Oswajanie

  Oswajanie

 

Każde zwierzątko domowe powinno być oswojone. Dlatego ważne jest, żeby rozpocząć ten proces dość szybko. Kiedy już nasza myszka wprowadzi się do nowego domku, to musimy jej dać trochę spokoju i samotności, aby oswoiła się z nowym miejscem. Pamiętajcie jednak, że ten proces nie może trwać zbyt długo, ponieważ nasz gryzoń może zdziczeć w samotności i wtedy będzie nam naprawdę trudno go oswoić. W czasie, kiedy mysz będzie się oswajać z nowym miejscem my możemy ją obserwować obok klatki. Taka obecność przy klatce sprawi, że myszka zacznie rozpoznawać nasz zapach, co przybliży nas do niej. Nasz gryzoń musi zdobyć do nas zaufanie, dlatego powinniśmy się wystrzegać rzeczy takich, jak:

  • Podnoszenie głosu lub krzyk przy nowym domowniku. To sprawi, że myszka może się do nas zrazić i już nigdy jej nie oswoimy.
  • Wykonywanie gwałtownych ruchów przy myszce. Może się ona nas wystraszyć, dlatego podchodźmy do nich spokojnie i z wyczuciem.

 

Mysz i maskotka!

Mysz i maskotka!

Pamiętajcie, że może zdarzyć się sytuacja, w której wasza nowa myszka was ugryzie na przykład, dlatego, że postępowaliście z nią nieodpowiednio. Jednak, kiedy już oswoi się z wami, to wszystko powinno być w porządku, nie powinna wtedy gryźć. Wszystko jednak zależy indywidualnie od każdego zwierzaka. To, jak szybko mysz się zadomowi zależy od wielu różnych czynników na przykład od tego, gdzie dorastała czy też od miejsca, w którym kupiliśmy naszego pupila (np. myszki ze sklepu są płochliwe).

Dobrą próbą oswojenia naszej myszki jest włożenie ręki do klatki i czekanie, aż gryzoń się nią zainteresuje. Można w ręce trzymać jakieś smakołyki, bo dzięki temu mysz będzie jeszcze bardziej zainteresowana. Pamiętać należy jednak, żeby nie wkładać ręki gwałtownie, bo myszka pomyśli sobie, że to atak i się wystraszy. Kiedy już będziemy trzymać rękę w klatce, to mysz przyzwyczai się do naszego zapachu. Smakołyki sprawią, że nasz nowy gryzoń będzie wiedział, że nie jesteśmy do niego wrogo nastawieni. Po paru dniach (może to trwać krócej, bądź tez dłużej) myszka może wejść na rękę właściciela, to będzie znaczyła, że gryzoń nas polubił.

Jeżeli boicie się, że gryzoń podczas oswajania może wam uciec to dobrym sposobem jest włożenie klatki razem z gryzoniem do suchej wanny. Zapewni to myszce pewna swobodę, ale także nam da pewność, że ona nie ucieknie i że nie będziemy musieli ganiać za nią po całym domu.

Mysz komandos

Mysz komandos

Jeżeli jeszcze nie do końca oswoiliście swojego zwierzaka, to, gdy chcemy go podnieść najlepiej będzie objąć go dwoma dłoniami, to zapewni gryzoniowi więcej poczucia bezpieczeństwa i nie będzie tak wystraszony. Jeżeli mysz będzie już oswojona, to możemy podnosić ją za ogon, bądź za skórę na karku. Najważniejsze jest jednak żeby wszystko to robić powoli i nie gwałtownie.

Jeśli nasza myszka nie da się oswoić, chociaż wypróbowaliście już wszystkie sposoby musicie pamiętać, że proces oswajania może trwać krótko, ale może też zająć więcej czasu, dlatego przede wszystkim liczy się cierpliwość i opanowanie. Pamiętajcie też, że żeby oswoić naszego nowego członka rodziny musimy poświęcić mu odpowiednią ilość czasu i się w to naprawdę zaangażować.