Japoński Bobtail

Wstęp

Koty tej rasy są bardzo rzadko spotykane na naszym kontynencie, a w szczególności w naszym państwie.  Ich wygląd jest bardzo charakterystyczny – są to stosunkowo średnie koty o bardzo krótkich ogonach. Społeczeństwo japońskie uważa, ze Bobtaile przynoszą szczęście, w szczególności kot o umaszczeniu trójkolorowym. Zwane są także kotami powitalnymi na znak, że często podnoszą przednia łapkę. Ich popularność znacznie  przewyższa wszelkie normy w Japonii. Wykorzystywane są one tam jako zwierze reklamujące swoim wyglądem przeróżne komiksy i książki. Są symbolem Japonii, występują w różnorodnych grach komputerowych, bajkach np. słynny kot Hello Kity, który ma zauważalnie krótki ogonek. Japończycy wieszają podobizny  tej odmiany kotów na ścianach swoich domów, w samochodach, przyklejają naklejki z nimi na telefonach komórkowych, a także tworzą różne przebrania odwzorowujące prawdziwe Bobtaile.

Historia
Za pomocą odpowiednich źródeł można stwierdzić, że faktycznie Bobtail pochodzi z Japonii, ponieważ pierwsze zapiski (pochodzące z III wieku) o tych właśnie kotach znaleziono tam. W świątyniach natomiast można obejrzeć przeróżne wizerunki tych krótko ogoniastych kotów. Wiadomo też, że w dawnych czasach posiadaczami tej rasy byli japońscy szlachcice i cesarska rodzina, koty natomiast były bardzo czczone i szanowane.
Wiele osób z ludu japońskiego uważało te koty za domowe zwierzęta, lecz  z biegiem lat odkryto, że idealnie nadają się do hodowli. Dopiero po II wojnie światowej Amerykanie zdecydowali się na rozpoczęcie hodowli tej rasy. Rozpowszechnienie Bobtail?i i wielki popyt na te koty zaczyna się wraz z rokiem 1976, kiedy to po raz pierwszy zostały one zakwalifikowane na międzynarodową wystawę championów.

Wygląd
Budowa ciała
Japoński kot jest stosunkowo średnich rozmiarów o mocnej i umięśnionej sylwetce. Jego smukła budowa idealnie pasuje do jego stylu życia. Charakterystyczny krótki włos osiągający maksymalna długość 7cm jest skierowany ku górze. Posiada on mocne i puszyste owłosienie. Głowa kota typowa dla orientalnych zwierząt jest w kształcie trójkąta posiadające wyraźne i wysoko osadzone policzki oraz nieco długi nos. Jego owalne i znacznie duże oczy są lekko skośne o barwie odpowiadającej umaszczeniu zwierzęcia.
Bobtail posiada również duże uszy  o szerokim rozstawieniu, zaokrąglone na koniuszkach. Jego smukłe kończyny są odpowiednio silne i różnią się długością, przednie są nieco krótsze od tylnych, powoduje to ruch podskakiwania podczas chodu.

Szata i umaszczenie
Okrywy włosowe tej rasy kotów są różnego umaszczenia. Ich gama barw jest szeroko rozstawiona, jednakże najbardziej pożądaną maścią jest czarno-biało-ruda tzw. Mi-Ke  (z języka japońskiego oznacza ? trzy włosy ?). Spotykane są również odmiany jednej barwy lub koty dwubarwne albo tzw. Tabby, czyli koty posiadające pręgi. Zakazane jest hodowanie osobników tej rasy posiadających umaszczenie barwy czekoladowej, liliowej lub typu syjamskiego (colourponit).

Charakter
Japońskie Bobtail?e są spokojnymi kotami o bardzo miłym uosobieniu. Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i chętnie towarzyszą im w ciągu wykonywaniu prac domowych. Lubią chodzić krok za krokiem za swoim opiekunem łasząc się niemiłosiernie. Mimo, że jego miauczenie różni się znacznie od odmian kotów europejskich jest bardzo rozmownym zwierzakiem.  Inny dźwięk miauczenia jest na pewno jedną z przyczyn złego samopoczucie kota wśród innych zwierzaków odmiennej rasy. Uwielbia zabawy z innymi Bobtail?ami. Z natury jest uważany za bardzo ciekawskiego kociaka i podróżnika. Nie ufa obcym, musi poznać człowieka by w pełni mu zaufać. Z racji, że potrzebuje dużej opieki jest smutny kiedy zostaje na parę godzin w samotności.