Burmański

Wstęp

Eleganckie burmańczyki maja orientalny wygląd i są przyjaznymi futrzakami. Podobieństwo ich owłosienia z drogocennym futrem jest bardzo porównywalne, dlatego tez koty nazwano ?kotami ? sobolami?. Jako egzotyczny kot, zaraz po kocie syjamskim stał się najstarszym kotem w Europie posiadającym orientalny wygląd. Koty burmańskie zostały rozpowszechnione w hodowli dopiero w XIX wieku głownie w Wielkiej Brytanii. Można było je spotkać w przeróżnych odmianach umaszczenia.  W dzisiejszych czasach koty tej rasy  najbardziej rozwinięte  ilościowo w hodowli są na terenach Australii i Nowej Zelandii (odmiany srebrzyste) oraz w Stanach Zjednoczonych- powstała nowa odmiana kota typu burmańskiego różniącego się od niego kształtem głowy.

Charakter

Przywiązanie do człowieka to pierwsza z zasad kotów tej rasy. Są one postrzegane jako zwierzęta z żywiołowym temperamentem oraz jako nieokiełznani towarzysze zabaw i szaleństw. Kot burmański z całych sił stara się nawiązać kontakt z właścicielem, chce by pan mu zaufał i usiłuje zdobyć przyjaźń.  Jest bardzo towarzyski i nawet nie lubi zasypiać sam, uwielbia podczas snu się wtulać w swojego właściciela bądź jeśli nie ma takiej opcji to w możemy zobaczyć jak wtula się w swój kocyk.  Koty mają bardzo przyjemny głos i są komunikatywne wiec nie raz będziemy mieli możliwość z nim ?porozmawiać?.  Samice jako przyszłe matki są bardzo troskliwymi kotami, opiekują się swoimi kotami z  wielka miłością i zadbaniem.  Zdarzają się przypadki, ze samce pomagają samicy podczas hodowania młodych. Koty burmańskie potrafią podporządkować sobie inne koty z racji ze szybko wzbudzają respekt. Jednak nie chcą rządzić, lubią żyć w stadzie, w większych grupach wśród przyjaciół.

Wygląd

Burmańskie koty są średniej wielkości, posiadają proporcjonalny tułów. Robią wrażenie muskularnego i silnego zwierzaka. Maja prosty grzbiet i stosunkowo długi kończyny z owalnymi łapkami.  Ogon średniej długości nie jest zbyt gruby u nasady , a jego zakończenie jest okrągłe.  Klinowata głowa posiada lekko wypukłe czoło, a szeroka szczeka  i silny podbródek stanowią całość.  Górna powieka stworzona jest na kształt zakrzywionej orientalnej linii, natomiast dolna jest zaokrąglona. Oczy barwny złotożółtej bądź bursztynowej.  Całość nadaje wygląd kota orientalnego.

Futro

Koty burmańskie posiadają delikatne i idealnie przylegające do ciała futerko. Kot tej rasy nie posiada podszycia. Połysk owłosienia jest świadectwem zdrowego stanu zwierzątka. Umaszczenie futerka jest odmienne w stosunku do innych kotów. Jest to spowodowane kontrastem które możemy zauważyć na pierwszy rzut oka. Dolne części ciała są jaśniejszej barwy niż grzbiet i kończyny.  Twarz i uszy posiadają oznaki ciemniejsze od barwy futra.

Ciekawostka

Koty burmańskie pochodzące ze Stanów Zjednoczonych  są krzyżówkami powstałymi z wyniku połączenia kotów perskich i egzotycznych kotów krótkowłosych. Wykazują one jednak wady takie jak przodogryz, rozszczep podniebienia i częstsze obumieranie płodów.

Komentarze: “Burmański”