Kartuski

Chartreux

Wstęp

Kot kartuski jest uważany za kota krótkowłosego pochodzącego z odmiany kota brytyjskiego niebieskiego. Swoje pochodzenie zawdzięcza zakonowi kartuzów, dzięki któremu został rozpowszechniony w Europie i Afryce. Hodowcy jednak nie są pewni w stu procentach, czy koty tej rasy są odmienną grupą, czy może należą do odmiany kotów brytyjskich. Wygląd kotów kartuskich jest tylko minimalnie różniący się od wzorca kota brytyjskiego, a mianowicie ich różnica polega jedynie na odmiennym umaszczeniu, koty Chartreux są barwy mniej niebieskiej, a bardziej szarej.

Historia
Koty z rasy kartuskiej są często hodowanymi kotami w Europie już od najstarszych lat. Już ponad pięć wieków temu można było je spotkać w dzisiejszej Europie i Afryce z której zostały sprowadzone przez zakonników odmiany Kartuskiej. Chartreux?y są stałymi bywalcami terenów klasztornych, stały się one ulubieńcami mnichów. Społeczeństwo francuskie bardzo sobie chwali ową rasę, uważają oni że to bardzo sympatyczne koty. Dodatkowo tereny USA są również bardzo lubiane przez kartuskie koty, które zostały tam sprowadzone dopiero w 1970 roku.

Wygląd:
Budowa ciała
Muskularna sylwetka przypomina bardzo sylwetkę ciała kota brytyjskiego. Posiada on bardzo masywny i umięśniony tułów. Jego okrągła głowa i nieco rozwinięte kości policzkowe oraz podbródek doskonale łączą się z krótką szyją. Osadzone wysoko na głowie uszy niewielkich rozmiarów są charakterystycznie ułożone na przodzie czaszki. Pokryte są delikatną w dotyku okrywą włosową. Jego oczy o kształcie okrągłym są znacznie duże i posiadają barwę miedzianą.

Szata i umaszczenie
Co dziwne i wyjątkowe, futro naszego pupilka nie może przylegać dostatecznie do ciała, powinno lekko odstawać, tak samo jak to się dzieje w wypadku futra wydry. Owłosienie kota kartuskiego cechuje się jedwabistością, delikatnością i miękkością, jednakże posiada bardzo gęsty podszorstek. Głaskając go poczujemy jakbyśmy głaskali pluszowego misia (cecha charakterystyczna dla kota brytyjskiego).  Okrywa włosowa naszego zwierzaka powinna przyjąć barwę odpowiednio szarawo- niebieską, jednak umaszczenie jasno-łupkowe jest najbardziej pożądanym odcieniem. U dorosłych osobników tej rasy nie powinny występować żadne odcinki zmiany ubarwienia, bądź ślady pręgowania oraz pojedyncze białe włoski na ciele.

Przeznaczenie
Nasz podopieczny jest często określany jako arystokrata pośród wszystkich kotów o krótkiej pokrywie włosowej. Tytuł ten został zapoczątkowany zważywszy na jego niepozorną postawę, przecudowna urodę oraz elegancje z jaką stawia kroki. Nie posiada on żadnych wad, jest ideałem jeśli by patrzyć na uosobienie. Kot kartuzjański jest bardzo odważnym kotem o niezwykłej energii i wielkiej aktywności ruchowej.  W dziełach historycznych nie raz możemy spotkać się ze wzmiankami na temat naszych pupilków i walkach z plagami szczurów.

Charakter
Chartreux nie jest idealnym zwierzątkiem domowym, ponieważ różnego typu pieszczoty i zabawy nie należą do jego ulubionych zajęć. Uwielbia bardzo głośno miauczeć, jednakże sam akt miauczenia zdarza się stosunkowo bardzo rzadko i sam oddźwięk pomiaukiwania może rozbawić nie jednego z właścicieli, ponieważ mimo masywnej postury jego głos może przypominać głos małego kociaka. Dodatkowym atutem zauważonym przez licznych hodowców jest fakt , ze koty kartuzyjskie są bardzo mądrymi, rozważnymi i inteligentnymi zwierzętami