Myszka w domu!

Myszka w domu!

Jeżeli już zakupiliśmy myszkę domową, to musimy zdać sobie sprawę z tego, że musi mieć ona dobre warunki w domu, aby dobrze się rozwijać. Ważne jest to, żeby miała swoje miejsce w domu i była otoczona miłością, bo przecież to żywe stworzenie. Chciałabym przekazać najważniejsze informacje na temat początków życia tego gryzonia w domu. Powinniśmy wiedzieć, co mysz musi posiadać, żeby dobrze się czuć w nowym miejscu.

 

Pomieszczenie, w którym nasz gryzoń będzie spędzała czas.

Ważne jest to, aby miejsce, w którym nasza myszka będzie spała, jadła i ogólnie żyła musi być przestronne. Oczywiście nie mówię tu o wydzieleniu połowy pokoju dla naszego nowego zwierzaka, ale nie może mieć on maleńkiej klatki, bądź akwarium. O mieszkaniu dla myszek powinniśmy pomyśleć jeszcze przed zakupem samego gryzonia. Najpierw jednak najlepiej jest dowiedzieć się, co jest lepsze? akwarium czy też klatka. Kupując mieszkanie powinniśmy zwrócić uwagę na łatwość czyszczenia klatki/akwarium, mieszkanie myszki musi być dobrze wentylowane, no i musimy uniemożliwić myszce ucieczkę.

Akwarium:

+ dzięki ścianie akwarium zapachy odchodów myszy nie będą tak intensywne;

+ jest lepsze do obserwacji zachowania myszek, ponieważ nic nam nie zasłania;

+ mysz nie obgryza szczebli klatki, dzięki czemu nie robi dużego hałasu;

+ nie wysypie się zawartość akwarium (np. trociny);

- nie jesteśmy w stanie zamontować w akwarium pojemnika na wodę (przynajmniej tego najwygodniejszego);

- myszki nie mogą się wspinać, maja możliwość poruszania się tylko po podłożu;

- jest ono zdecydowanie mniej przewiewne niż klatka, co nie jest zdrowe dla naszego pupila;

- myszy skaczą wysoko, dlatego w akwarium mają ułatwioną ucieczkę górą. Nawet, jeśli akwarium jest zakryte, może być nieszczelnie zakryte;

- mysie miski muszą w przypadku akwarium być ustawione na podłodze, a gryzonie dzięki zwyczajowi zakopywania mogą też zakopać swoje jedzenie.

Akwarium

 

Klatka:

+ można w niej zamontować wiele zabawek;

+ to pomieszczenie jest o wiele bardziej przewiewne niż akwarium;

+ myszki mogą się wspinać po szczeblach klatki, co sprawia, że maja większą przestrzeń;

+ można w niej zamontować pojemnik na wodę, który będzie się wygodnie użytkować;

+ są w niej pięterka, które ułatwiają ruch myszce oraz dzięki nim można miski położyć w miejscach, gdzie nie ma trocin;

+ jest mniejsza szansa ucieczki z klatki, jeśli ma ona małe odstępy między szczebelkami;

- zapach z klatki jest o wiele bardziej intensywny;

- trociny bardzo często lądują poza klatką, ponieważ myszki uwielbiają kopać;

- obgryzanie szczebelków w klatce sprawia, że gryzonie dość głośno hałasują;

Klatka

Takie pomieszczenie specjalnie dla myszki powinno być także ustawione w odpowiednim miejscu. W pokoju, w którym będzie stała klatka przede wszystkim nie powinno być zbyt duszno, ponieważ może to doprowadzić do osłabienia naszego pupila. Nie możemy postawić klatki w pobliżu kaloryfera, ponieważ może doprowadzić to do chorób myszki. Przeciąg także jest niezdrowy, dlatego najlepiej nie stawiać klatki także koło okna. Nie powinno być (w tym pomieszczeniu) cieplej, niż 30 stopni Celsjusza, ponieważ może doprowadzić to do udaru słonecznego. Pamiętajmy, że myszki domowe potrzebują spokoju (zwłaszcza w dzień, kiedy śpią), dlatego klatka nie powinna znajdować się także w pobliżu dużego ruchu, blisko głośnego źródła dźwięku (np. telewizora). Co najważniejsze na klatkę nie powinien być skierowany strumień światła!

 

Wyposażenie mieszkanka naszego pupila.

Ważną rzeczą jest oczywiście wyposażenie klatki, którą już zakupiliśmy. Musimy pamiętać, że mysz musi się czuć dobrze i dlatego powinniśmy wiedzieć, jakie rzeczy powinny znajdować się w klatce, aby myszka była w pełni zadowolona.

  • ?         Ściółka

Zacznijmy od ściółki. Jako ściółka może nam służyć siano, wiórki czy też żwirek. Osobiście najbardziej polecam żwirek, a najmniej siano. Dlaczego? Ponieważ żwirek najlepiej pochłania zapach, co jest komfortowe zarówno dla nas, jak i dla naszych małych przyjaciół. Do tego żwirek jest ekologiczny i zdrowszy.

  • ?         Miski

Jeśli chodzi o miski, to najlepiej zakupywać te wieszane na szczebelkach klatki, ponieważ dzięki takiemu zawieszeniu miska nie będzie się przewracała, a pokarm nie będzie się marnował. Jeżeli nie chcemy takiej miski, to możemy kupić miskę cięższą i rozszerzaną ku dołowi, co także będzie dobrym rozwiązaniem.

  • ?         Poidełko

Jest to bardzo praktycznie rozwiązanie, ponieważ woda nie zanieczyszcza się oraz nie wylewa się. Jeżeli kupujemy poidełko musimy najpierw sprawdzić, czy ono przypadkiem nie cieknie. Są różne rodzaje poidełek, ale to już zależy od nas, jakie wybierzemy.

Poidełko oraz miska

 

  • ?         Domek

Domek jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie w ciepłe dni, gdzie myszki mogą się schronić przed upałem. W wyborze musimy się kierować przede wszystkim wygodą oraz materiałem, z którego jest zrobiony domek. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest on bezpieczny dla zdrowia naszego pupila. Dla nas ważne jest także, aby domki łatwo się czyściło, bo to ułatwia nam życie.

Domek!

 

  • ?         Zabawki

Rozrywka także jest bardzo ważna, nawet dla zdrowia naszego małego gryzonia. Najpopularniejszą zabawką umieszczaną w klatce jest oczywiście kołowrotek. Niektórzy nie wyobrażają sobie, że miałoby go nie być w klatce. Dzięki tej zabawce myszki mogą się wyszaleć i wybiegać. Są różne rodzaje kołowrotków i to także zależy od nas, jakie będziemy chcieli zakupić. Oprócz kołowrotków możemy także zakupić tunele, kółka, drabinki, huśtawki itd., Wszystko zależy od tego ile funduszów mamy na to przeznaczonych. Możemy także sami zrobić jakieś zabawki, jeśli tylko potrafimy.

 

Nowoczesny kołowrotek

 

Wcale nie musimy wkładać wiele pracy i wiele umieć, aby stworzyć taką zabawkę. Do tunelu wystarczy na przykład tylko rolka po papierze toaletowym. Można także pozostawić w klatce drewienka po kolbach, to także dla myszki rozrywka? takie wspinanie się po nich.

 

 

Mam nadzieję, że pomogłam Wam w wyborze pomieszczenia dla myszki i jego wyposażenia. Jestem pewna, że teraz dokonacie odpowiedniego wyboru i wiecie, co jest najważniejsze dla naszego pupil. Na pewno myszka będzie się dobrze czuła, jeżeli dokonamy właściwych decyzji związanych z pomieszczeniem, w którym będzie ona żyła.

2 Responses “Myszka w domu!”