Neva Masquerade

Wstęp - Neva Masquerade

Rasa kotów posiadających dokładnie wszystkie cechy syberyjskich kotów oraz umaszczenie jak w przypadku kotów syjamskich.

Skąd wzięła się nazwa ?

Nazwa podobnie jak w przypadku większości kotów jest związana z ich miejscem powstania. W tym przypadku są to okolice rzeki Newy w Rosji. Rzeka przepływa przez Petersburg, gdzie miejsce miały maskowe bale które były bardzo hucznie obchodzone. Ulubioną rasą Rosjan były wówczas koty syjamskie. Podczas gdy koty bardzo licznie się rozmnażały, zaczęły tracić zainteresowanie po czym wylądowały na ulicy gdzie krzyżowały się z kotami syberyjskimi. 28 maja 2010 roku rasę tę uznano za całkowicie odrębną mogącą uczestniczyć i zdobywać tytuły na wystawach międzynarodowych.

Charakter

Gadatliwe, o niespotykanej barwie głosu. O bardzo wesołym usposobieniu, energiczne i inteligentne. Zasady dobrego wychowania mają we krwi. Wyjątkowo rodzinne, szybko przywiązują się do domowników.  Uwielbiają różnorodne zabawy.

Wygląd

Posiadają taki sam wzorzec jak dla kotów syberyjskich. To co łączy ich wygląd to między innymi masywna, mocna i duża postawa. O średniej wadze do około 7kg w przypadku kotów, oraz do 3 kg w przypadku kotek. Ich pyszczki kształtem przypominają trójkąt ponieważ mają kości policzkowe które są dosyć szerokie. Stosunkowo duże oczy. Ich futro jest grube ale przyjemne w dotyku. Mają duży, gęsty podszerstek. Sierść jest półdługa, odporna na wodę co pozwala zachować puszystość.
Nie za długie łapy, o okrągłych porośniętymi kępkami futra stopami. Całość uzupełnia się o ogon w odpowiedniej długości proporcjonalnej do reszty o puszystej teksturze.
Innymi charakterystycznymi cechami na które zwraca się uwagę są oczy o wyrazistej błękitnej barwie. Futro intensywnie skontrastowane jeżeli chodzi o barwy na tułowiu i pointach. Ważne by wszystkie te punkty były tego samego koloru. Rzadko uznawane są koty z białymi łatami.

Żywienie

Sucha, pełnowartościowa karma stanowi podstawę zbilansowanej diety. Zaleca się również urozmaicenie jej o karmę mokrą, z puszki. Kotu można podawać dodatkowe suplementy diety jednak najlepiej w tym celu skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ podczas podawania karmy suchej może ona pokryć dzienne zapotrzebowanie na te składniki.
Jak w każdej diecie ważne jest zapewnienie płynów. W tym przypadku jest to woda, która powinna być zawsze świeża i w dostatecznej ilości. Wodę należy codziennie wymieniać, a miskę myć by nie znajdowały się na niej bakterie.

Podstawowym elementem pielęgnacyjnym jest regularne czesanie, najlepiej gęstym odpowiednio przystosowanym grzebieniem. Futro nie przejawia skłonności do kołtunienia się. W okresie wiosennym i jesiennym powinno się przykładać większych starań w wyczesywaniu obumarłej sierści, ponieważ jest to czas w którym włosie wypada w większej ilości. Zalecana jest też kąpiel kota przy pomocy specjalnego preparatu raz na jakiś czas. Nie powinno to sprawić większych problemów, ponieważ kot lubi wodę. Taka kąpiel będzie zarówno zabiegiem kosmetycznym jak i zabawą dla naszego zwierzaka.

Ciekawostka

Mimo gęstego futra jakie posiadają, neva masquerade nie wywołują alergii. Więc polecane są dla szczególnie dla ludzi cierpiących na alergię bądź uczulonych na koty.
FEL D1 tak nazywa się alergen wywołujący alergię. Powstaje po przez wyschnięcie, złuszczenie i unoszenie się w powietrzu wydzielanej ze śliną wydzieliny którą kot przenosi przez ślinę, którą wylizuje sobie futro. Unoszący się alergen w powietrzu powoduje uczulenie u alergików. FEL D1 u neva masquerada jest o wiele niższy niż u innych kotów.

2 Responses “Neva Masquerade”

 • K M:

  Witam
  Artykuł nie jest rzetelny – kota nie należy dokarmiać karmą z puszki…
  Żywienie kota powinno myć jak najbardziej zbliżóne do naturalnego, dlatego należy wybierać karmy suche z jak największą ilością mięsa ( 70-80%) w których nie występują jako główny składnik mączki, uzupełniać żywienie należy o czyste mięso drobiowe oraz ryby – to co kot upoluje w naturze. Fałszem jest również podawany „fakt” iż koty tej rasy nie uczulają. Uczulają tak samo jak inne jednak tak jak autor pisał w ostatnim zdaniu stężenie alergenu jest o wiele niższe w sierści Nev – opieram to o własne doświadczenie hodowlane.

  Kolejnym fałszem jest to iż podstawą pielęgnacji kota jest czesanie. o ile kot jest dobrze karmiony i ma możliwość – a powinien mieć wycierania się o belki czy też elementy drapaka szczotki może nigdy nie oglądać. Podstawą dobrego wyglądu kota i prawidłowej sierści jest odpowiednie żywienie.
  Również kapiel dla kota to duża dawka stresu, dlatego powinno się tego unikać, kot ma wystarczające dobre właściwości myjące zawarte w swojej siłne aby mógł w wystarczający sposób pielęgnować swoje futro.

  • roksana:

   dziękujemy za komentarz. Doceniamy Pani wiedzę i uwzględnimy poprawki w artykule. Zdjęcie zostanie usunięte. Zachęcamy do dalszych uwag