Devon Rex

Historia

Rasa Devon Rex zalicza się do najmłodszych ras. Pojawiła się ona dopiero w 1960 roku w Buckfastleigh, a dokładnie w hrabstwie Devon. Koty tej rasy miały rzadkie, pofałdowane futerko bardzo podobne z wyglądu do o dziesięć lat starszej rasy Cornish Rex. To właśnie Beryl Cox znana jako miłośniczka kotów znalazła w opuszczonej kopalni brudnego kotka o pofałdowanej sierści. Okazało się, że miała stać się niedługo mamą i tak po miesiącu wydała na świat swoje potomstwo.  Jednym z kociąt okazał się być przyszły Devon Rex. Zwał się Kirlee i posiadał kędzierzawe futerko o dymnym umaszczeniu. Jego wygląd zainteresował wszystkich tak jak i jego charakter, którym przypomniał psa tj. machał swoim ogonem, lubił chodzić na smyczy.  Kolejne potomstwo Kirlee i kotek domowych charakteryzowało się kręconym futrem. Pewnego razu zrobiono próbę i kocura skrzyżowano z jego kędzierzawa córką, tym sposobem powstał pierwszy kot z rasy Devon Rex. Kolejnymi etapami były krzyżówki z brytyjskimi i burmańskimi kotami, które dały początek rozpowszechnienia nowego gatunku. W 1965 roku po raz pierwszy na angielskiej wystawie kotów pojawił się pierwszy kot rasy Devon Rex. Natomiast w 1967 roku nowa rasa została uznana przez felinologiczna organizację GCCF.

Wygląd

Reks dewoński jest uważany za kota raczej średnich wymiarów. Jednak jako lekki i dość szczupły zwierzak jest bardzo dobrze umięśniony. Ma on sprężystą sylwetkę, a jego waga waha się pomiędzy 2,5kg, a 4kg w zależności od umięśnienia ciała. Jego falista szata jest bardzo charakterystyczną cechą dla tej rasy, przypomina ona swoim wyglądem karakuły.

Parametry głowy naszego pupilka są znacznie małe, przypominają ona wyglądem odwrócony trójkąt o dość szerokiej podstawie. Jego czoło jest wypukłe, a kości policzkowe znacznie wyprofilowane. Krótki pysk, dość wydatne poduszeczki posiadające wąsy oraz charakterystycznie mocny podbródek.  Devon posiada szeroko rozstawione oczy o dużej wielkości, nieco skośne o różnorodnych barwach. Jego dosyć duże, zaokrąglone na końcach, a szerokie u podstawy uszy są bardzo nisko ustawione. Reksy dewońskie posiadają uszy pokryte z zewnątrz delikatnym owłosieniem, natomiast ich wnętrze jest bezwłose.

Długi tułów naszego pupila cechuje się zwartością i muskularnością. Jego szeroka klatka piersiowa łączy się w jedną całość i  dobrze wyprofilowanym grzbietem. Dość szczupłe i długie cztery kończyny posiadają stopy bardzo małych owalnych rozmiarów. Jego ogon jest cienki, pokryty lekkim owłosieniem o miękkim dotyku, długi i ostro zakończony.

Koty z rasy Devon posiadają bardzo krótkie owłosienie. Jest ono miękkie i faliste, jednak w niektórych miejscach jest nieco twardsze. Ich wąsy są krótkie i znacznie pokręcone. Umaszczenie Devon jest różnorodne w zależności od barwy swoich rodziców.

Charakter

Umiarkowany temperament i przywiązanie do właściciela to drugie ja naszego Devona. Jest on wesołym zwierzakiem, lubiącym być w centrum zainteresowania, jest odważny i towarzyski, lubi aktywne zabawy z opiekunem i uwielbia liczne pieszczoty. Nie lubi samotności, więc należy postarać się o ciągłą opiekę nad nim. Devon lubi zabawy z innymi kotami, ale również i psami. Uwielbia dzieci i w niczym jego zachowanie nie przypomina agresywnego. Jest ruchliwy, szybko się uczy, inteligentny kompan rodzinny. Lubi wygody, ale tez długie spacery. Aportowanie, chodzenie po wszystkich meblach w domu jest jego ulubionym zajęciem. Mimo delikatnej budowy jest odporny na choroby, silny i energiczny. Bardzo przywiązuje się do swoich właścicieli i nie odstępuje ich na krok.

 Pielęgnacja

Reksy dewońskie prawie w ogóle nie wymagają pielęgnacji. A dodatkowym plusem jest brak okresów linienia. Jego delikatne futerko można gładzić miękką szmatka lub ręką. Jeśli na skórze wystąpią jakiekolwiek zmiany naskórne należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii bo mogą być to pierwsze objawy choroby. Niskie temperatury i wilgoć źle wpływają na stan samopoczucia naszego pupilka. Oczy i uszy muszą być regularnie sprawdzane(uszy czyszczone), a pazury systematycznie obcinane.

Komentarze: “Devon Rex”