Kocia komunikacja

Wstęp – kocia komunikacja

koty zupełnie jak ludzie porozumiewają się w sposób werbalny i niewerbalny. Werbalnie ? tak jak u nas jest to rozmowa, u kotów to miauczenie, mruczenie oraz wydawanie innych wszelakiego rodzaju odgłosów. Komunikacja niewerbalna to ich mimika, różne ułożenie uszu, ogona czy całego ciała.

Koty dobrze porozumiewają się między sobą, niezależnie od ich pochodzenia. Niestety niekiedy dochodzi u nich do nieporozumień które są skutkiem złego odczytania sygnałów pomiędzy nimi. Szczególnie zdarza się tak w przypadkach kiedy koty miały  znikomy kontakt z innymi, bądź za wcześnie odebrano się je od matek i nie posiadały możliwości nauczenia się swojego kociego języka.

Osoby które posiadają kota, doskonale rozumieją ich mowę ciała czy pomrukiwania. Wynika to z obserwacji  jaką przeprowadzamy podczas gdy wejdziemy w posiadanie kota, dzięki temu wiemy na co kot ma ochotę, czy co mu dolega. A więc tak tworzy się komunikacja człowieka z kotem, zwłaszcza takim który jest kochany i bezpiecznie czuje się w naszym  otoczeniu. Niestety dla osób które nie mają nic do czynienia z kotami, nie jest to takie proste. Nie znając poszczególnych zachowań kota nie jesteśmy w stanie stwierdzić o co mu tak naprawdę może chodzić.

Miauczenie

Podobnie jak przy mruczeniu -  może być o różnym natężeniu. W tym przypadku to jak jest ono głośne,  pozwala nam rozróżnić jaki jest tego cel.

Gdy naszemu podopiecznemu coś się nie podoba, bądź jest przeciwny czemuś ? wydobywa z siebie zazwyczaj dosyć głośne, stanowcze miauknięcie. Warto pamiętać, by mimo wszystko wtedy mu zbyt nie ulegać, ponieważ może on przejąć władzę. Dość głośne a zarazem delikatne miauknięcie, może sugerować nam ostrzeżenie ze strony kota, który zazwyczaj o coś prosząc chciał by to dostać, i nie spotkać się z odmową.

Ciche miauki zazwyczaj wyrażają radość, np. z powodu powrotu właścicieli do domu. Również podobnym dźwiękiem kotka która jest matką  przyciąga do siebie swoje małe kocięta. Gdy kot prosi nas o coś, jego miauczenie jest dla nas bardzo wyraźne i piskliwe i łatwo rozpoznajemy je spośród innych. W przypadku mojego kota, który gdy jest szczególnie głodny i chce poprosić o jedzenie ? siada przy misce i miauczy, z każdą chwilą coraz głośniej i dłużej by spełniono jego prośbę. Nie warto ignorować o wtedy ponieważ jego miauczenie stanie się coraz bardziej uporczywe i zwracające na niego uwagę.

Jasnym sygnałem ze strony kota powinien być moment kiedy zauważymy wysuwające się pazury, które mogą świadczyć o braku chęci na pieszczoty i głaskanie. Łatwo to również zauważyć gdy kot odpycha nas swoimi tylnimi nogami podczas gdy głaszczemy go po brzuszku bądź lekkie łapanie nas zębami w rękę byśmy przestali.

Mruczenie

Nie wiadomo do końca jak powstaje ten wspaniały, wpadający w ucho dźwięk, jednakże niesie on za sobą jakąś nie do końca wyjaśnioną tajemniczość.

Zazwyczaj do mruczenia dochodzi, gdy kot jest zadowolony. Jednakże nie zawsze musi oznaczać to samo, i nie koniecznie musi to być coś dobrego. Koty mruczą na różne sposoby. Jedne głośno, inne bardzo cichutko. Nie mniej jednak za każdym razem jest to coś co bardzo nas cieszy.

Syczenie a nawet powarkiwanie

Koty syczą lub powarkują najczęściej w momencie gdy są z czegoś bardzo niezadowolone, bądź czegoś się boją. Syczeć mogą na psa bądź np. innego kota który wzbudza w nich poczucie strachu i zagrożenia. Dla nas jest to jednoznaczny sygnał, dzięki któremu wiemy co się dzieje. Takie syczenie czy fukanie niekiedy staje się naprawdę przeraźliwe.

Uszy

Uszy pomagają nam rozróżnić kiedy kot ma ochotę na zabawę. W takim przypadku są one sterczące lekko pochylone do przodu. Uszy skierowane w przeciwnym kierunku oznaczają strach, oraz wycofanie się kota w celu obrony.

Głowa

Zaś wysoko uniesiona głowa oznacza szczęśliwego, radosnego i chętnego do zabaw kociaka.Nisko spuszczona głowa, dosyć sztywne, wyprostowane nogi, wzrok wpatrzony w jeden punkt. Taka postawa świadczy o przygotowywaniu się do ataku, niemałej agresji.

Oczy

Oczy o szerokich źrenicach, zazwyczaj świadczą o zainteresowaniu czymś. Wystarczy czymś, zaszeleścić czy poruszać palcami a już możemy zauważyć u kota powiększone źrenice. Widok ulubionej maskotki czy jedzenia również się ku temu przyczynia.

Zwężone źrenice to złość i agresja, zupełnie jak odchylone do tyłu uszy. Często głaskanie kota po głowie, lub pieszczoty sprawiają, ze kot lekko przymruża oczy. Oznacza to zadowolenie  i zachętę by nie przestawać tak robić. By dobrze interpretować to co mówią kocie źrenice warto dodać do tego inne zachowania i sygnały, ponieważ wielkość źrenic zmienia się również pod wpływem natężenia światła, a więc nie koniecznie musi coś oznaczać.

Kocie oczy zupełnie jak u człowieka ? są odzwierciedleniem duszy.                                      

Wąsy

Z wąsami jest zupełnie jak ze źrenicami. Aby cokolwiek odszyfrować należy zaobserwować całą postawę  i mowę ciała. Ustawione do przodu przejawiają agresję bądź zafascynowanie czymś. Przylegające do    policzków oznaczają strach, a skierowane lekko ku dołowi, rozstawione na boki w  naturalnym układzie, odprężonego, zadowolonego kota.

Koci grzbiet

Kot wygina grzbiet najczęściej gdy między nim a jego przeciwnikiem jakim może być na przykład drugi kot dochodzi do jakichś niejasności. Do wygiętego grzbietu często dołącza najeżenie sierści na nim. Jest to takie ostrzeżenie ze strony kota.

Skulony kot

Dystans do otoczenia koty wyrażają przez skulenie się. Nie mają wtedy chęci na jakiekolwiek kontakty z ludźmi. Żadne zabawy nie wchodzą wtedy w grę. Kota powinno się zostawić, dając mu chwilę odpoczynku. Do skulonej pozycji często dochodzi ogon, którym zazwyczaj się owijają. Dzięki takiej pozycji stają się zupełnie niegroźne i sprawiają wrażenie bezbronnych.

Do góry brzuchem

Kot leżący bądź śpiący, z odsłoniętym brzuchem do góry daje wyraźne sygnały bezpieczeństwa oraz zadowolenia jakie odczuwa. Mimo pozycji sprawiającej wrażenie zachęcającej do pieszczot nie zawsze to oznaczają.

Turlanie

Na chęć zabawy wskazuje tzw. turlanie się. Kot przewraca się z jednego boku na drugi i patrzy na nas zachęcającym wzrokiem.

2 Responses “Kocia komunikacja”