Pochodzenie

Wiadomo, że świnka morska towarzyszy człowiekowi już od tysięcy lat. Znane jest pochodzenie tego zwierzęcia, a mianowicie jest to Ameryka Południowa, a dokładniej obszar Andów. Zostały one udomowione przez Inków, a wcześniej żyły, jako dzikie zwierzęta. Pierwsze wzmianki o hodowli domowej tych zwierząt pochodzą nawet z 3000 r. p.n.e. Oczywiście przez ludność tamtych czasów były hodowane w celach przede wszystkim spożywczych, ale także wykorzystywane je w lecznictwie. Wśród Indian i Inków była także obiektem kultu religijnego, oczywiście znaleziono współcześnie wiele zmumifikowanych zwłok świnek, które zostały pochowane w grobowcach. Obecnie ciężko znaleźć dzikie świnki morskie, chociaż nieliczne żyją jeszcze na terenie And.

W Ameryce Południowej ludzie nadal hodują świnki morskie w celach spożywczych, co w Europie może wydawać się rzeczą abstrakcyjną. Jeżeli jednak zawitacie kiedyś do Ameryki Południowej, to najlepiej unikać w restauracjach dań z użytym wyrazem ?cavia?, ponieważ to właśnie danie będzie zrobione ze świnki morskiej.

Do Europy te  zwierzęta przybyły wraz z pierwszymi odkrywcami Ameryki, a było to w około XVI w. Oczywiście w naszym regionie od początku były traktowane jako zwierzęta domowe, a z czasem także jako zwierzęta laboratoryjne (chociaż dość szybko zostały wyparte przez myszy oraz szczury).

Oczywiście dzikie świnki nie dzielą się na rasy, to człowiek, kiedy udomowił te zwierzęta wyhodował ich różne odmiany. Dzikie osobnik są zdecydowanie lepiej zbudowane niż ich udomowieni przyjaciele, ale jest to spowodowane głównie tym, że muszą one sobie lepiej radzić i przeżyć w dużo cięższych warunkach. Świnki, które my znamy są grubsze i mniej zwinne od tych żyjących dziko.

Komentarze: “Pochodzenie”