Europejski

Wstęp – Kot europejski

Koty europejskie to generalnie wszystkie te które powstały i są hodowane w Europie. Do tej pory są uznawane za jedną z najpopularniejszych ras na świecie. Koty europejskie rozpoznawane są również pod nazwą kotów celtyckich. W ich powstanie nie ingerowali hodowcy, dlatego też rasa ta jest naturalna. Nie krzyżowano kotów z innymi gatunkami. Według niektórych źródeł rasa wywodzi się od kotów, które w dawnych czasach zamieszkiwały Grecję. Istnieje również inna wersja, która mówi iż kot europejski może być potomkiem kota egipskiego. Do tej pory nie ma jednak jednej, konkretnej potwierdzonej wersji. Rasa europejska cieszy się niezwykłą popularnością i zainteresowaniem na obszarach Skandynawii. W innych miejscach ludzie najczęściej wybierają bardzo podobne do europejskich kotów, zwykłe nierasowe ?dachowce?. Ich umaszczenie może być bardzo różnorodne.

Wygląd

Mogą być białe, beżowe, brązowe, czarne, rude, niebieskie. Jednak najczęściej spotyka się te koloru srebrzystego, lekko pręgowane. Łącznie stanowią one 59 wyjątkowych typów. Dzielą się na pręgowane, dwukolorowe, jednolite itp. Przez to, że wyróżniamy tyle rodzajów, wiele osób ma problem by dobrze rozpoznać czy to aby na pewno ta rasa. Ciężko zauważyć charakterystyczne dla nich cechy. Bardzo często dochodzi do pomyłek dachowców z kotami europejskimi. Ściśle określony wzorzec, który oparty jest na przeciętnych kotach domowych, przedstawia koty europejskie jako masywne, dobrze zbudowane. Twardo stąpającymi po ziemi małymi aczkolwiek silnymi, zaokrąglonymi łapami. Krótkowłose, o lśniącym dosyć gęstym futrze. Charakterystyczny stosunkowo długi ogon. Przy tułowiu jest on grubszy a zwęża się ku zaokrąglonej końcówce. Są różnej wielkości dopuszczalne większe jak i mniejsze okazy.  Ich średnia waga to około 4kg. Głowa sprawia wrażenie nieco wydłużonej i smukłej w porównaniu z innymi kotami. Doskonale rozwinięte są policzki i podbródek, a czoło nieco zaokrąglone. Nos jest nieco szerszy i dłuższy, niż u innych.  Na głowie podobnie jak było w przypadku łap i ogona znajdują się zaokrąglone uszy o średniej wielkości, szeroko osadzone. Oczy lekko skośne, mogą posiadać różną barwę, jednak szczególnie spotyka się te o kolorze granatowym bądź zielonym.

Charakter

Koty europejskie są powściągliwymi indywidualistami. Rzadko kiedy potrzebna jest im czyjaś pomoc, ponieważ są bardzo samodzielne. Dom traktują w większości jako miejsce gdzie mogą zjeść, by uzupełnić spożytkowane kalorie. Lubią przebywać w towarzystwie ludzi, szczególnie dzieci, lecz bardzo cenią sobie prywatność. Chodzą własnymi drogami, zgodnie z dostosowanymi dla siebie potrzebami. W stosunku do ludzi są serdeczne i towarzyskie, jednak by zapracować sobie na takie uczucia z ich strony musimy poświęcać im wiele uwagi. Pamiętając jednak by nie przedobrzyć z uczuciami jakiego obdarzymy kota, ponieważ łatwo go zniechęcić do człowieka. Posiadają silnie rozwinięty instynkt łowczy.

Żywienie

Karmienie niewiele odbiega od tego w przypadku innych ras. Zaleca się karmienie kotów europejskich suchą karmą, której miseczka powinna być zawsze pełna. Kot sam potrafi decydować, kiedy i ile ma ochotę zjeść. Jego dieta powinna być również uzupełniana o jaja,  gotowane warzywa oraz surowe mięso.  Do picia należy podawać mu zawsze świeżą wodę.

Pielęgnacja

Z reguły koty europejskie są odporne na wszelakie choroby, dzięki silnym genom  jakie posiadają.  Warto jednak pamiętać o szczepieniach i odrobaczeniu.
Nie wymagają specjalnej, wymagającej pielęgnacji. W okresie linienia, tj. jesienią oraz pod koniec zimy należy je wyczesywać. Zaleca się podcięcie paznokci, zwłaszcza gdy kot przebywa cały czas w domu. Można zapewnić mu również drapak. Gdy zauważymy, że kot posiada brudne uszy ? należy mu je wyczyścić.

Rozmnażanie

Kotki mogą być kotne nawet do 4 razy w przeciągu roku. Okres trwania ciąży to mniej więcej 9 tygodni, po których na świat przychodzi zazwyczaj od 3 do 5 kociąt.