Kurylski Bobtail

Kurylski Bobtail jest mieszanką kota posiadającego zróżnicowane zainteresowania i umiejętności. Nie bojący się wody przy czym może wyłowić całkiem niezły okaz ryby, postrach leśnych zwierząt, czy podróżnik. To wszystko dokładnie odzwierciedla usposobienie Kurylskiego Bobtaila.

Pochodzenie

Jego korzenie wywodzą się z Wysp Kurylskich, należących do Japonii i Rosji. Żyjący tam dziko Bobtail, przez mniej więcej 150 lat był w można powiedzieć ukryciu. Ze względu iż wyspa nie miała bezpośredniego połączenia z lądem, nikt takowych kotów nie mógł widzieć. Kilkanaście lat później koty ukazały się ludzkim oczom. Początkowo twierdzono, że są to Japońskie Bobtaile ? jednak była to mylna interpretacja jak okazało się po późniejszych dochodzeniach. Nie wyklucza się jednak, iż Kurylskie Bobtaile są rodziną z tymi Japońskimi.

Wygląd

To co wyróżnia go spośród innych kotów to przede wszystkim ich wyjątkowy, oryginalny ogon. Ten wspaniały ogon charakteryzują przede wszystkim kręgi jakie go pokrywają. Wielkość Bobtaila uznaje się za średnią, lecz zdarzają się również duże osobniki. Dzięki swojemu pochodzeniu są one idealnie przystosowane do życia w naturalnym środowisku, a więc są to bardzo mocne, pełne werwy zwierzęta. Ich ciało jest doskonale wyrzeźbione i umięśnione, dzięki czemu pięknie prezentują swoje wdzięki.  Jego tylnie kończyny są nieco dłuższe od przednich. Są owalnego kształtu. Głowa Bobtaili jest nieco zaokrąglona, lecz kształtem przypomina trapez. Broda i policzki są dość szerokie w porównaniu z resztą. Oczy w kształcie migdałów, w odcieniach żółci bądź zieleni idealnie komponują się z resztą ciała. Dobrze osadzone, nieco wysoko uszy dopełniają orientalny wyraz głowy. Kurylskiego Bobtaila rozróżniamy w odmianie krótkowłosej, oraz długowłosej. Ich futro dobrze utrzymuje ciepło, a więc jest przystosowane do różnych warunków pogodowych. Wszystko to zawdzięcza swojemu pochodzeniu ? Wyspą Kurylskim gdzie klimat nie był zbyt sprzyjający.

Charakter

W tak cichym zwierzęciu kryje się wspaniały myśliwy. W przeciągu roku potrafi złapać nawet kilka kilogramów ryb, oczywiście w swoim środowisku naturalnym. Nieustraszony, na równi z dużo większymi od niego drapieżnikami. Żyjące na wolności występują w grupach, w których się przemieszczają. Nie są to koty zagrzewające jedno miejsce do końca życia, wręcz przeciwnie ? lubią zmiany i chętnie się do nich dostosowują. Dzięki temu, że lubią zmieniać miejsce, lubią także podróże, i podczas nich są dla nas świetnymi kompanami. Doskonale nadają się do życia z ludźmi, są idealnymi partnerami życiowymi. Mimo wieloletniemu odizolowaniu od ludzi, zamieszkując dzikie tereny Wysp Kurylskich teraz są świetnymi domownikami. Bobtaile są bardzo żywe a zarazem spokojne. Lubią gonić za latającą muchą sprawiając sobie przy tym niezłą frajdę, ale i leniuchować. Są milusińskimi ubóstwiającymi pieszczoty w sporych dawkach. Zawsze czekający pod drzwiami by radośnie powitać właścicieli wracających do domu. Jako iż uwielbiają przebywanie w otoczeniu ludzi nie mają również nic przeciwko innym zwierzętom.  Również w swoim naturalnym środowisku przystosowane są do przebywania i przemieszczania się w grupie. Bobtaile są świetnymi rodzicami, swojego potomstwa gdy takowe będą posiadać, nie opuszczą nawet na krok. Są niezwykle opiekuńcze, rozumiejące potrzeby innych.

Pielęgnacja

Pomimo gęstego futra, krótko bądź długowłosej odmiany  nie wymaga wielu skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.  Ważne, by pamiętać o wyczesywaniu futra co najmniej dwa razy w tygodniu. Szczególną uwagę na to należy zwrócić w okresie linienia. W przypadku Bobtaila linienie nie jest bardzo intensywne, a więc nie przysparza wielu kłopotów. Gdy kot przebywa w domu, i nie ma możliwości ścierania pazurów w naturalnym środowisku, warto zaopatrzyć go w drapak na którym swobodnie będzie mógł zaspokoić potrzebę ścierania bez wychodzenia z domu.

Dla kogo Kurylski Bobtail ?

Doskonale nadaje się do małego mieszkania jak i domu z ogródkiem. W przypadku domu, będzie to doskonałe miejsce gdzie będzie mógł realizować swoje umiejętności myśliwego, które wpisane są w jego naturę dzięki swojemu naturalnemu środowiskowi z jakiego pochodzą. Dużą atrakcją dla kota, będzie zorganizowanie mu miejsca gdzie będzie mógł korzystać z wody. Mówiąc korzystać nie koniecznie mamy tu na myśli jej spożywanie, lecz kąpiele w niej. Cechą Bobtaila Kurylskiego jest właśnie umiejętność pływania, i gdy tylko będzie miał taką możliwość na pewno będzie w pełni zadowolonym kotem, a my szczęśliwymi jego posiadaczami.

Równie ważnym warunkiem radości jaką kot może okazywać jest poświęcany mu czas ? a więc decydując się na Kurylskiego Bobtaila warto zastanowić się, czy poświęcimy mu wystarczająco dużo czasu.