Balijski

Koty Balijskie to rasa bardzo przyjazna, żywa idealnie dostosowana do życia będąc kompanem człowieka. Nie wiadomo skąd się wziął w hodowli gen odpowiedzialny za długie włosy, ponieważ zatajono istnienie takich osobników w obawie, że hodowle mogłyby mieć trudności z rejestracją.
Niektórzy hodowcy uważają, że długie włosy mogły powstać na skutek mutacji, inni zaś doszukują się pochodzenia tej cechy w eksperymentach hodowlanych z udziałem kotów perskich, z których wyłoniły się koty perskie z oznakami.

Balijski

Koty balijskie mają większość cech podobnych do pokrewnej rasy- kotów syjamskich. Są niezwykle zwinne w ruchu i pełne temperamentu. Koty balijskie bardzo okazuja swoją radość. Są bardzo towarzyskie, domagają się codziennych pieszczot, głaskania oraz wykazywania zainteresowania. Ich budowa ciała jest taka sama jak u kotów syjamskich: są średniej wielkości, zgrabne, ciało mają długie i wytworne w ruchu. Raczej delikatna budowa kości i silne umięśnienie zapewniają im dużą sprawność ruchową. Walcowaty tułów nigdy nie może być ani zbyt szeroki, ani ociężały, a długie i wysmukłe kończyny takie wrażenie jeszcze potęgują. Tylne kończyny są nieco dłuższe od przednich, a łapy zgrabne, małe i owalne.
Głowa kotów balijskich jest średniej wielkości, pociągła, klinowata, przy czym „klin” biegnie w prostej i nieprzerwanej linii od czubka nosa do końców dużych, wysoko osadzonych i często szeroko otwartych małżowin usznych. Zagłębienie nad poduszeczkami z wąsami, zwane „pinchem”, jest równie niepożądane jak zbyt szeroka mordka.

Płaska z przodu tworzy jedną linię z prostym nosem.Mają długą i smukłą szyję. Futro kotów balijskich jest delikatne i jedwabiste, jednak nie tak gęste jak u innych ras półdługowłosych. Na barkach, szyi i grzbiecie jest raczej krótkie, na bokach i brzuchu dłuższe.

Mają lekko zaznaczony „kołnierz” na szyi, a to sprawia, że są często mylone ze syjamskimi.Oczy zwykle są niebieskie, jak migdałki o typowym orientalnym wyglądzie, który jest wynikiem skośnego ich ustawienia. Osobniki o niewłaściwej barwie oczu lub nadmiernie ukośnym ich ustawieniu nie nadają się do hodowli.
Barwy futerka są takie same jak u kotów syjamskich.

Komentarze: “Balijski”