Pasożyty wewnętrzne kotów

Wstęp

Zamieszkują w jelicie swego żywiciela, chociaż można spotkać wyjątki  np. w żołądku. Szkodliwe dla organizmu odbierają mu bardzo ważne składniki pokarmowe oraz  podrażniają znacznie błonę śluzową jelit. Ich negatywny wpływ powoduje również zatruwanie kota  swoimi szkodliwymi produktami przemiany materii. Najlepszą z metod pozbycia się szkodników są regularne  procesy odrobaczania. Jeśli jednak z przeróżnych powodów właściciele nie chcą podawać swojemu ulubieńcowi tych środków to jest na to rozwiązanie. Można raz na pół roku robić odpowiednie badania kału kota i kiedy zostanie stwierdzona obecność pasożytów należy przeprowadzić specjalne leczenie.

Rodzaje pasożytów:

 - tasiemce - płazińce potrzebujące do rozwoju co najmniej jednego żywiciela pośredniego(

W wyniku spożycia przez kota zarażonego mięsa, larwy te przeobrażają się i stają się dojrzałymi płciowo tasiemcami. Kiedy znajdziemy w kale lub na sierści w miejscu odbytu naszego kota białych członów pasożyta wtedy możemy być przekonani o obecności tasiemca. W zależności czy są świeże czy wysuszone przyjmują inną poowady, zwierzęta domowe lub gryzonie).dzięki temu wiemy , że kot nie ma możliwości zarazić się bezpośrednio od drugiego kota.

stawę , wilgotne mające zdolność poruszania się lub przypominają ziarenka ryżu. Gdy zauważymy u zwierzaka biegunkę , pogorszenia stanu sierści lub najbardziej silny skutek ? wypadnięcie trzeciej powieki , możemy być pewni , że nastąpiła silna inwazja szkodników.
Złym wpływem na organizm jest fakt , ze tasiemce , które nie posiadają własnego układu pokarmowego, żywią się składnikami pokarmowymi z całej powierzchni ciała. Dzięki haczykom na główce tasiemca wczepia się on w jelito kota. Pasożyty można wyleczyć za pomocą zniszczenia i wydalenia główki z organizmu. Jedynym plusem jest to , że weterynarze w swoich klinikach dysponują odpowiednimi lekarstwami, by unieszkodliwić pasożyty.

-glisty - robaki obłyme, nie posiadają żywicieli pośrednich, dzięki temu możemy zrozumieć , że kot posiada ta możliwość zarażenia się bezpośrednio od innego kota. Matka po przez łożysko czy mleko zaraża swoje potomstwo, dlatego należy po odsadzeniu poddać je kuracji odrobaczającej , mimo że kotka była wcześniej odrobaczania regularnie. Kot połyka jaja, przedostają się do jelita cienkiego a tam wylegają się larwy, które po przegryźnięciu ścianki jelita razem z krwią wędrują do płuc.  Tam stają się mobilne, wędrują tchawicą w górę do jamy ustnej, gdzie zostają ponownie połknięte. Czasem wywołuje to silny kaszel i odruchy wymiotne. W wymiocinach można czasem znaleźć poruszające się żywe robaki. Małe ilość glist nie są szkodliwe dla życia zdrowych dorosłych kotów, natomiast u kociąt może to doprowadzić nawet do śmierci, a na pewno do osłabienia organizmu i silnego wyczerpania. Skutkami są : wzdęte brzuszki , biegunka, matowa sierść  oraz częste wymioty,  w których możemy znaleźć  robaki ( poruszające się nitki białego makaronu), a najgroźniejszym skutkiem jest zahamowanie rozwoju.

- pierwotniaki - mikroskopijnej wielkości organizmy , są bardzo szkodliwe dla swojemu żywiciela. Głównym objawem są silne biegunki, czasem z dodatkiem krwi pochodzącej z uszkodzonej błony śluzowej jelit. Najczęściej spotykane rodzaje pierwotniaków  to lamblie (gardie) i kokcydie (kilka rodzajów).Po wykonaniu specjalnej analizy kału pod kątem pierwotniaków można sprawdzić obecność pierwotniaków w organizmie. Jeśli są obecne należy zacząć proste leczenie. Dodatkowo należy objąć kuracją wszystkich osobników domowych. Ponieważ zarażanie jest wzajemne , kot-człowiek , człowiek ? kot .Proces podawania leków musi odbywać się skrupulatnie i dokładnie. Ważny elementem w kuracji jest dezynfekowanie kuwet ? co jakiś czas należy je opróżniać , a same kuwety zalewać wrzątkiem.
Po tygodniu czasu od podania ostatniej tabletki ? należałoby chociaż zbadać kontrolnie kał swojego pupilka. Jeśli nadal wyniki wychodzą negatywne należy badanie powtórzyć. Ważnym faktem jest podawanie Lakcidu lub Lacidofilu w czasie okresu leczenia . Zawierają one bakterie jelitowe ? tępione przez infekcje pierwotniakową oraz leki.