Terrarium

Umieszczenie

Nowa mieszanka naszego szczurka nie może znajdować się w bardzo nasłonecznionym, bądź nagrzanym miejscu.  Temperatura panująca w klatce powinna wynosić pomiędzy 18 stopni Celsjusza, a 22 stopnie Celsjusza, natomiast wilgotność musi osiągać 60%. W czasie okresu letnie należy chować klatkę w cień by szczurek nam się nie nagrzał. Należy robić to jednak z ostrożnością bo nagłe zmiany temperatury mogą prowadzić do licznych chorób, zaczynając od zapalenia płuc, a kończąc na śmierci. Temperatura 30stopnie Celsjusza jest bardzo ciężko znoszona przez szczury. Dodatkowo zwierze powinno mieć dostęp do kafelek by mogło się położyć i ochłodzić podczas gorących dni. Jaskrawe światło tak jak i ciemność źle wpływa na nasze gryzonie. Również ciągłe hałasy i głośna muzyka nie jest dobrym rozwiązaniem. Klatka także nie powinna być ustawiona na terenie kuchni ponieważ liczne wyziewy i gorące naczynia mogą doprowadzić do nieszczęścia. Zatem idealnym zakątkiem jest zwykły pokój dzienny uczęszczany przez wszystkich.
Jeśli będziemy mieć chęć posłuchać głośnej muzyki, należałoby klatkę przenieść w ciche miejsce. Terrarium powinno być minimalnie z jednej strony zasłonięte ścianą, ponieważ otwarta przestrzeń źle wpływa na gryzonie. Rzeczy takie jak kabel bądź firanki nie powinny być w zasięgu ręki, należy wszelkie przedmioty zachować w odstępie 10cm.

Rodzaj terrarium

Klatka powinna być takich rozmiarów by umożliwiają naszemu pupilkowi swobodny ruch. Z racji że szczury są zwierzętami bardzo aktywnymi należy się im dużo przestrzeni i wygoda.  Dodatkowo liczne stada szczurów będące w jednej ciasnej klatce mogą powodować przejawy agresywności i walki o terytorium. Materiał z którego terrarium musi być wykonane powinno być twarde. Zwierzęta nie mogą go uszkodzić bądź uciec. Drewniana klatka odpada, ponieważ mocne siekacze szczurów z łatwością sobie z nią poradzą.  Przeróżne klatki znajdziemy w sklepach zoologicznych, wykonane są one z przeróżnych materiałów nieszkodliwych dla naszego pupilka oraz specjalnie zabezpieczone uniemożliwiające jakąkolwiek ucieczkę. Dodatkowo posiadają również wady. Po pierwsze, są one z każdej strony otwarte, wiec łatwo jest o przeciąg dla szczurka, oraz co najważniejsze, jeśli gryzoń spróbuje się wydostać może połamać sobie zęby, a w dodatku będzie wydawał przy tym ogromny hałas. Akwaria nie przepuszczające powietrza oraz klatki na ptaki są najgorszym pomysłem.
Terrarium powinno być łatwe do posprzątania, najlepszym rozwiązaniem jest klatka która odczepia swoja górę od podłogi i swobodnie można ja wyciągnąć. Podłoga wykonana z tworzywa sztucznego nie pozwalającego na pochłanianie moczu, ale łatwa do wytarcia.  Niektóre z klatek posiadają dodatkowo kuwety.

Uwaga! Trujące rośliny!

- Agawa, Aloes, Pelargonia, Ceklamen, Hortensja, Zwartnica,Hiacynt, Szafran, Sansewieria, Kroton, Ciemiernik, Jemioła, Konwalia, Mirt, Wilczomlecz,Złocień, Kliwia,Narcyz, Difenbachia,Oleander, Figowiec, Paprocie, Lantana, Różanecznik, Bluszcze, Męczennica, Epipremnum, Bieluń,Rącznik.

Wymiary terrarium

Podłoga powinna być większa od 10 cm długości i 45cm, a wysokość musi przekraczać 30cm( jednopoziomowa klatka) bądź 60cm(dwupoziomowa klatka). Należałoby aby klatka posiadała jakiś „dach”,  ponieważ szczury uwielbiają się wspinać i łatwo mogą z niej wyskoczyć. Możemy urozmaicić klatkę huśtawkami, tunelami, kładkami, drabinkami by szczur nigdy się nie nudził. Pyzatym duży ruch i doskonała dieta nie pozwalają narazić pupilka na otyłość.
Idealne wymiary posiada klatka przeznaczona dla szynszyli 70 x 45 cm oraz 75 cm wysokości. Terrarium posiada wanienkę o głębokości 5cm, duże drzwiczki są praktyczne , a wysokość pozwala na utworzenie następnego piętra.

Ściółka

Wnętrze klatki również jest ważnym tematem, a nawet podstawowym. Podłogę należy wyścielać ściółką wchłaniającą mocz oraz rozlaną wodę. Powinna być dość miękka by szczur mógł z łatwości wyścielać sobie schronienie bądź legowisko. Ściółka powinna być stworzona z mieszanki torfu i trocin bądź wiór. Możemy zakupić to w każdym sklepie zoologicznym.
Wirki drewniane oraz trociny wchłaniają wilgoć z łatwością, należałoby jednak zaopatrzyć się w substancje pochodzące z czystych źródeł. Laminowane, poddawane obróbce technicznej są toksyczne dla zwierząt. Torf niweluje przykre zapachy moczu. Ścięta słoma i granulaty utworzone ze słomy są również dobrym rozwiązaniem dla ściółki.  Suche liście, wełna drzewna, pokruszone kaczany kukurydzy również nadają się jako element ściółkowy. Dodatkowo by pomóc swojemu pupilkowi w tworzeniu gniazda, należy włożyć do klatki kawałki materiału(szmatkę, pocięty papier, siana lub ligninę).

Podsumowanie

By nasz zwierzaczek był szczęśliwy i nie chorował do naszych obowiązków należy:
- zmienianie wody codziennie by była świeża i podawanie karmy;- usuwanie resztek pozostałego pokarmu;- zmienianie przynajmniej dwa razy w tygodniu ściółki, – zmiana materiałów w gnieździe, – czyszczenie klatki i urządzeń w klatce za pomocą cieplej wody i ścierki ( chociaż raz w miesiącu); – sprawdzanie pazurów i siekaczy(ich długości) oraz w razie potrzeby wizyta u lekarza weterynarii w przypadki ich potrzebnego skrócenia.

2 Responses “Terrarium”