzyżowaniach kotów, oraz po kolejnych miotach dostrzeżono oryginalny okaz z cętkami, któremu córka Virginii dała nazwę Ocicat. W efekcie końcowym okazało się jednak,  iż ten cętkowany kot nie był Syjamem o abisyńskim umaszczeniu jak zakładano na początku.  W późniejszych czasach Dr. Clyde  Keeler zainteresował się stworzeniem dzikiego kota o domowych cechach, co udało się z dużym powodzeniem. Jednak zanim uznano rasę za oficjalną minęło sporo lat. W Europie nie jest to kot tak popularny jak w Stanach Zjednoczonych gdzie powstał.

Wygląd

Waga Ocikata waha się w okolicach 7 kilogramów. Zdarzają się jednak osobniki o wiele większe, oczywiście mówiąc tu o kotach. Jeśli chodzi o kotki są one znacznie mniejsze od swoich partnerów. Ich średnia waga to około 4-5 kilogramów. Czyli są mniej więcej o połowę mniejsze. Generalnie koty te możemy sklasyfikować jako średniej wielkości, bądź duże. Ich ciało jest smukłe i krzepkie o wydłużonym tułowiu. Doskonale umięśniona sylwetka od razu da się zauważyć. Łapy Ocicata są również dobrze umięśnione i mocne. Proporcjonalne do reszty ciała po owalnych zakończeniach. Mimo iż koty są domową odmianą drapieżnika posiadają mocne, widocznie ostre pazury. Lekko wygięta szyja sprawia wrażenie nieco kanciastej.  Nos jest stosunkowo mały ale szeroki. Na głowie całość dopełniają uszy średniej wielkości, zdarzają się również wykończone pędzelkami. Oczy kształtem przypominają migdały, dosyć duże i szeroko od siebie rozstawione. Oczy mogą być w różnych odcieniach zielonego, bądź żółtawych brązach. Dzięki wielkości i kolorowy oczu sprawiają one wrażenie, że zajmują dużą część głowy.  Dzięki temu, że Ocikat to mieszanka trzech różnych ras posiada on piękne, oryginalne umaszczenie. Jego umaszczenie to tzw. ticking abisyński ? czyli każdy włos posiada różne prążki które w połączeniu dają różnorodne prążki bądź cętki. Na ogonie znajdują się charakterystyczne pierścienie, których jest nie mniej niż 5. Na głowie znów znajduje się wzorek w kształcie litery M, który jak wiemy charakteryzuje koty pręgowane. Futro składa się z małej ilości podszerstku, a okrywowa warstwa dobrze przylega do ciała, sprawiając wrażenie gładkich. Jeżeli chodzi o barwę Ocikatów, możemy wyróżnić ich sześć, które są podstawowymi. Są to odmiany : brązowa, czekoladowa, niebieska, liliowa, cynamonowa oraz płowa. Na podstawowym kolorze, które jest jak gdyby tłem znajdują się nieco ciemniejsze cętki i pręgi.

Charakter

Mimo dzikiej nazwie, oraz dzikiemu wyglądowi tak naprawdę Ocikaty z dzikością mają niewiele wspólnego. Idealnie nadają się dla rodzin, nawet z małymi dziećmi, a to wszystko dlatego iż są bardzo cierpliwe i zarazem ciche, a więc w niczym nie przeszkodzą ani nie obudzą malucha. Jak było to wcześniej wspomniane posiadają długie, dość ostre pazury ? jednak generalnie nie używają ich, chyba, że wymaga tego konieczność. Ocikaty są to bardzo inteligentne stworzenia, będące zawsze do dyspozycji. Reagują na swoje imię. Bardzo szybko się uczą, zwłaszcza podczas zabawy wyłapując nowe sztuczki i dumnie je prezentując. Nie boją się podróżować, wręcz nawet uwielbiają być częścią wycieczek. Są bardzo towarzyskie, i pod warunkiem zapewnienia im miłości i w pełnego oddania odwdzięczają się tym samym. Dobrze porozumiewają się  nie tylko z ludźmi ale i z innymi zwierzętami, a więc spokojnie prócz nich w domu możemy mieć innego zwierzaka.

Dla kogo Ocicat ?

Ocicaty to koty przeznaczone dla ludzi, którzy poświęcą mu odpowiednią dla niego ilość czasu. Ze względu iż nie lubią zostawać one same. Cenią sobie one obecność właścicieli, w przeciwnym przypadku pozostawiane same ze sobą, stają się nieszczęśliwe i cierpią. A więc zanim wybierzemy tą rasę, warto zastanowić się czy będziemy odpowiednimi posiadaczami małego, kociego przyjaciela.

Pielęgnacja

Pielęgnacja nie jest zbyt skomplikowana i nie wymaga większych zabiegów. Jako, że koty gubią bardzo mało sierści, należy czesać futro od czasu do czasu by nabrało blasku i nie kołtuniło się.

Żywienie

Jeśli chodzi o żywienie Ocicata również nie jest zbyt wymagające. Należy podawać mu posiłki zbliżone do tych jak u innych kotów. Ważne  posiłki te były dobrze dobrane i zbilansowane, a więc gdy podajemy pokarm suchy, uzupełniamy go mokrym. Nie możemy zapomnieć o podawaniu karmy która zawiera tzw. odkłaczacze, które zapobiegają problemom z żołądkiem spowodowanych połykaniem sierści podczas mycia się. Do całości oczywiście podajemy zawsze świeżą wodę. Jeżeli zapewnimy kotu odpowiednie żywienie  to w efekcie będzie się on prawidłowo rozwijał. Koty dożywają średnio 13-15 lat, jednak przy dobrym żywieniu i opiece mogą osiągnąć dużo wyższy wiek.

Komentarze: “Ocicat”