Chlamydioza

Chlamydioza

Chorobę tę wywołują bakterie chlamydia psittaci. Na ogół uznawane za bakterie, jednak są one czymś pomiędzy bakteriami a grzybami.

Na chlamydiozę chorują nie tylko koty, ale także i ludzie u których choroba przybiera formę wenerycznej. Bardzo łatwo może dość do zarażenia, ponieważ może tworzyć to reakcję wiązaną, zarówno może zarazić się właściciel od kota, jak i kot od swojego właściciela. Jeżeli mamy kontakt z zarażonym kotem, powinniśmy zachowywać dużą ostrożność. Po każdym kontakcie ze zwierzęciem, oraz akcesoriami z jakimi ma on do czynienia, dokładnie umyć ręce. Zaleca się stosowanie gumowych rękawiczek do bezpośredniego kontaktu z kotem, zwłaszcza gdy posiadamy nawet niewielkie ranki na rękach. Leczenie zazwyczaj kończy się sukcesem, mimo iż wymaga dużo czasu.

Możliwość zarażenia rośnie, szczególnie w występowaniu większych skupisk zwierząt. Są to między innymi, hodowle, schroniska czy nawet wystawy. Koty mogą się zarazić wówczas gdy mają do czynienia z wydzielinami pochodzącymi od chorego człowieka, bądź mają bezpośredni kontakt z innym chorym kotem.

Choroba swoimi objawami często przypomina nieco katar koci. Zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenie spojówek jak i kichanie. Za pomocą badania wydzieliny można rozpoznać czy mamy do czynienia z chlamydiozą.

U kotek które spodziewają się potomstwa, a są nosicielkami choroby, chlamydioza może doprowadzić do poronienia, a nawet do niepłodności.

Jak zapobiegać ?

By zapobiec chorobie należy stosować przede wszystkim szczepienia ochronne.