Manx

Kot z wyspy Man – Manx

Koty pochodzą z wyspy Man znajdującej się na Morzu Irlandzkim. Swą nazwę zaczerpnęły właśnie od tej wyspy. Są dosyć starą rasą kotów. Poprzez izolację od innych ras charakterystyczny dla tego gatunku brak ogona jest naturalną cechą dla tej rasy. Wiąże się to z dominacją  genu który jest odpowiedzialny za jego brak. W hodowlach ważnym elementem jest odpowiedni dobór osobników. Zdarzają się przypadki z długimi ogonami. Kot walijski jest odmianą Manxa, lecz jest to odmiana długowłosa. Idealnie nadają się do krzyżowania ich ze sobą.

Trochę informacji ogólnych

Masywne i silne, o mocnej budowie przy czym średniej wielkości. Głowa okrągła o średniej wielkości. Oczy stosunkowo duże, również okrągłe. Do tego średniej wielkości uczy znajdujące się wysoko u nasady głowy, nieco zwężające się ku końcom. Ich tułów jest dosyć krótki. Przednie kończyny wyraźnie dłuższe niż tylnie, co sprawia wrażenie, że kot przykuca. W miejscu gdzie koty posiadają ogon, u kotów tej rasy znajduje się dziura. Zdarzają się przypadki z tzw. ogonem szczątkowym. Koty wystawowe nie mogą mieć jednak dłuższego ogona niż 3cm. Koty z długim ogonem znajdują swoje zastosowanie w hodowlach, gdzie wykorzystywane są do tego by zachować zdrową rasę. Typy ogona jakie wyróżnić możemy u tego gatunku to:

-  Rumpy ? jest to całkowity brak ogona, można wyczuć kończący się kraniec kręgosłupa
-  Rumpy riser ? jest to szczątkowa kość ogonowa
-  Stumpy ? to krótki, maksymalnie dochodzący do 3 cm długości ogonek, który nie może być załamany.

Cętki, odcienie czekolady czy dzikie kolory nie są dopuszczalne w tym przypadku. Prócz nich koty mogą być w różnych odmianach barwnych. Wyróżnić możemy  okazy o krótkiej lub długiej sierści. Waga kotów dochodzi do około 5,5 kg a kotek nieco mniej. Zwierzęta w pełni dojrzewają po około 5 latach.

Na ogół jest to dożywająca nawet dwudziestu lat, zdrowa rasa. Niektóre z kotów mogą cierpieć na schorzenie o nazwie mającej dużo wspólnego z miejscem ich pochodzenia ? jest to tzw. czynnik kotów z wyspy Man, które charakteryzują trudności w wydalaniu kału i moczu, oraz trudności w chodzeniu do przodu. Koty chodzą nieufnie, zdarza się nawet, że kuśtykają. Powyższe schorzenia zazwyczaj rozpoznaje się zanim koty osiągną  czwarty miesiąc życia.
Godni zaufania hodowcy, sprzedają koty powyżej 4 miesiąca życia, ze względu wykluczenia tego schorzenia.

Charakter

Koty z wyspy Man posiadają miłe, łagodne i czułe usposobienie. Bardzo przyjazne dla ludzi, szczególnie właścicieli do których przywiązują się całym sercem. Posiadają coś z psiego charakteru ? lubią strzec swojego domu. Słyszą nawet najcichsze dźwięki, czy hałas ? które wzbudzają w nich reakcję obronną. Są wtedy przygotowane na różne ewentualności, nawet na atak.
Co również dziwne jak przystało na kota ? posiadają umiejętność aportowania. Wystarczy je tego nauczyć, a jeżeli chodzi o naukę są bardzo dobrymi uczniami ? szybko się uczą. Dobrze rozumieją gdy mówi się im, że czegoś nie można.
Dosyć wyjątkowe spośród innych, ponieważ nie straszna im woda czy jazda samochodem. Wręcz można by powiedzieć, że to lubią. Bardzo gadatliwe, jednak o cichym natężeniu głosu.
Zabawa to , to co lubią najbardziej a więc wszelkiego rodzaju rozrywki jakie im zapewnimy na pewno je zadowolą. Lubią skakać, jak większość kotów ? ze względu na koci charakter, a więc warto zapewnić im piętrowe drapaki zwłaszcza, gdy takiego kota trzymamy w domu. Będą wtedy w stu procentach zadowolone ponieważ będą mogły wspinać się na wyższe elementy. Ze względu iż są to koty farmerskie doskonale polują na myszy. Cenią sobie spokój a więc i osoby o spokojnym temperamencie nadają się dla nich idealnie. Jeżeli chodzi o przebywanie z dziećmi, nie wykazują większych przeciwności. Również nie przeszkadzają im inne zwierzęta jakie mogą znajdować się w domu.

Pielęgnacja

Nie wymagają większych zabiegów pielęgnacyjnych, natomiast należy pamiętać o regularnym czesaniu futra. Bardzo ważne jest by pamiętać o tym, szczególnie w przypadku odmiany długowłosej.
Jeszcze jedną rzeczą na którą należy bardzo zwrócić uwagę to ich waga. Należy jej bardzo rygorystycznie przestrzegać.