LaPerm

LaPerm to koty przypominające te rasy rex. Charakteryzują się specyficznym miękkim, lokowanym futrem.

Historia

LaPerm koty tej rasy powstały dzięki naturalnej mutacji jaką przeszły. Mutacja ta dotyczyła genu, który był genem dominującym odpowiedzialnym za rodzaj sierści u krótkowłosych i długowłosych  kotów, która jest dość charakterystyczna dla tego gatunku. LaPerm pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, dokładniej z Oregonu w miejscu plantacji czereśni. W 1982 roku, właśnie tam przyszło na świat małe kocię, o nietypowym wyglądzie. Kotka ta była prawie całkowicie łysa, lecz miejscami posiadała włosy które przybierały kształtem nietypowy skręt. Z upływem czasu, podczas rozmnażania przy udziale tej kotki, oraz jej potomstwa, dochodziło do przekazywania dominującego genu z każdym pokoleniem. Koty te u ludzi, którzy przybywali na plantację czereśni, wzbudzały duże zainteresowanie tym nietypowym skrętem włosia, po czym wyciągnięto jasne wnioski, że nie jest to typowa rzecz dla kotów. Właścicielka tych jakże wyjątkowych kotów postanowiła pokazać kilka z nich na wystawie. Zupełnie niespodziewanie uzyskała tam duże poparcie ze strony hodowców jak i sędziów by stworzyć standard nowej rasy. W krótkim czasie, stworzono organizację LaPerm Society of America (LPSA), której zadaniem był patronat tylko dokładnie wyłącznie nad tą rasą. Równie szybko nowa rasa została uznana przez organizacje felinologiczne w Ameryce, między innymi były to CFA oraz TICA. Za to rasa nie jest uznana przez FIFe. Do tej pory w Europie rasa ta jest dość rzadka, i trudno spotykana.

Wygląd

Według obowiązującego wzorca rasy, koty LaPerm wyróżniają się na tle innych kotów. Ich ciało jest dobrze umięśnione, a zarazem szczupłe. Są średniej wielkości. Całość okrywa charakterystyczna dla tej rasy sierść która jest poskręcana. W fakturze może przypominać nieco moher, ponieważ jest tak aksamitna. Koty wyróżniają się w dwóch odmianach ? krótkowłosej oraz długowłosej.

Głowa
Głowa w kształcie klina, nieco zaokrąglonego. Jest średniej wielkości, ma delikatne rysy. Głowa jest dość podłużna, aczkolwiek nadal proporcjonalna do reszty. Nos jest prosty, posiadający w górnej części wypukłość.

Uszy
Są przedłużeniem klinowatego kształtu głowy, są średniej wielkości u nasady dość szerokie. Na zakończeniach uszu mogą znajdować się małe pędzelki.

Oczy
Kształtem przypominają migdały, zmieniając się w okrągłe pod wpływem emocji kota. Są średniej wielkości, równo od siebie rozstawione. Ich kolor nie ma powiązania z kolorem futra.

Tułów
Średni co do wielkości, dobrej ? mocnej budowy, widocznie umięśniony.

Ogon
Dość duży, jednak zachowuje proporcje w stosunku do reszty ciała, zwęża się na końcu. W przypadku długowłosej odmiany na całym ogonie znajduje się tzw. pióropusz.

Szata
LaPerm o idealnej budowie i szacie, powinien posiadać futro, które jest kręcone, nie przylegające do ciała i w dotyku nieco miękkie lecz nie do końca. W przypadku damskich osobników mają one bardziej pokręconą sierść niż panowie. Ostateczny wygląd futra wykształca się dopiero mniej więcej w trzecim roku życia, a więc w przypadku młodszych gdy sierść ta jest nieco rzadsza nie ma powodów do obaw.
W przypadku długowłosego LaPerma włosy są średniej długości ogon porośnięty kręconym pióropuszem. Wyraźnie dłuższe, falujące włosy znajdują się w okolicy uszu oraz brwi. Włosy zazwyczaj są falowane bądź kręcone, jednak bardziej preferowana jest kręcona faktura sierści.
W przypadku krótkowłosego LaPerma włosy są krótkie, ogon jest pokryty pofalowaną sierścią, podobnie jak w przypadku długowłosej odmiany, dłuższe włosy wokół uszu i brwi.

Jeśli chodzi o umaszczenie tej rasy, nie ma określonego wzorca – dopuszczalne są wszystkie odmiany barwne.

Charakter

LaPerm to koty o bardzo przyjaznym usposobieniu. Są nad wyraz towarzyskie i miłe. Dla swoich właścicieli są życiowymi kompanami, szybko się do nich przywiązują. Uwielbiają wszelkie zabawy, na które zawsze mają chęci i są pełne energii. Zaraz obok zabaw ich ulubionym zajęciem są pieszczoty jakie właściciel powinien im zapewnić. Poza tym wolny czas spędzają w dość nietypowym miejscu ? bo lubią siedzieć na ramieniu skąd mają dobry punkt obserwacyjny całego otoczenia. Nie są płochliwe, co ważne jest w przypadku gości którzy odwiedzają nasze mieszkanie. Wręcz są przyjazne i miło każdego witają. Od małego lubią kontakt zarówno z ludźmi jak i ze zwierzętami, a więc z radością będą spędzać czas w towarzystwie innego zwierzęcia w domu. Jeśli chodzi o małe dzieci, LaPermy również nie mają z tym problemu. Błyskawicznie uczą się różnych sztuczek, co dość nietypowe w przypadku kotów ? lubią aportować. Z reguły są to koty dość ciche, nie zakłócające spokoju. Wyłącznie w przypadku gdy nie poświęcamy im uwagi, mogą się o nią domagać.

Pielęgnacja

Na ogół koty rasy LaPerm to zdrowe i silne, szybko rozwijające się zwierzęta. Ciekawe świata, wielbiące zabawę, optymistycznie nastawione do świata. Sierść tych kotów składa się z jednej warstwy więc nie jest trudna w pielęgnacji. Jej pielęgnacja polega na wyczesywaniu najlepiej rzadką szczotką która nie uszkodzi kręconej struktury włosia. W poszczególnych fazach dorastania kota, jego sierść może ulegać zmianie pod względem wyglądu. Kot może posiadać bardzo, delikatne niewielkie owłosienie, które z czasem przeradza się w gęste i coraz bardziej kręcone.

Dla kogo LaPerm ?

Ze względu iż dobrze przystosowują się do różnych, nowym miejsc i warunków nadają się zarówno do domu z ogrodem, jak i małego mieszkania w mieście. Idealne dla osób lubiące koty, które poświęcą mu odpowiednią ilość czasu, oraz dla rodzin z dziećmi, bądź osoby starszej.