Brytyjski krótkowłosy

Brytyjski krótkowłosy

Rasa jak sama nazwa wskazuje wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Jego cechami charakterystycznymi są: krótka, miękka i gęsta sierść. Barw jest około 150, tak więc jeśli chodzi o kolorystykę kotów jest ona zróżnicowana. Koty tej rasy ważą około 4 do 9 kg i są największymi kotami krótkowłosym. Jego nogi są dość krótkie, przez co kot sprawia wrażenie grubego. Szyja również jest krótka, na niej znajduje się duża głowa z wyraźnymi policzkami i zaznaczoną brodą. Uszy szeroko rozstawione i zaokrąglone na końcach. Oczy duże w kolorach : pomarańczowym, niebieskim, złocistym, zielonym, turkusowym.

Brytyjski

Z charakteru ten kot jest bardzo łagodny, towarzyski i przyjemny dla otoczenia. Zaskakująco (w stosunku do wielkości) cichy. Akceptuje bez problemu przebywające razem z nim w domu koty.Koty brytyjskie bardzo przywiązują się do swych właścicieli. Potrafi podążać za nim przez cały dzień, cierpliwie czekając, aż zostanie mu udzielona uwaga. Uwielbiają, kiedy poświęca się im dużo uwagi i są za nią wdzięczne. Koty lubią przebywać w ciszy, więc domy tętniące ciągłym życiem towarzyskim nie są dobrym miejscem bytu dla tej rasy .

Sierść wymaga codziennego szczotkowania, ale w przypadku kota brytyjskiego krótkowłosego mieszkającego w domu wystarczy raz w tygodniu gęstym grzebieniem wyczesać martwą sierść. Należy również pamiętać o regularnym przycinaniu pazurków oraz kontroli stanu uszu i zębów. Przycinanie pazurków nie jest wskazane dla kotów wspinających się na drapaki, gdyż tracą wtedy możliwość bezpiecznego kontaktu z podłożem. Jeśli chodzi o wyżywienie, trzymamy się karmy jasnej wzbogaconej w cenne składniki i mikroelementy. Dostępnych jest wiele karm tego rodzaju, lecz należy pamiętać o różnorodnej diecie rozszerzonej o różne dodatki.