Bengalski

Wstęp – Kot Bengalski

Rasa ta powstała w Ameryce, dzięki pani biolog Jean Mill.  Celem utworzenia takiej rasy było połączenie domowego kota z dzikim kotem. Kot Bengalski miał wyglądem przypominać lamparta lecz posiadać miał właściwości dla kota domowego. Na początku hodowli, młode potomstwo posiadało cechy występujące u kotów dzikich takie jak wyostrzony instynkt łowczy, szczególny spryt i płochliwość. Niekiedy nawet agresywność. Z czasem hodowla powiększała się a z każdym kolejnym pokoleniem cechy te wyraźnie zatracały się, a koty łagodniały.

Koty dostosowane są do przeżycia w różnych środowiskach, a nawet warunkach klimatycznych. Piękne centkowane futro jakie posiadają czyni je jednymi z piękniejszych i niezwykłych, oraz najdroższych kotów na świecie. Koty polowały w nocy, podczas gdy zamieszkiwały swoje naturalne środowisko (okolice Zatoki Bengalskiej) ich pochodzenie skutkuje również umiejętnością pływania.

Kot Bengalski w domu

Sprawdzają się jako zwierzęta domowe. Wspaniale czują się w towarzystwie ludzi ? dorosłych jak i dzieci. Charakteryzują się dużym przywiązaniem do swoich właścicieli jednak do obcych podchodzą z niemałym dystansem. Na ogół nie przeszkadzają im inne zwierzęta domowe, i potrafią się do nich przyzwyczaić. Bardzo ?gadatliwe? uwielbiają miauczeć i mruczeć, czym chcą zwrócić na siebie uwagę np. wyrażając tym chęć do zabawy czy pieszczot. Co może wydawać się zupełnie dziwne jak przystało na kota ? umieją one aportować, co wynika z jego cech odziedziczonych po swoich dzikich przodkach. Bardzo szybko uczą się wielu nowych sztuczek. Uwielbiają zabawę ponieważ cechuje je ogromna żywiołowość . Chętnie biorą udział w ciekawych grach jakie zafundują im członkowie rodziny.

Charakter

Nie lubią być pozostawione bez zajęcia, a więc należy o tym pamiętać gdy wybieramy kota tej rasy by poświęcić  mu odpowiednią ilość uwagi.  W przeciwnym razie może to skutkować tym, że kot się na nas po prostu obrazi, a nawet ukarze swoje niezadowolenie np. drapiąc naszą ulubioną kanapę czy meble. Nie straszne im nawet te najwyższe, bo potrafią one wysoko wyskoczyć zupełnie jak u ich przodków, dla których w ich naturalnym środowisku drzewa nie były żadnym problemem. Wręcz przeciwnie ? taka forma zabawy, im kot znalazł się wyżej tym lepiej. A więc powinniśmy na to zwracać uwagę gdyż bardzo ciężko później odbudować w nim sympatię jaką darzył nas wcześniej.

Uwielbiają wodę i kąpiele, w ogóle nie boją się wody.

Wygląd

Jeżeli chodzi o wygląd oraz budowę ciała odzwierciedlają swoich dzikich przodków. Dobrze wyglądające  futro, jest gęste i bardzo dobrze przylega do ciała. Są stosunkowo duże, cecha również odziedziczona od swych przodków. Posiadają dobrze umięśnione ciało, które porusza się płynnie z elegancją. Tylne kończyny są dłuższe od przednich a więc to też dodaje im stylu w poruszaniu się. Waga kotów jest większa niż kotek, i waha się od 5 do 9kg. Waga kotek zazwyczaj wynosi około 3kg.

Głowa przypomina nieco kształtem trójkąt o nieco zaokrąglonych rysach, jest lekko szeroka i wydaje się być nieco mała w porównaniu do reszty ciała.  Duże, kształtem przypominające owal, lekko skośne dosyć szeroko od siebie rozstawione czy, o kolorze idealnie współgrającym z resztą. Duże sterczące, wysoko usytuowane uszy. Długi ogon kończący się zaokrągleniem. Całość ciała sprawia wrażenie silnego i zauważyć można jak dobrze jest umięśnione i muskularne.

Wyróżniamy koty różnych odmianach barwnych, od beżów po kolor pomarańczowy. Cechą szczególną która wyróżnia je spośród innych to ich wyjątkowe cętki bądź marmurek w kolorze czarnym bądź ciemno brązowym. Najbardziej wyróżniają się cętki na czole które przypominają literę M, oraz tzw. ?odcisk kciuka? który znajduje się za uszami. Są to cechy których nie mogło by zabraknąć u kotów tego gatunku, ponieważ tym wyróżniają się spośród innych. Wzdłuż kręgosłupa znajduje się również charakterystyczna pręga w ciemnym kolorze. Przednie i tylnie kończyny również posiadają cętki które stopniowo przechodzą w prążki.

Hodowla

Koty bengalskie należą do ras kotów hodowlanych, a więc powinny posiadać rodowód który jest potwierdzeniem ich wyjątkowych cech charakteru czy budowy ciała. Rodowód gwarantuje pochodzenie kota, jego brak nie może pozwolić stwierdzić do końca czy jest to kot bengalski.