Ciekawostki!

Witam, w tym dziale chciałabym przedstawić ogólne informacje na temat kotów. Koty są czworonożnymi, drapieżnymi

Tygrys...

ssakami, mają dobrze wykształcone zmysły wzroku i słuchu. Pokryte są miękkim futrem, które jest zazwyczaj w cętki, plamy lub pręgi. Kocie oczy ?świecą? pod wpływem światła, a dzieje się to dzięki warstwie guaninowej. Zwierzęta te można spotkać na całym

świecie, gdyż żyją one w każdej strefie klimatycznej.

Należy pamiętać, że koty to nie tylko zwierzęta trzymane przez nas w domu, lub podobne poruszające się po pobliskich ulicach. Są to również większe drapieżniki takie jak gepardy, lwy, tygrysy itd. Koty żyją przeważnie samotnie i rzadko kiedy tworzą grupy czy też stada. Koty ?większe? nie są wstanie mruczeć, dźwięki które z siebie wydają są o wiele głośniejsze i mocne. Można je nazwać tzw. ryczeniem. Koty ?małe? wydają z siebie ciche dźwięki, które przypominają mruczenie. Do rodziny kotów zaliczanych jest 37 gatunków, niestety jak większość gatunków żyjących na ziemi, niektóre z opisywanych gatunków kotowatych zagrożona jest wyginięciem.

Bóstwa

Pierwsze oswojone koty pojawiły się w Egipcie. Początkowo wierzono, że zwierzęta te mają nadprzyrodzoną moc, ponieważ były bardzo zwinne, sprytne i szybkie- pozostało to do dziś. Niesamowitym faktem jest, że za zabicie lub skrzywdzenie kota groziła kara śmierci. Kiedy kot umierał śmiercią naturalną jego właściciele stosowali żałobę. Kocie zwłoki, były traktowane na równi ze zwłokami człowieka, gdyż po ich śmierci były balsamowane i umieszczane w sarkofagach. Innym miejscem, gdzie można było spotkać koty w starożytności był Rzym. Zwierzęta te zostały bardzo dobrze przyjęte we Włoskiej stolicy. Dla Włochów koty sprawowały ważną funkcję, w momencie, kiedy na podbojach pilnowały zapasów żywnościowych przed gryzoniami. Zupełnie odwrotnie przyjęto koty w Chinach, gdzie uważano, że kocie kości pełnią funkcje lecznicze i z tego powodu, wiele kotów zostało zabijanych w celu stosowania kości w medycynie. Kiedy ludzie zaczęli poszerzać pogaństwo na całym świecie, zaczęto wierzyć w coraz więcej przesądów. Jednym z nich było usilne wmawianie sobie, iż czarny kot przynosi pecha, a więc zwierzęta tej barwy były narażone na wytępienie. Przesąd ten znamy do dziś i do dziś wiele ludzi nadal. W niego wierzy. W średniowieczu, kiedy wierzono w czarownice, czarnoksiężników oraz ludzi posłanych przez diabła koty uważane były jako narzędzie, którym wyżej wymienione osoby mogły się posługiwać w różnych celach.

W czasie średniowiecza zginęło bardzo wiele tych zwierząt, a wszystko było spowodowane zabobonami, które ludzie sami wymyślali aby wyjaśnić sobie niezrozumiałe zjawiska. W późniejszym okresie kot stał się wyrafinowanym towarzyszem człowieka, był zabierany na wystawne przyjęcia, salony oraz traktowany był naprawdę jak najwspanialszy pupil i wizytówka. Każdy kot ma swój charakter, jest to zwierzę, które ?postępuje? niezależnie od poleceń właściciela i chodzi własnymi ścieżkami.

Mimo wyrazistego charakteru tych czworonogów, są one również przyjacielsko nastawione w stosunku do człowieka i mogą stać

Czarny kot!

się najlepszym przyjacielem. Koty to wpaniałe zwierzęta, na pewno warto mieć takiego pupilka pod swoim dachem. Niestety sierść może wywoływać alergię u osobników posiadających to zwierzę, więc najważniejsze jest nie decydować się na koty jeśli wiemy, że może to negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i później trzeba będzie pozbyć się zwierzęcia. Niestety bardzo często zdarza się, że nie mamy w czyje ręce oddać naszego towarzysza i ?kończy? on na ulicy. Bardzo ważne jest, żeby każda decyzja o przyjęciu tego zwierzaka była jak najbardziej przemyślana. Nawet jeśli chcemy oddać zwierzę do schroniska, to pamiętajmy, że tam bardzo często nie ma warunków zapewniających dobry rozwój i opiekę. Bardzo często w takich miejscach brakuje funduszy na to, aby polepszyć panujące tam warunki, a jak wiadomo w takich kwestiach finanse są bardzo ważne. Życzę Wam przemyślanych decyzji odnośnie przygarniania kociaków pod Wasz dach. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę pisać, na pewno umieszczę nurtujące Was informacje w innym artykule.

3 Responses “Ciekawostki!”

  • Monika:

    Bardzo fajne ciekawostki ;) Ale brakuje mi działu np. o żywieniu, albo o początkowej wyprawce dla kota (bo przecież niektórzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kotami i nie wiedzą jakie rzeczy będą im najbardziej potrzebne – w niektórych sklepach, jak NaszeZoo.pl są odpowiednie działy, ale nie wszędzie tak jest), o tym na co trzeba uważać, itd.

  • gościowata:

    bardzo interesujące ;)

  • wika:

    sweet kotek