Szczur

(Rattus)

Wstęp

Szczury uznawane za osobniki rodziny myszowatych obejmują obecnie około 50 gatunków. Najbardziej rozpowszechnionymi są : – szczur wędrowny oraz szczur śniady. Wymienione rodzaje znajdują swoje występowanie również na terenach Polski oraz na obszarach południowo wschodniej Azji i wyspach Pacyfiku, gdzie możemy spotkać się również z odmiana szczura pacyficznego.
W dzisiejszych czasach istnieją przypadki gdzie zwierze podobne do szczura nie jest nim, a jest nazywane jego mianem. Możemy wziąć np. bandikota indyjskiego nazywanego szczurem indyjskim, bądź na odwrót to szczury nazywane są  innymi nazwami np. szczur wodny nosi miano karczownika. Jeśli chodzi o szczury laboratoryjne są one charakterystycznie śnieżnobiałej barwy i jak udowodniono posiadają wysoka inteligencje – jest to albinotyczna odmiana tzw. szczura wędrownika.  Szczury w niewoli inaczej – hodowane żyją maksymalnie do około 40 miesięcy, jednak zwykle okres życia zamyka się w okresie dwóch lat.

Szczur laboratoryjny

Jak wiadomo jest to nazwa niezwykle potoczna  dla większej ilości szczepów szczurów które zostały uzyskane poprzez sztuczne krzyżówki genetyczne pomiędzy gatunkami – rozpoczęły się one w XIX wieku.  Szczury laboratoryjne są wykorzystywane przez osobniki ludzkie do celów badawczych i doświadczalnych a także czasem do celów pokazowych.  Z powodu przeróżnych mutacji okazało się że niektóre z krzyżówek ze względu na swój inteligentny charakter oraz budowę ciała i czas życia są odpowiednimi kandydatami na zwierzęta domowe, dlatego też od pewnego czasu możemy je nabyć w każdym sklepie zoologicznym.

Szczur, a świat

Szczury znane są od najwcześniejszych czasów w Europie. Wielka Zaraz Londyńska była spowodowana ich występowaniem, liczne plagi dżumy spowodowane roznoszeniem jej przez pchły – które jednocześnie żywią się szczurami.  Nie cieszą się one zatem dobrą opinia w kulturze europejskiej. Szczury są szkodnikami, niszczą zbiory rolne i żywność ludzką. Charakteryzują się łatwością adaptacyjna oraz ekspansywnością. Inteligencja i zwinność to ich drugie ja.  Człowiek od wielu lat walczy z plagami szczurów , nie jednokrotnie były to bitwy o przetrwanie na danym obszarze.
Inaczej natomiast jest na terenach Indii i Chin, ponieważ tam szczury uważa się za zwierzęta inteligentne i przynoszące wszystkim ludziom szczęście oraz sukcesy w kategorii towarzyskiej i zawodowej. W Radżastanie w indyjskiej części możemy spotkać świątynie nijakiej bogini Karni Mata, która jest schronieniem dla świętych szczurów, są one dożywiane i pielęgnowane przez wszystkich pielgrzymów.  Znak szczura w kulturze chińskiej jest oznaczany znakiem zodiaku. Jest to spowodowane chińską legendą, gdzie cesarz Nefrytowy ogłosił spotkanie wszystkich zwierząt by przekazać im opiekę na dalsze lata i  jako pierwszy stawił się przedstawicie rodziny szczurów.
Istnieje również podobna legenda – buddyjska, gdzie to Budda wezwał zwierzęta przed swoje oblicze w momencie odejścia ze świata i to właśnie szczur ukazał się pierwszy.  W niektórych wierzeniach występuje również kot który został oszukany przez szczura i dlatego nie zjawił się jako pierwszy – jest to skutek wrogości pomiędzy wymienionymi zwierzętami.

Fikcja

Szczury występują w dwóch obliczach złym i dobrym w utworach literackich i filmach.  Okrutną stronę tego zwierzaka możemy zobaczyć np. w legendzie o fleciście (inaczej szczurołapie) z Hameln; w opowiadaniu „Szczury w murach” niejakiego  H.P. Lovecrafta , w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata„, w cyklu „Szczury” Jamesa Herberta oraz w scenie tortur w „Roku 1984?”George’a Orwella.
Pozytywną stronę zaś możemy spotkać w np. powieści ”Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie” napisanej przez Terry’ego Pratchetta oraz  cyklu o ”doktorze Dolittle„ Hugh Loftinga.  Spryt , zaradność i inteligencje tych zwierząt możemy ujrzeć również w animowanym filmie „Ratatuj” gdzie występuje główny bohater Remy i jego rodzina oraz  w serialu „Wojownicze Żółwie Ninja„, gdzie spotykamy mistrza Splintera.

Decyzja o nabyciu szczura

Musimy wiedzieć, ze szczury to żywe istoty, a ich długość życia zależy tylko i wyłącznie od nas. To nie zabawka, która przestaniemy się „bawić” jeśli nas znudzi. Nie możemy kupować zwierząt dla własnej zachcianki. Zanim zdecydujemy się na kupno musimy zapytać siebie samych czy jesteśmy wstanie opiekować się szczurem przed okres 4latach.

Co ważne!

Powinniśmy również wiedzieć, że jak każde zwierze,również szczur się wypróżnia i ma brzydki zapach,który będzie się unosił po całym domu, wiec jeśli przeszkadzają nam takie warunki należy odmówić sobie zakupu danego zwierzaka. W czasie okresu letniego z domku szczura może wydzielać się bardzo drażniący zapach, więc należałoby zastanowić się podwójnie, może to być obciążeniem dla domów rodzinnych z dziećmi.
Dodatkowo małe stworzonka potrzebują spokój i jako zwierzęta o wspaniałym słuchu nie lubią przebywać w ciągłym szumie, bądź hałasie. Również głośna muzyka jest wielkim utrudnieniem dla dobrego funkcjonowania szczurów. Dym nikotynowy szkodzi Twojemu pupilkowi, więc nie należy palić w pomieszczeniu gdzie przesiaduje szczur. Szczury uwielbiają zabawę z właścicielem po przez wędrówki po jego ciele, dlatego musisz być ostrożny jeśli jesteś wrażliwą osobą ze wglądu na łaskotki i zadrapania. W przypadku, gdy posiadasz inne zwierze w domu należy się zastanowić, czy nowy zakup nie będzie uciążliwy dla obu stron. Pan swojego szczura musi z dokładnością i spokojem wychowywać swojego podopiecznego. Żadne napływy agresywności nie są mile widziane, szczury potrafi pogryźć własnego właściciela w momencie zagrożenia i strachu.I co najważniejsze należy upewnić się, że nie jesteśmy alergikami i nie mamy żadnego uczulenia na naszego pupilka. Jeśli często opuszczasz dom nie możesz zostawić zwierzaka w domu, należy znaleźć kogoś na zastępstwo, ponieważ długotrwałe godziny bez pana mogą grozić śmiercią. Możemy również zakupić kilka szczurów co zajmie je na jakiś okres. Będą wzajemnie się komunikować, utrzymywać bliski kontakt cielesny lub zajmą się sobą nawzajem.
Należy sprzątać klatkę szczura co jakiś czas i zajmować się nim kilka razy na dzień. Prawidłowe żywienie, odpowiednie warunki i pielęgnacja mogą zapewnić długotrwałą przyszłość. Idealne stosunki obu stron może zapewnić tylko i wyłącznie długa praca nad wychowaniem, zero stresu i brak agresywności. Szczury jako zwierzęta inteligentne czasem zdarzają się w egzemplarzach dość płochliwych i mniej oswojonych, należy zatem nie zmuszać go do pochopnych ruchów, tylko z czasem przyzwyczajać go do warunków panujących w domu.

Zakup

Szczura możemy szybko znaleźć w każdym sklepie zoologicznym, placówce naukowej bądź ogrodzie zoologicznym. Należy sprawdzić czy nasz nowy nabytek pochodzi ze zdrowej hodowli i czy nie jest przypadkiem chory. Odradza się kupowanie szczurów na zamówienie lub przez Internet(powinno być to zabronione!). Należy osobiście sprawdzić wygląd i stan zdrowia stworzenia. Zwierzęta sprzedawane na targach bądź przypadkowych miejscach są przeważnie trzymane w złych warunkach, co może wpłynąć na dalszy rozwój. Tak samo w przypadku złapania szczura dzikiego żyjącego np. w piwnicy, jest to najgorszy pomysł z możliwych. Może przynieść choroby do domu oraz być nie posłuszny. Podczas kupna warto zwrócić uwagę na sprzedającego i sposób opieki na szczurami oraz jego relacjami z nimi. Jeśli łapie je za ogon nie pewnie i ze strachem w oczach możemy być pewni ze nie wróży to dobrej przyszłości bo np. szczury również mogą być wystraszone i ciężkie do oswojenia.  Jeśli natomiast kontakt sprzedawca-szczur jest widoczny w pozytywny sposób, możemy być pewnie, ze przyzwyczajanie się nowego zwierzaka do nowych miejsc przyjdzie z szybszym sukcesem. Dodatkowo trzeba zobaczyć w jakich warunkach był przechowywany szczur, złe traktowanie może równać się ze złym stanem zdrowia fizycznego bądź psychicznego.
Stan zdrowia możemy zauważyć własnym okiem. Oto kilka przykładów – jeśli któreś z nich przykują nasza  uwagę należy podziękować sprzedawcy i wyruszyć w poszukiwaniu następnej hodowli.
- zaropiałe oczy, wycieki z nosa, przeróżne wypryski na obszarze skórnym, zabrudzona okolica odbytu, łysiejące fragmenty ciała(złe żywienie bądź obecność pasożytów), białe oczy(ślepota).

 Gdy zwierzę ma zaropiałe oczy, wysięki z nosa, kichanie, dyszenie, posklejana sierść, różne wypryski na skórze(strupy, krosty) albo zabrudzoną okolicę odbytu(biegunka), świadczy to o jego chorobie. Łysiejące placki na skórze to oznaka złego żywienia, a częste drapanie to bez wątpienia obecność pasożytów skórnych. Również słabe i sztywne ruchy oraz problemy ze wstaniem mogą być oznaką starości bądź choroby. Brak zainteresowania światem i apatyczność są także złymi objawami.

Dodatkowo możemy sprawdzać zachowanie naszego przyszłego towarzysza co kilka dni zanim zdecydujemy się go zakupić. Jeśli zauważymy że ciągle siedzi w kącie z oczami szeroko otwartymi i drżą mu wąsy możemy być pewnie ze już do końca życia będzie bał się wszystkiego. Natomiast jeśli jest żywy, próbuje się wydostać i szaleje oznacza że będzie trudny do oswojenia i wychowania. Okres drugiego – czwartego miesiąca życia jest okresem gdzie trudno jest zobaczyć prawdziwe oblicze zwierzęcia, bo jest to czas kiedy maleństwa bawią się w licznej grupce.
Poruszający się swobodnie szczur , zainteresowany otoczeniem, bez żadnych przejawów lęków jest szczurem zdrowym.
Są sposoby na sprawdzenie osobowość szczura. Należy wyciągnąć go z klatki i położyć na kolanach, następnie obserwować jego reakcję.
1. Jeśli przytula się i próbuje się schować oznacza ze jest tchórzem.
2. Jeśli lata jak szalony, skacze, wspina się jest typem wiercipięty.
3. Jeśli z całą pewności stąpa i odkrywa nowe miejsca bez nerwowych ruchów jest nazywany luzakiem.
Ostatnią rzeczą jest dowiedzenie się od hodowcy bądź sprzedawcy na temat pokarmu oraz składników dziennej diety, by ta mu nie zaszkodziła.

Oswajanie

Nowo przybyłe zwierze zazwyczaj zostawiamy w swojej klatce na kilka dni spokoju, by poznał nowy dom. Jednak wyjątek stanowi szczur, potrzebuje on o wiele więcej kontaktu i czułości niż królik czy inny gryzoń. W pierwsze dni musimy skupiać się tylko i wyłącznie na nim i opiekować się nim jak psem. Oswojenie nie tylko potrzebne jest do wspólnych zabaw ale do wytworzenia wspaniałej więzi między właścicielem i podopiecznym.

Karmidełko, poidełko

Role karmidełka może odgrywać zwykła miska wykonana ze szkła, blachy bądź ceramiki. Powinna być ustawiona wewnątrz klatki stworzonka. Musi być łatwa do umycia i odporna na gryzienie. Cięższe miski są bardziej odpowiednie, z racji że szczury nie będą w stanie jej wywalić razem z pokarmem. Dodatkowo musi być stosunkowo dużych rozmiarów, a jej ułożenie powinno być poziome i należałoby ustawić ją jak najniżej(jeśli klatka posiada piętra). Należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu karmidełka i usuwaniu zbędnego pokarmu. W sklepach zoologicznych możemy spotkać karmniki dozujące, które pozwalają szczurom osobiście dobierać sobie ilość potrzebnego pokarmu ( niskie występowanie zjawiska obżarstwa).
Temat poidełka może być rozwiązany przy użyciu zwykłej małej miseczki. Układamy ją na samym dnie klatki(tak jak w przypadku karmnika) i musimy regularnie wymieniać zapasy wody. Z racji że znajduje się blisko ściółki, może nastąpić prawdopodobieństwo wsypania się trocin do wody. Należy wiec sprawdzać co jakiś czas czystość poidełka.  Inna wersja zaopatrzenia w wodę jest użycie odpowiedniego poidełka kulkowego(odwrócona butelka z kulkowym dozownikiem). Jest to automatyczne poidełko, higieniczne i bardzo praktyczne dla gryzoni. Możemy takie cudo nabyć w każdym sklepie zoologicznym. Cena jest nie wielka, a produkt skuteczny. Jeśli jednak wystąpią jakieś problemy z zastosowaniem, należy używać miseczki. Poidełko musi być umieszczone na odpowiedniej wysokości, by szczurki mogły bez najmniejszych problemów dostać się do wody. Idealnym produktem wodnym jest niegazowana woda mineralna lub ostateczności przegotowana woda ze źródła kranowego. Zakaz wlewania zimnej wody z lodówki! 

Uwaga!

Należy regularnie wymieniać i uzupełniać wodę w razie przeoczenia braku wody w poidełku może odbić się to na zdrowiu zwierzaka.

Pożywienie, dieta

Szczur jako zwierze drapieżne je bardzo często, ale bardzo mało. Gryzonie jedzą przez cała dobre po troszeczku, zamiast objadania się jeden raz na dzień do syta. W stosunku do swojej wagi jednak szczur zjada aż 1/8 masy swojego ciała. Dorosły osobnik zjada 25 gram pokarmu i tyle samo proporcji wody. W przypadku kiedy dajemy więcej paszy, szczur potrzebuje mniej wody. Musimy pamiętać jednak, żeby nie przekarmić naszego gryzonia, ponieważ ten ma tendencje do otyłości, a chudszy szczurek żyje stosunkowo dłużej i mniej choruje.
Z tego co wiadomo idealnym i treściwym pokarmem jest granulat LSM używany w laboratoriach i trudny do zdobycia. Twarde granulki pozwalają ścierać zęby. Jest to mieszkanka zbożowa, jęczmienna, owsiana, kukurydziana, mączka rybna i kostna. W skład wchodzi chude mleko w proszku, drożdże paszowe, kreda pastewna oraz potrzebne dla rozwoju dodatki mineralne i witaminy. Jednak z wyglądu jest pokarmem słabo urozmaiconym, ponieważ gryzonie uwielbiają różnokolorowe przysmaki.
Osobiście możemy przyrządzić własną mieszankę nasion, a do tego potrzebujemy:

-30% pszenicy, 20% owsa, 20% otrębów pszennych, 20% jęczmienia, 3% siemienia lnianego, 7% inne składniki (słonecznik, kukurydza, ryż, płatki owsiane, pestki dyni ), dodatkowo możemy co kilka dni uzupełniać mieszankę: suchym pieczywem (bułka lub chleb) – umożliwia ścieranie zębów, drożdżami, mlekiem w proszku – dla samic w ciąży i maluszków, gotowanym ryżem, kaszą, pęczakiem, makaronem, kawałkami jajek kurzych, orzechami – ze względu na dużą zawartość tłuszczu zaleca się rzadkie stosowanie, orzeszkami ziemnymi , mielonym, surowym chudym mięsem wołowym, mączniakami, świerszczami, karaczanami, dżdżownica – do kupienia w sklepach zoologicznych lub zebrane samemu, Polfamix F (czyli witaminy i mikroelementy), białym serem, żółtym serem – minimalne ilości , ponieważ zawiera za dużo tłuszczu, skorupkami jajek- pokruszonymi lub zmielonymi oraz słodyczami, lecz również w minimalnych ilości ze względu na substancje tłuste i słodkie.

Jednak największym smakołykiem pośród wszystkiego jest kolba do gryzienia. Możemy ją znaleźć a każdym sklepie zoologicznym. Natomiast co ważne żaden smakołyk nie może być podawany wiele razy pod rząd, należy zmieniać dietę i jej składniki, aby pokarm był atrakcyjny dla zwierzaka. Gotowany groch, ryż bądź ziemniaki wywołają zachwyt u naszego pupilka, a świerszcze będą dla nich wspaniałym deserem. Szury lubią wcinać również przeróżne warzywa i owoce np. marchewka, buraki, jabłka, banany, surowy ogórek, pomidor, świeże zielone liście (kapusty, pietruszki, mniszka, sałaty). Uwielbiają także trawę, koniczynę oraz lucernę. Pokarm podawany musi być starannie umyty i co najważniejsze świeży i częściowo podzielony na kawałki! Zielonki podajemy kilka razy na tydzień i potrzebuje ona żadnej miski ponieważ szczury zabierają je ze sobą do swojego gniazda oraz rozwalają po całej klatce.
Niezbędnymi dodatkami powinny być również : sól z mikroelementami i wapno. Powinny znajdować się cały czas w klatce gryzonia. Kostka wapna(twarda) służy także do ścierania zębów, a sól poprawia kondycje i zdrowie . Ponadto preparat Toyo-Vit jest idealnym składnikiem pożywienia, zawiera zestaw witamin, mikroelementów i aminokwasów. Wpływa bardzo dobrze na płodność, przemianę materii, polepsza wygląd i sierść, a kondycja zwierzaka ulega zmianie na lepsze.

Warto wiedzieć!

Nie podaje się zwierzakowi innym składników pokarmowych niż podane powyżej. Może to wpłynąć bardzo źle na dalszy rozwój. Odzwyczajanie szczura od suchego ziarna jest błędem, ponieważ stanowi ono podstawę pożywienia. Pokarm ponadto nie może być sfermentowany, spleśniały bądź zanieczyszczony, należy pamiętać że szczur to nie pies więc nie wolno wrzucać do karmidełka żadnych resztek z naszego obiadu.

Podsumowanie

Postawą dobrego żywienia jest właściwa ilość i jakość pokarmu. Nie może być on spleśniały, zjełczały, sfermentowany, zanieczyszczony odchodami zwierząt lub nasionami trujących ziół. Nie mogą to być również odpadki z naszego obiadu – szczur to nie pies, a i on nie powinien być w ten sposób karmiony, tzw. „ludzkie jedzenie” nie nadaje się do karmienia szczura.

31 Responses “Szczur”

 • Drops:

  Większych bzdur nie czytałam… Porady nierzetelne, wyssane z palca i niestety szkodliwe.

 • Anonim 3:

  Jak namówić rodziców ???

 • klaudia:

  czy szczur może jeści tulipany

 • camtanua:

  Próbowałem, naprawdę starałem się przeczytać powyższy post z głębszym zrozumieniem. Niestety, mimo kilku prób jest to w zasadzie niemożliwe. Autor pisze ciągiem, nie stosując zasad interpunkcji, często operując wieloma wątkami w jednym zdaniu, niczym nie powiązanymi ze sobą…Polecam małą wycieczkę po świętach po słownik języka polskiego, a potem zabierać się za wysyłanie jakichkolwiek postów na forum:)

 • mysia17:

  dostałam na mikołaja szczurka

 • maja:

  witam właśnie dostałam szczurka i mam pytanie czy jak będzie pusto dokupić jakąś zabawke?

 • Anonimowe:

  Mam 2 samce. Co ile im zmieniać w klatce???

 • Anonim:

  Szczur wcale nie śmierdzi! Miałam już dwa szczurki i wymienialam im 2x w tygodniu mieszając trociny ze zwirkiem dla gryzoni. Bardzo inteligentne zwierzaki polecam ;)

 • Elwira:

  I ostatnio się dowiedziałam że nie można dawać szczurom mięsa bo to u nich wywołuje agresję ( od czasu do czasu można im dawać)

 • Elwira:

  I co polecacie? Samca czy samiczkę? Który jest lepszy bo wącham się trochę

 • Elwira:

  Cześć, trzeba mieć 2 szczury? Czy można mieć 1??

  • MArtha P.:

   Muszą być minimum 2. Szczury to zwierzęta stadne tak jak ludzie i potrzebują towarzystwa osobnika swojej rasy. Najlepiej jeśli są tej samej płci. Jeśli nie jeden z nich musi zostać wykastrowany/wysterylizowany.

 • lena:

  Moja szczurzyca kiedyś zwędziła mi całego ziemniaka :,)
  Ale braliśmy szczurki ze sklepu teraz się zastanawiam… moje szczurki żyły dwa lata. Ale wyglądały w sklepie na zdrowe u nas też były dobrze traktowane…

 • cziksa:

  Witam, wczoraj dostałam małą szczurzyczkę i mam kilka pytań:
  Co ile powinnam zmieniać trociny w klatce? Klatka może być taka jak dla chomika? Czy jedzonko mogę wstawiać na cały dzień? Jak nauczyć ją pić z poidełka z dozownikiem? Mogę jej dawać jeść często owoce i warzywa? Czy powinnam dokupić jej koleżankę?

  • cziksa:

   Aaa i jeszcze pragnę zaznaczyć, że mam w domu też kota i psa.. Czy szczurzyczce może to przeszkadzać? A co do bawienia się z nią – Mogę wyjmować ją z klaklatki i zabierać poza dom, tzn. Ogródek itp.?

  • olga:

   Po pierwsze trociny co tydzień
   Po drugie nie klatka musi być obszerna
   Po trzecie ja wystawialam na cały dzień szczury to inteligentne zwierzęta zje tyle zeby sie najeść.
   Po czwarte nie wiem
   Po piate tak
   Po szóste jeżeli chcesz to jak najszybciej bo niedługo zacznie chronić terenu.

 • Mmm:

  Ja mam Tofia i jestem bardzo zadowolona? z tego co przeczytałem to mam SZCZURKA tchórza wiercipiete z ADHD? hehe ale juz przyzwyczaił się bez problemu wchodzi do rękawa w ogóle z klatki juz sam wychodzi a jeszcze kilka dni temu się bal?

 • anonim:

  ile trzeba mieć szczurów w 1 klatce?

 • anonim:

  witam, mysle nad kupnem szczurka od paru dni. Po przeczytaniu waszej strony, zastanawiam sie czy nie bedzie przeszkoda gdyz pracuje po 8 czasem wicej godzin dziennie. Czy to jest zbyt dlugo dla szczurka zostac samemu w domu?

  • anonim 2:

   do anonima tak czy inaczej masz zamiar nabyć ogona i tak większość ludzi zlicząjc z przerwami na kawę ,obiad, itd. spedza tylko 12 godz wiec 12 godzin jest bez towarzystwa wielcy hodowcy zrzeszeni (zaraz dostane gbury ale moge to wytlumaczyc ale za prawde moge zostac usuniety ) temu tak mowie beda cie namawiac do przemyslanego zakupu nie wsklepie zoo nie liczac tlumaczenia ,,producentow zwierzat (nie tylko szczorow) zeby nie bylo ze akurat sie czepiam ale dobra do twojego tematu wiec sumujac masz polowe doby dla szczurka czyli 12 h bo druga spisz szczurek nie wiec przypuscmy ze srednio pracujesz 10 godz to z swoim pupilem spedzisz 2 godz. z obiadem (ha…ha…) nie zebym cie zniechecal z tym ze daje ci rade jesli sie decydujesz to lepiej zakup sobie 2 szt powody nie bede opisywal bo sa na kazdym forum o tych gryzoniach (stado itd.) to najlepsze rozwiazanie ajeden pyszczek do wykarmienia nie roby duzych kosztow a kilka centymetrowa wieksza klatka tez nie jest w duzej roznicy cenowej a co do tego czy z rodowodem czy zoo to juz twoja decyzja w jednym i drugim sa + i – ale jak chcesz mozemy podyskutowac ja bym napewno nabyl od hodowcy hobbisty bo ma na pewno tylko do kilku szczurkow jednej plci w stadzie w przestronnyck klatkach ( przewaznie pare i kupisz w miare tanio( a mlodych niewiele przez pruby ciekawosci a kilka mlodych mu pozostanie bo tez rozmnazaja dla kogos bo w innych przypadkach (producentach i rejestrowanych hodowlach) mozemy podyskutowac prywatnie bo na forum zaraz by mnie usuneli (na faktach oparte ) moje warianty ktore moge poddac 1.sklep zoo srednia cena zaleznosci za ile kupi od producenta nie wazne dla niego czy trafi lako pupil czy karmowka cena do negocjacji 2.producent – dla sklepow jako karmowka itd cena do negocjacji duza 3. zarejestowane hodowle samo slowo selekcja ,szt na zamowienie, cos z producentow porkyjomu dla sklepow ,karmowki ,dla amatorow z niewaznym rodowodem z karami za wygorowana cene za bledy sorry tak jes z tabletami a odrazu zrobia z czlowieka anaalfabeta

   • karolina:

    O ile się orientuje to na tabletach są przecinki, więc mógłbyś użyć chociaż ich, bo twoją wypowiedź naprawdę ciężko się czyta..

 • Ania:

  do komentujących: zanim napiszecie komentarz ( a jak sądzę chcecie napisać go w języku polskim) proszę najpierw opanować język ojczysty, jego gramatykę i składnię, bo nie można czytać tych waszych bazgrołów. Brak znajomości własnego języka, to wstyd i hańba.
  A teraz powiem coś o szczurach. Bardzo lubię te stworzonka. Są inteligentne i przywiązują się do człowieka. Ja kiedyś dokarmiałam szczurka dzikiego(nie laboratoryjnego, takiego burego, co mieszka bądź gdzie). Oczywiście przyzwyczaił się do stałych pór jedzenia i przychodził każdego dnia o tej samej godzinie. Jedzenie kładłam w pewnym miejscu, po czym oddalałam się i obserwowałam. On przychodził, coś przekąsił, a resztę zabierał i, popatrzywszy na mnie (chyba puszczał mi oko), odchodził niespiesznie.
  Pozdrawiam serdecznie autora strony i wszystkich miłośników szczurków!

 • Anonim:

  Ja milam samiczke i była sama na początku miała towarzystwo lecz jej przyjaciułka niestety odeszła. Podkreślam była sama a i tak była żywym wesołym szczurkiem. Miała na imie cola reagowała na swoje imie. Więc gdy chcesz mieć jednego szczura koniecznie poświęcaj mu dużo czasu . Cola żyła jedząc dużo owoców i warzyw. Karme jadła z taniej firmy vitapol żyła około 4 lat. Możliwe że żyła by dłużej ale niestety miała raka. Obecnie mam samczyka. Pierwszy raz mam tą płeć. U mnie jest dopiero dwa dni. Ma naimie dzony. Mam nadzieje ze będzie miał podobny cha rakter do coli. Przepraszam za błedy piszę z tableta :)

 • Selka:

  Podstawą do kupienia szczura, jest kupienie dwóch szczurów. Szczurów. Samotny jest nieszczęśliwy, częściej choruje, żyje krócej. Nie wolno ich trzymać stadnie bo jest to przejaw nieodpowiedzialności i skazanie szczurcia na nieszczęśliwe życie. Osoby mówiące inaczej bo trzymają swoje szczury samotnie i uważają, że są szczęśliwe odsyłam na forum np. szczury.org . Sama mam doświadczenie w tej kwestii bo musiałam odseparować nowo przybyłego szczura od reszty bo miał wszoły. Powiem tylko, że nikt mi nie powie, że to był szczęśliwy szczur jeśli zobaczy całe stadko razem…

 • Sandra:

  pilnoj swojegi szczurka,uwazaj gdzie chodzi,co je, jak wypuscilam mojego szczurka w pokojo to zaluzko weszla i sie gabki z luzka najadla a po tygodniu taka slaba i napuchnieta byla a potem zdechla.Wiec pilnuj jak je kochasz:-)(sory za bledy)

 • wika:

  sweet szczur