Nebelung

Wstęp-Nebelung

Odmiana rosyjskiego kota niebieskiego, o nieco innej budowie ciała. Rasa ta powstała w Stanach zjednoczonych w Kolorado, mniej więcej w 80 latach XX wieku. Twórczynią tej rasy była Cora Cobb.

Pochodzenie

Za powstanie rasy uznaje się okolice 1980 roku. Są one odzwierciedleniem żyjących w dawnych czasach długowłosych kotów rosyjskich. Ich nazwa pochodzi od słowa Nebel ? oznaczającym mgłę w języku niemiecki, oraz od rodu Nibelungów.

Charakter

Koty danej rasy charakteryzuje niezwykłe przywiązanie do ludzi z którymi przebywają. Potrzebuje on dużo czułości i bliskości człowieka. Koty są bardzo towarzyskie wobec swoich właścicieli. W stosunku do ludzi im nieznanym bądź do dzieci, mogą być nieco nieufne i zdystansowane. Potrzebują sporo czasy na zaklimatyzowanie się w nowym domu. Wykazują dużą chęć do wszelakich zabaw. Nebelung jest typem spokojnego i zrównoważonego kota, o bardzo niebanalnym charakterze.

Wygląd

Kot co do wielkości klasyfikuje się jako średni. Jego ciało jest dobrze zbudowane, muskularne. Zakończone długim ogonem. Podobnie jest z nogami które sprawiają wrażenie smukłych i długich. Wyglądem przypomina koty z gatunków orientalnych. Jego futro jest półdługie, w odcieniach niebieskiego.  Końcówki futra mają wyraźne, srebrzyste zakończenie. Pod futrem znajduje się miękki podszerstek. Uszy są dosyć dużych rozmiarów w stosunku do głowy, skierowane są do przodu. Oczy są okrągłe w różnych odcieniach zieleni, szeroko rozstawione. W przypadku młodych kotów oczy przybierają barwę żółtą, która z czasem przemienia się w jaskrawą zieleń z żółtego koloru zostawiając na jakiś czas tylko lekką obwódkę. Podobnie jak w przypadku innych kotów, męskie osobniki są nieco większe od kotek.

Pielęgnacja

Nie wymagają specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Ich futro nie ma skłonności do kołtunienia, a więc nie wymaga szczotkowania. W przypadku niewykastrowanych męskich osobników, warto je co najmniej raz w miesiącu wyczesać, ponieważ przy nasadzie ogona zbierają się obumarłe włosy o tłuszcz. Kotki posiadają zawsze idealne futro, którego nie trzeba ani kąpać ani czesać.

Żywienie

Żywienie nie sprawia również większych problemów. Jest dokładnie takie samo jak w przypadku innych kotów, jednak ze względu na długą sierść warto urozmaicić je o karmę zawierającą składniki odkłaczające.