Żywienie!

Żywienie

 

 

Myszki domowe tak, jak inne zwierzęta potrzebują odpowiedniego pożywienia. Te zwierzaki uważane są za wszystkożerne, jednak musimy brać to słowo z przymrużeniem oka, ponieważ nie powinniśmy dawać naszemu gryzoniowi wszystkiego. Niektóre rzeczy mogą mu zaszkodzić. Pożywienie musi być też dobrej jakości. Im lepiej będziemy odżywiać naszego gryzonia tym bardziej będzie on szczęśliwy i będą oczywiście mniej chorować, co za tym idzie będą dłużej żyć. Pamiętajmy, żeby sprawdzać datę ważności pokarmu, gdyż przeterminowany może zaszkodzić myszy.

Jeżeli chcecie wprowadzić do diety waszej myszki nowe pokarmy, to pamiętajcie, żeby nie robić tego gwałtownie, a raczej powoli, bo taka szybka zmiana diety może tylko zaszkodzić gryzoniowi. Ważne jest też, żeby pokarm był zróżnicowany. Nie możecie podawać myszce jednego produktu, ponieważ ona tak jak inne zwierzęta i ludzie potrzebuje wielu witamin i składników odżywczych, które zawarte są w różnych pokarmach.

Mysz i ser

Mysz i ser

Pokarm już zakupiony najlepiej przechowywać w pojemnikach, gdzie unikniemy jego zanieczyszczenia. Pamiętajmy, że mysz domowa musi mieć codziennie świeżą wodę, bo tak, jak każdy zwierzak czy człowiek potrzebują one wody. Konieczne jest, żeby wymieniać ją codziennie na świeżą. Następnym ważnym składnikiem jest mieszanka ziaren, która zapewnia myszce odpowiednie składniki odżywcze. Mieszankę tę powinniśmy podawać dwa razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem). Podawanie pokarmu powinno się odbywać w tych samych porach, gdyż gryzonie się przyzwyczajają. Owoce, warzywa i przysmaki możemy podawać parę razy w tygodniu dla urozmaicenia pokarmu zwierzaka. Oczywiście każdy gryzoń ma swoje ulubione pokarmy i je jada najchętniej, ale to nie upoważnia nas, żeby podawać mu tylko i wyłącznie to, co lubi, bo może lubić np. tylko owoce, a żeby odpowiednio się odżywiać potrzebne mu są także inne pokarmy.

Możemy spotkać się u myszki domowej z problemem otyłości. Oczywiście, jeżeli zauważymy taki problem u naszego gryzonia powinniśmy szybko zareagować i zastosować nową dietę, która pomoże naszemu domownikowi. Przede wszystkim powinniśmy wtedy zmniejszyć zawartość tłuszczu w podawanych pokarmach, a mniej skupić się na zmniejszeniu ilości tego pożywienia. Najlepiej wtedy podawać zwierzakowi więcej warzyw i owoców, które na pewno pomogą w odzyskaniu prawidłowej wagi przez nasza myszkę. Pamiętajcie jednak, że nie możemy całkiem wyeliminować ziaren, bo one są naprawdę ważnym składnikiem odżywczym w diecie myszki.

Głodna mysz

Głodna mysz

Ważna sprawą są produkty, których nie powinniśmy podawać naszemu gryzoniowi. Jednym z tych produktów jest np. czekolada, ale także wszystkie inne słodycze, ponieważ są one bardzo niezdrowe dla naszej myszki i powodują liczne choroby. Nie powinniśmy także podawać gryzoniowi potraw słonych, przyprawionych, tłustych, ani smażonych. Niedobre są też produkty z duża zawartością cukru i różnych barwników. Typowo ?ludzkie? jedzenie także nie powinno znajdować się w jadłospisie myszki (chodzi tu np. o chipsy).