Nieświszczuk

(Cynomys ludovicianus)

Uważany jest za popularnego pieska preriowego. Jako tak niespotykane zwierze może dla nas to być dziwne, że jest tam częstym pupilkiem domowym. Mimo, że jego koszt jest dość wysoki( cena wynosi około 1 tys. zł w sklepach zoologicznych) oraz jego warunki hodowlane są niesamowicie wymagające to jednak ludzie bardzo często zaopatrują się w Nieświszczuki. Są one zwierzętami o bardzo spokojnym uosobieniu, uwielbiają zabawę z domownikami, a co ciekawe lubią szczekać i właśnie  z tych powodów są nazywane pieskami.

Nieświszczuki należące do grupy gryzoni pochodzą z rodziny wiewiórkowatych. Zamieszkują zachodnia tereny Ameryki Północnej. Jako zwierzęta stadne żyją w koloniach posiadających około tysiąc osobników. Kopią systemy podziemne i wiele niezwykle rozgałęzionych korytarzy. Szczyty kopców usypanych z ziemi są wejściami do niejednej nory. Nieświszczuki są bardzo inteligentnymi zwierzętami, zatem co może nas dziwić każde wejście do nory jest strzeżone przez strażników , którzy w razie niebezpieczeństwa ostrzegają swoich towarzyszy donośnym gwizdem. Gryzonie tego typu maja bardzo dobrze wykształcony zmysł wzroku i słuchu.
Jeśli chodzi o długości ciała naszych piesków to mogą one mierzyć nawet 35cm, natomiast długość ogona osiąga aż 10cm. Ważą niecały kilogram. Umaszczenia ich futerka jest barwy szarożółtej, gdzie brzuszek jest jaśniejszy, a końcówka ogona troszkę brunatnawa. Środowisko naturalne w którym żyją na co dzień dostarcza im potrzebne pożywienie między innymi owoce, nasiona, trawy, zioła czy korzenie., czasem zdarzają się owady a także ich larwy. Dodatkowym przysmakiem na pewno są drobne kręgowce, które nie są częstym pożywieniem dla Nieświszczuków. Rejony rolnicze mogą być bardzo poszkodowane przez preriowe pieski, ponieważ ich długodystansowe wycieczki w ramach szukania jedzenia niszczona rolę i glebę polną. Niektóre obszary Ameryki Północnej zostały objęte ochroną i rozpoczęto tam procesy wytępywania gryzoni tego typu. Piesek preriowy ma o wiele większe wymagania w niewoli. Jego warunki muszą być o wiele lepsze niż warunki utrzymania zwykłego chomika niż świnki morskiej. Przede wszystkim należy pomyśleć o terrarium w którym będzie mieszkał. Powinno ono być wykonane w charakterze stepowym, a jego minimalne wymiary powinny wynosić 2m dł.x2m szer.x2m wys. Dodatkowo można zbudować odpowiednią dla gryzonia woliere tj. dobrze przystosowany balkon. Jeśli chodzi o warstwę podłoża musi być na tyle szeroka by Nieświszczuk mógł w niej sobie swobodnie kopać. Lato jest okresem, w którym można ze spokojem naszego pupilka umieścić w solidnej i dobrze zabezpieczonej zagrodzie na zewnątrz np. w ogrodzie. Dodatkowo należy pamiętać, ze  trzymanie jednego osobnika wpływa bardzo negatywnie na jego samopoczucie, ponieważ gryzonie tego gatunku potrzebują towarzystwa. Mimo, że pieski lubią się bawić z człowiekiem to jednak sama obecność właściciela mu nie wystarczy. Grupy liczące co najmniej dwa osobniki tego gatunki są najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli chodzi o warunki domowe to Nieświszczuki powinny być karmione specjalnymi mieszankami zawierającymi ziarna różnego rodzaju oraz granulatem przeznaczonym dla gryzoni. Ich przysmakami na pewno będą świeże owoce i warzywa.
Jeśli chodzi o rozmnażanie naszych pupilków powinniśmy wiedzieć, że nie jest to aż takie trudne jeśli tylko gryzonie czują się komfortowo w swoim terrarium i są odpowiednio pielęgnowane oraz odżywiane. Ruja u osobników płci żeńskiej ma swój początek w okresie jesiennym a dokładnie w październiku. Jednak do zapłodnienia dochodzi i tak dopiero między końcem stycznia a początkiem lutego. Cykl ciąży trwa do 28-29 dni, po tym okresie na świat wychodzi na ogół 4-6 osobników, chociaż zdarzają się wyjątki liczące od 2 do 10 młodych. Kiedy się urodzą są bezwłosym, maleńkim, ślepym a na dodatek głuchym potomstwem szczęśliwych rodziców. Dopiero po upływie 5-6 tygodni młode opuszczają swoje gniazdo. Jednak do samodzielnego życia są gotowe po upływie kolejnych 2-3 tygodni. Jeśli zdecydujemy się kupić młode należy dokonać tej decyzji w okresie wiosennym tj. kwiecień – czerwiec.

9 Responses “Nieświszczuk”